آموزش حرکت ورزشی با کش ورزشی (تراباند)

آموزش حرکت ورزشی با کش ورزشی (تراباند)

آموزش حرکت ورزشی با کش ورزشی (تراباند)

تراباند به طناب‌های تمرینی‌ای گفته می‌شود که الاستیک هستند (قابلیت کشسانی دارند) و در رنگ‌های مختلف در بازار موجودند. مقاومت و کشسانی در هر رنگ معمولا متفاوت است.

تراباند برای تمام رده‌های سنی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که تمرین‌های کار با وزنه برای کودکان شدید و احتمال بروز آسیب در آنها زیاد است، از تراباند برای تقویت عضلات آنها استفاده می‌کنیم.

همچنین در ورزشکاران برای تقویت رباط‌ها و در بخش درمانی و توانبخشی برای افراد آسیب‌دیده که می‌خواهند قدرت عضلات خود را به‌دست بیاورند، می‌توان از کش استفاده کرد. افراد برای تناسب اندام در باشگاه‌ها می‌توانند از تراباند استفاده کنند.

همچنین افرادی که به مسافرت می‌روند و نمی‌خواهند تمرین‌های ورزشی‌شان را قطع کنند، می‌توانند با استفاده از تراباند در هرمکانی به ورزش بپردازند. اگر شما هم قصد تمرین با این کش‌ها را دارید، این مطلب را بخوانید.

۱. تمرینی برای تقویت عضلات پایین‌ دتنه

یک طرف تراباند را لابلای چارچوبی ثابت کنید و طرف دیگر را دور مچ یک پا ببندید. پهلوی چپ را رو به در کنید و بایستید، پای راست را از پای چپ دور کنید، فشار باید در قسمت خارجی ران احساس شود. حرکت را با پای مخالف انجام دهید. این تمرین را می‌توان در ۴ جهت جلو، عقب و پهلو به داخل و خارج انجام داد.
این تمرین را ٢ دور و در هر دور ٨ مرتبه اجرا کنید. استراحت بین هر مرتبه ۲۰ ثانیه باشد. حرکت‌ها را با پای مخالف تکرار کنید.

۲. تمرینی برای تقویت شانه

با پای راست روی یک طرف تراباند بایستید و طرف دیگر را با دستان‌تان بگیرید و از پهلو با آرنج صاف بالا بیاورید. در قسمت شانه و خارج شانه، اندکی در بازوها و ساعد فشار احساس می‌کنید. این تمرین را می‌توان از سمت مقابل نیز انجام داد. حرکت را با دست مخالف انجام دهید. تمرین را ۱۰ مرتبه و ۲ ست تکرار کنید. استراحت بین هر دو مرتبه ۲۰ ثانیه باشد.

۳. تمرینی برای تقویت بازو

همانند تمرین قبل پای خود را روی تراباند بگذارید و با یک دست با آرنج صاف مقابل تنه یک طرف تراباند را بگیرید و با خم کردن آرنج کف دست را جلوی بازوی خود بیاورید. با این کار در بخش جلوی بازوی خود فشار احساس می‌کنید. تمرین را ۱۰ مرتبه و ۲ ست تکرار کنید. استراحت بین هر مرتبه ۲۰ ثانیه باشد. تمرین را با سمت مخالف تکرار کنید.

۴. تمرینی برای تقویت عضلات کتف

تراباند را با ۲ دست بگیرید و کف پا را روی وسط تراباند قرار دهید. مشابه تصویر به آرامی دستان را عقب بکشید تا فشاری میان ۲ کتف ایجاد ‌شود. فشار اندکی نیز باید در بازو و ساعد احساس کنبد. تمرین را ۱۲ بار تکرار کنید و استراحت بین هر دو مرتبه را ۱۵ ثانیه در نظر بگیرید.

هر رنگ این کش‌ها بیانگر خصوصیاتی به شرح زیر است:

قرمز:

دارای کمترین مقاومت است و بیشتر برای کارهای توانبخشی بیماران و مصدومان استفاده می‌شود. همچنین کودکان و بانوان برای تمرین‌های ایروبیک از آن استفاده می‌کنند.

سبز:

از این رنگ علاوه بر کارهای توانبخشی بانوان، در ایروبیک، پیلاتس و تمرین‌های قدرتی استفاده می‌کنند.

آبی:

بیشتر ورزشکاران رشته‌های آبی مانند شنا، واترپلو و… از آن استفاده می‌کنند، ولی در رده سنی نوجوانان و جوانان از این رنگ برای تمرین‌های قدرتی در تمام رشته‌های ورزشی استفاده می‌شود.

بنفش:

رنگ بنفش دارای مقاومت بسیار بالایی است و بیشتر مورد استفاده ورزشکاران رشته‌های توپی مانند فوتبال، والیبال، هندبال و… قرار می‌گیرد. بسیاری از رزمی‌کاران در رشته‌های جودو، جوجیتسو، کیک بوکسینگ، ‌کاراته، تکواندو و… از این رنگ برای تمرین‌های قدرتی استفاده می‌کنند.

نقره‌ای:

بالاترین درجه مقاومت در رنگ نقره‌ای است که ورزشکاران حرفه‌ای در تمام رشته‌های ورزشی مهم از جمله ورزش‌های توپی، آبی، کشتی، رزمی و… از آن استفاده می‌کنند.
در کل باتوجه به سطح آمادگی بدنی فرد رنگ‌های مختلف پیشنهاد می‌شود و با پیشرفت قوای جسمانی رنگ‌ها نیز تغییر می‌کند و مقاومت بیشتر خواهد شد. اصولا تمرین‌های تراباند از یک روال اصلی پیروی می‌کند که شامل وارد کردن نیروهای کششی، فشاری نزدیک‌کننده و دور‌کننده است.تراباند برای تمام عضلات قابل‌استفاده است.

با وجود زندگی ماشینی پرسرعت و بی‌تحرک این روزها، تقریبا به همه ‌ما ثابت شده اگر فعالیت فیزیکی نداشته باشیم انواع بیماری‌های غیرواگیر مثل بیماری‌های قلبی و عروقی که منشاء آنها چاقی و اضافه وزن است، سراغمان می‌آید. یکی از ورزش‌هایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته، ورزش با کش است که می‌توان آن را علاوه بر باشگاه در منزل نیز انجام داد. ورزش با کش نیز همانند سایر ورزش‌ها اصولی دارد که هرکس قبل از آنکه بخواهد تمرینات آن را انجام دهد، باید با آن آشنا باشد تا هم بتواند عضلاتش را تقویت کند و هم صدمه‌های احتمالی را کم کند. اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید برای تقویت عضلاتتان با کش ورزش کنید، قبل از هر اقدامی به این نکته‌ها توجه کنید:

۱. تقویت عضلات با استفاده از کش

ورزش با کش جزو ورزش‌های قدرتی و مقاومتی تقسیم‌بندی می‌شود و عملکردش همانند وزنه است به گونه‌ای که قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. بسیار خوب است افرادی که ورزش‌های هوازی مقاومتی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و کوهنوردی انجام می‌دهند، کنار ورزش‌های هوازی‌شان ورزش با کش را شروع کنند. در حقیقت ورزش با کش عضلات را تقویت می‌کند و توده عضلانی را افزایش می‌دهد و قدرت عضلات فرد را بالا می‌برد. بنابراین افرادی که عضلاتشان ضعیف است یا در اثر مشکلی در معرض ضعیف شدن است، می‌توانند به کمک ورزش‌های با کش، ماهیت عضلاتشان را برگردانند و آنها را تقویت کنند

۲. اول آموزش، بعد ورزش

قبل از اینکه حرکات ورزشی با کش را شروع کنید، باید تنفس درست هنگام ورزش با کش را بیاموزید چون در غیر این صورت می‌تواند به شما آسیب بزند. همچنین اگر اولین بار است ورزش با کش را انجام می‌دهید حتما باید نسبت به انواع حرکات، شیوه درست انجام آن و نفس‌گیری مناسب هنگام ورزش و مدت زمان ورزش آگاهی کافی داشته باشید. اگر فردی بیش از توان خود از کش یا وزنه استفاده کند یا اصولش را بلد نباشد دچار آسیب عضلانی و حتی تاندونی می‌شود. شیوه درست ورزش با کش این است که به‌تدریج حرکات ورزشی با کش را افزایش دهید و متقارن با توان عضلات کار کنید. همچنین باید بدانید دستگاه‌های وزنه‌برداری که به‌طور ثابت هستند مطمئن‌تر از وزنه‌های آزادند، چون ممکن است فرد با روش‌های استفاده از آن آشنایی نداشته باشد و به عضلاتش آسیب بزند. در نتیجه باید قبل از انجام حرکات ورزشی با کش یا وزنه، در مورد اصول استفاده از آن آموزش ببینید.

۳. ورزش کنید؛ اما نه هر روز!

قانون کلی در مورد مدت زمان مناسب استفاده از کش این است که هرگز هر روز ورزش با کش را انجام ندهید چون عضلات هنگام ورزش‌های قدرتی، باید ۳ تا ۴ ساعت استراحت کنند، بنابراین بهتر است یک روز در میان با کش ورزش کنید. اگر برنامه روزانه برای ورزش در نظر گرفته‌اید و تمایل دارید هر روز با کش یا وزنه نیز ورزش کنید بهتر است یک روز تمرین‌هایی را انجام دهید که عضلات پا را درگیر می‌کند و روز بعد ورزش‌های مربوط به تقویت عضلات دست را انجام دهید. نکته قابل‌توجه در این ورزش این است که وقتی ورزش‌های مقاومتی را انجام می‌دهید، نباید به‌طور روزانه همه عضلات درگیر باشند بلکه بعد از ورزش به استراحت نیاز دارند. بنابراین بهترین حالت این است که یک روز در میان با وزنه یا کش ورزش کنید یا یک روز عضلات دست و روز بعد عضلات پا را تمرین دهید.

۴. ورزش با کش برای چه کسانی ممنوع است؟

حتما این سوال برایتان پیش آمده که چه افرادی نباید از کش برای ورزش استفاده کنند؟ همان‌طور که گفته شد نحوه تنفس در این ورزش اهمیت دارد و اگر شیوه درست نفس‌گیری را یاد گرفته باشید، حتی بیماران قلبی و عروقی نیز که برایشان ورزش‌های قدرتی سخت است، می‌توانند با کش ورزش کنند. افرادی که زمینه پوکی استخوان دارند، با انجام ورزش‌های با کش می‌توانند تراکم استخوانشان را بهتر کنند. افرادی که درد در ناحیه دست یا پایشان دارند نیز اگر حرکات ورزشی با کش را در حد توان عضلاتشان درست انجام دهند، آسیبی نخواهند دید. توجه داشته باشید افرادی که مشکل قلبی و ریوی ندارند با انجام روند تنفسی مناسب می‌توانند این ورزش‌ها را انجام دهند. در حقیقت منع خاصی برای ورزش نکردن با کش وجود ندارد، مگر اینکه عضلات فرد مشکل داشته باشد. در این صورت باید ابتدا ورزش‌های ایزومتریک را انجام دهند و بعد به ورزش‌های قدرتی روی بیاورند.

۵. این ورزش‌ها برای خانم‌ها مناسب‌تر است

بسیاری از مردان به باشگاه‌های بدنسازی می‌روند و ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند تا حجم عضلاتشان افزایش یابد. در مورد خانم‌ها هم این قضیه کمتر مصداق ندارد و بسیاری از خانم‌ها بعد از اینکه از وزنه استفاده می‌کنند ادعا می‌کنند حجم عضلاتشان افزایش یافته است. در حقیقت به‌دلیل وجود تستوسترون زیاد در بدن مردان زمانی که ورزش‌های قدرتی را با شدت بالا انجام می‌دهند، توده عضلاتشان افزایش می‌یابد ولی مقدار هورمون تستوسترون در بدن خانم‌ها کم است و اگر ورزش‌های قدرتی انجام دهند توده عضلانی‌شان همانند مردان افزایش نمی‌یابد بلکه حفظ می‌شود. در نتیجه خانم‌ها می‌توانند از ورزش‌های مقاومتی مانند کش یا وزنه استفاده کنند و خیالشان راحت باشد که عضلاتشان زمخت نمی‌شود.

درباره نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

*

code