نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

آیا باید یک زخم یا آسیب را بانداژ کنید؟ اکثر جعبه های کمک های اولیه استاندارد محتوی گازهای استریل، باندهای جاذب، چسب زخم، باندهای رولی، یک باند سه ضلعی و باندهای چسبنده ثابت هستند در وضعیت اورژانسی شما می توانید از هرگونه پارچه جاذب و تمیزی بعنوان باند استفاده کنید. تکنیکهای کاربرد باند برای زخم های عمیق، درمان بریدگی های حادّ و توجه رسیدگی به سوختگی ها و استخوان های آسیب دیده، اندکی متفاوت هستند. قبل از کاربرد باند، با روش صحیح اقدام آشنا شوید.

روش اول: کاربرد باند نواری

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

۱- با مواد کاربرد باندهای نواری آشنا شوید. باندهای نواری اندازه ها و انواع مختلفی دارند. این باندها برای بریدگیها و خراشیدگی های کوچک و زخمهای سطحی مناسب هستند. باندهای نواری مخصوصاً برای زخمهای دست و یا انگشتان کارائی زیادی دارند چون علیرغم کاربرد در زوایای نامنظم می توانند زخم های کوچک را براحتی پوشش دهند و محکم باقی بمانند.

 

 

۲- اندازه باند را انتخاب کنید. باندهای نواری در بسته های تک سایزی و چند سایزی وجود دارند. در هنگام انتخاب باند نواری، باید دقت کنید که بخش پددار باند بزرگتر از زخم باشد.

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

۳- بسته بندی را باز کنید. اکثر باندهای نواری از یک برچسب چسبنده پارچه ای یا الاستیکی (کشسانی) که بر روی بخش کوچک گاز قرار دارد تشکیل شده و بصورت بسته بندیهای مجزا در دسترس میباشند. باند را از داخل بسته بندی بردارید و قبل از استفاده، روکش های روی بخش چسبنده باند را جدا کنید.

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

۴- گاز را روی زخم قرار دهید. باندهای نواری دارای یک قطعه گاز استریل کوچک میباشند که در بخش مرکزی چسب زخم قرار دارد. قسمت پددار باند را بر روی زخم قرار دهید. مراقب باشید که بخش چسبنده باند را روی زخم قرار ندهید چون در هنگام برداشتن باند باعث باز شدن زخم و بریدگی می شود.

 • در صورت نیاز می توانید قبل از کاربرد باند بر روی زخم از مقدار کمی پماد آنتی بیوتیک (آنتی باکتریال) بر روی پد گاز استفاده کنید.
 • از تماس گاز با انگشتان خودداری کنید چون اینکار باعث انتقال میکروبها به باند می شود.

 

 

۵- نوار چسب را محکم بچسبانید. زمانیکه زخم با بخش گازی باند پوشیده شد، قسمت نوار چسبی باند را اندکی بکشید و آنرا بر روی پوست اطراف زخم بچسبانید. دقت کنید که هیچ گونه رخنه ای در چسب زخم وجود نداشته باشد تا باند بر روی زخم محکم باقی بماند.

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

۶- باند را بطور منظّم عوض کنید. باید باند نواری بطور منظم تعویض شود. در هنگام تعویض باند دقت کنید که زخم خشک و تمیز باشد و قبل از بانداژ مجدد اجازه دهید که زخم چند دقیقه در معرض هوا قرار بگیرد. در هنگام برداشتن باند از کشیدن سریع و با شدّت آن خودداری کنید.

 • هر زمان که باند نواری مرطوب شد باید آنرا تعویض کنید. همچنین اگر پد گازی باند آغشته به ترشحات زخم شد باید سریعاً تعویض شود.

روش دوم: کاربرد باند حلقه ای /کشسانی (الاستیکی)

 

 

۱- با موارد کاربرد باند حلقه ای/کشسانی آشنا شوید. زمانیکه زخم بحدّی بزرگ است که با باند نواری قابل پوشش نیست، بهترین روش استفاده از باند حلقه ای/کشسانی است. این باندها برای زخمهای بزرگتر بر روی دست ها و پاها مناسب هستند چون باند می تواند بصورت منظّم دور عضو پیچیده شود.

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

 

۲- گاز را محکم کنید. باندهای حلقه ای/کشسانی برای پوشاندن زخم طراحی نشده اند. قبل از کاربرد باند باید گاز استریل را روی زخم قرار دهید. مراقب باشید که گاز کل زخم را پوشش دهد. استفاده از گازهای استریل و پددار که اندکی بزرگتر از سطح زخم هستند، بهتر است.

 • در صورت نیاز می توانید از یک نوار چسب بر روی بخش خارجی پد نوار پانسمان استفاده کنید تا قبل از باند پیچی توسط باند الاستیکی در جای خود نگهداشته شود.
 • بعلاوه شما می توانید از یک پماد داروئی بر روی پد استفاده کنید تا از عفونت زخم جلوگیری شود و زخم سریع تر التیام یابد.

 

 

۳- باند الاستیکی را بپیچید. بعد از قرار گرفتن پد نوار پانسمان بر روی زخم، باید باند کشسانی پیچیده شود. از زیر زخم شروع کنید. با حرکت به سمت بالا شروع به پیچیدن باند کنید. حداقل نصف باند باید به مسیر حرکت به سمت بالا و نصفی دیگر به مسیر حرکت به سمت پایین اختصاص یابد.

 

 

۴- باند را محکم کنید. بعد از پیچیدن باند حلقوی/کشسانی، باید آنرا محکم کنید. اینکار به چند روش انجام می شود. برای نگهداشتن بخش انتهایی باند، از یک نوار چسب یا گیره استفاده کنید. قبل از محکم کردن انتهای باند، از سفت بسته نشدن بیش از حدّ آن مطمئن شوید.

 

 

۵- پانسمان را بطور منظّم تعویض کنید. به منظور تخلیه و التیام زخم، باید هر چند وقت یکبار باند کشسانی را بردارید. در هنگام برداشتن باند مراقب باشید که کل سطح زخم تمیز و خشک باشد و اجازه دهید که بمدّت چند دقیقه در معرض هوا قرار بگیرد. بعنوان یک قانون کلی، شما باید حداقل یکبار در روز باند را عوض کنید ولی اگر پد نوار پانسمان آغشته به ترشحات زخم شد باید فوراً بانداژ تعویض شود.

روش سوم: یادگیری اصول بانداژ

 

 

۱- هدف از بانداژ را درک کنید. در حالیکه بسیاری از افراد فکر می کنند که بانداژها برای توقف خونریزی یا عفونت بکار برده می شوند، اما کاربرد واقعی آنها نگهداشتن پانسمان است. اگر بدون قرار دادن پانسمان بر روی زخم از بانداژ استفاده کنید خونریزی ادامه یافته و ممکن است زخم دچار عفونت شود. از قرار دادن مستقیم بانداژ بر روی زخم شدیداً خودداری کنید.

 

 

۲- از محکم بستن بانداژ خودداری کنید. اگر انتهای باند را محکم بکشید و آنرا ببندید باعث ایجاد ناراحتی و معذب بودن فرد شده و می تواند موجب آسیب بیشتر به زخم و ایجاد درد شود. بانداژ باید تا حدّی محکم باشد که پانسمان نتواند شل شود. از زیاد شل بستن بانداژ هم اجتناب کنید چون در اینصورت خونریزی متوقف نخواهد شد.

 

 

۳- برای شکستگی ها و در رفتگی ها از بانداژ استفاده کنید. بانداژ ها تنها برای زخمها استفاده نمی شوند، شما می توانید از آنها برای استخوان های شکسته و در رفتگیها استفاده کنید. اگر دچار شکستگی استخوان، در رفتگی بازو، مشکلات چشم و یا آسیب های داخلی دیگر شدید، می توانید برای حمایت و محکم کردن آن از بانداژ استفاده کنید. تنها تفاوت بانداژ کردن آسیب های داخلی این است که نباید از نوار پانسمان یا گاز استفاده کنید. برای این آسیب ها، نوع ویژه ای از بانداژ مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال بانداژ سه ضلعی، بانداژ تی شکل می توانند استفاده شوند.

 • تا زمان ملاقات پزشک، هرگونه شکستگی یا در رفتگی احتمالی می تواند با این روش حمایت شود.

 

 

۴- با موارد درخواست مراقبت های پزشکی آشنا شوید. بانداژ کردن زخمهای سطحی برای درمان خانگی مناسب هستند، اما اگر یک زخم عمیق دارید، باید تا رسیدن به پزشک و دریافت مراقبت های ویژه از بانداژ بعنوان یک اقدام حمایتی استفاده شود. اگر از شدت و وخامت زخم یا آسیب خود مطمئن نیستید با مرکز بهداشت تماس بگیرید و با آنها صلاحدید کنید.

 • اگر زخمی را بانداژ کردید و بعد از گذشت ۲۴ ساعت زخم شروع به التیام نکرد و یا درد شدید ادامه داشت، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر زخم بزرگتر از ۳ سانتی متر بود و یا بافتهای عمیقی دچار آسیب شدند، بهترین اقدم مراجعه به پزشک است.

 

 

۵- قبل از بانداژ زخم را تمیز کنید. اگر در یک موقعیت اورژانسی و حاد قرار ندارید، قبل از بانداژ، زخم را با دقت تمیز کنید. برای شستن زخم و زدودن آت و آشغالها از آب و برای از بین بردن باکتریها از صابون و یا یک ضد عفونی کننده استفاده کنید. اجازه دهید که زخم خشک شود و سپس برای جلوگیری از عفونت از یک کرم ضد عفونی کننده استفاده کنید. پانشمان و بانداژ باید روی زخم بکار برده شوند.

 • اگر آشغالی در اطراف زخم وجود داشت، قبل از شستن زخم، با استفاده از یک گاز و اعمال روش ستاره ای آنها را پاک کنید. اینکار مانع از نفوذ ذرات به داخل زخم در هنگام شستشو می شود.

روش چهارم: بانداژ یک زخم سطحی

 

 

۱- برای بریدگی های کوچک از یک باند (چسب زخم) نواری استفاده کنید. رایج ترین نوع باند، باند نواری است که به آن چسب زخم هم گفته می شود. این باندها برای استفاده بر روی زخمها و خراشهای کوچکی که بر روی سطح پهن قرار دارند، بهترین مورد میباشند. کاغذ مومی پشت آنرا بردارید و بخش گازی آنرا بر روی زخم قرار دهید. برای محکم کردن آن می توانید از بالهای چسب دار استفاده کنید، امّا مراقب باشید که محکم آنها را نکشید و یا بانداژ را با شدت برندارید.

 

 

۲- برای زخم انگشتان دست یا پا از باندهای بند انگشتی (یا زانوئی) استفاده کنید. باند بند انگشتی به شکل «H» میباشد و در نتیجه استفاده از آن برای زخم ها و خراشیدگی های بین انگشتان دست و پا راحت است. کاغذ مومی پشت باند را باز کنید و سپس بالهای آنرا بین انگشتان قرار دهید طوریکه وسط باند بر روی زخم قرار گیرد. این روش به ثابت ماندن باند بمدّت طولانی کمک می کند. استفاده از این چسب زخمها برای زخمهای بین انگشتان پا و دست که مکرراً در حال حرکت هستند، بسیار مناسب است.

 

 

۳- برای بریدگی ها از باندهای (نوارهای) پروانه ای شکل استفاده کنید. یک باند پروانه ای دارای دو نوار چسبنده است که به یک نوار غیر چسبنده نازک متصل می باشد. این نوع باند برای بسته نگهداشتن زخم استفاده می شود و برای جذب خون یا جلوگیری از عفونت مناسب نیست. اگر بریدگی شما طوری است که می تواند به دو طرف کشیده شود استفاده از باندهای پروانه ای را مدّ نظر قرار دهید. کاغذ مومی را بردارید و باند را طوری بر روی زخم قرار دهید که بخشهای چسبنده آن بر روی دو طرف زخم قرار بگیرند. انتهای باند را اندکی بکشید تا محکم شود و زخم بصورت بسته باقی بماند. بخش مرکزی غیر چسبنده باید مستقیماً روی زخم قرار بگیرد.

 • برای جلوگیری از عفونت یک قطعه گاز استریل چسبنده به نوار می تواند حداقل بمدّت ۲۴ ساعت بر روی انتهای نوار پروانه ای قرار داده شود.

 

نحوه کاربرد انواع مختلف بانداژ

 

۴- برای بانداژ سوختگی از یک گاز استریل و نوار چسبان استفاده کنید. اگر دچار یک سوختگی سطحی شدید، می توانید آنرا در خانه با استفاده از بانداژ اصولی درمان کنید. برای پوشاندن سوختگی از یک گاز استریل غیر چسبان استفاده کنید. سپس برای محکم کردن گاز یک نوار باندی چسبان بکار ببرید. باند چسبان بهیچ وجه نباید در تماس با سوختگی باشد.

 

 

۵- برای بانداژ تاول از یک باند نرم و کوچک و چسبان استفاده کنید. این نوع باند یک نوع ویژه از باندهای چسبان فومی است که برای جلوگیری از خراشیده شدن تاول بکار می رود. این باند به شکل دونات میباشد و وسط آن یک بریدگی برای قرار گرفتن تاول وجود دارد. کاغذ مومی باند را بردارید و آنرا طوری قرار دهید که تاول در قسمت بریده قرار گیرد. اینکار مانع از خراش (مالش) و اعمال فشار بر روی تاول می شود. می توانید یک باند نواری را روی قسمت فوقانی ایننوع باند قرار دهید تا از عفونت زخم پیشگیری شود.

 • خوتان هم می توانید این نوع باند را تهیه کنید. از چند لایه گاز استفاده کنید تا ارتفاع آنها بیشتر از ارتفاع تاول شود و سپس یک سوراخ بزرگتر از تاول در آن ایجاد کنید. آنرا در مرکز قرار دهید و سپس یک قطعه گاز غیر چسبان اضافه کنید و نوار را روی آن قرار دهید.

روش پنجم: بانداژ یک زخم وخیم

 

 

۱- از یک بانداژ فشاری استفاده کنید. برای زخمها و بریدگی های عمیق از یک بانداژ فشاری استفاده کنید. بانداژ فشاری یک قطعه بلند از گاز نازک همراه با یک قطعه زخیم گاز پددار است که نزدیک به یک انتها باند قرار دارد. گاز پددار بر روی زخم گذاشته می شود و نوار نازک برای اعمال فشار و محکم کردن آن دور زخم پیچیده می شود. این نوع بانداژ بهترین نوع برای جلوگیری از خونریزیهای شدید ناشی از بریدگی یا خراشهای وسیع است. برای محکم کردن انتهای گاز می توانید از یک نوار چشب استفاده کنید.

 

 

۲- از یک بانداژ دونات شکل استفاده کنید. شما می توانید این بانداژها را برای زخمهای سوراخ مانند استفاده کنید. اگر زخمی دارید که در آن یک شئی خارجی مانند خرده شیشه، چوب یا فلز وجود دارد باید از یک بانداژ دوناتی استفاده کنید. بانداژ دوناتی یک بانداژ «O» شکل ضخیم است که فشار اطراف یک شئی فرو رفته و یا سوراخ عمیق را کاهش می دهد. شئی فرو رفته را بحال خود رها کنید و بانداژ را دور آن قرار دهید. سپس از نوار گازی چسبان یا گاز پیچیده شده در اطراف لبه های بانداژ دوناتی برای نگهداشتن آن استفاده کنید. از پیچیدن هر گونه گاز و یا نواری در مرکز دونات که شئی فرو رفته در آن قرار دارد، اجتناب کنید.

 • خودتان هم می توانید بوسیله لوله کردن یک بانداژ سه ضلعی/حلقه ای مار مانند و درست کردن حلقه ای با سایز مناسب برای حمایت از شئی فرو رفته، این بانداژ را درست کنید. آنرا دور انگشت و یا دست مانند نمونه حلقه کنید. سپس آنرا شل کنید. دو انتهای بانداژ را مارپیچ کرده و آنها را در سمت خارج و پشت حلقه محکم کنید. دو طرف بانداژ را به سمت عقب و به شکل دونات تا کنید. با این روش می توانید طیف گسترده ای از آسیب ها را حمایت کنید.

 

۳- یک بانداژ سه ضلعی بکار ببرید. برای محکم نگهداشتن یک استخوان شکسته و یا در رفته، می توانید از یک بانداژ سه ضلعی استفاده کنید. این بانداژ به ظاهر کوچک بصورت یک بانداژ بزرگ و سه ضلعی پهن می شود. این بانداژ می تواند بصورت تا شده برای حمایت استخوان شکسته و یا در رفته استفاده شود. بانداز سه ضلعی را بصورت یک مستطیل دراز تا کنید و آنرا به شکل حلقه گره بزنید تا یک حلقه نگهدارنده ایجاد شود. همچنین می توانید آنرا دور استخوان ساق پا بپیچید. کاربرد بانداژهای سه ضلعی بر مبنای نوع آسیب متفاوت میباشند، بنابراین در کاربرد خود دقت کنید.

 

 

۴- از گاز استریل های رول مانند استفاده کنید. برای بانداژ سوختگی های درجه دو، از گازهای استریل رولی استفاده کنید. سطح سوختگی های درجه دو پهن تر از ۳ اینچ است و همراه با تاول، قرمزی، تورم و درد میباشد. برای سوختگی های درجه سه هیچ گونه بانداژی را مورد استفاده قرار ندهید. برای سوختگی های درجه دو گاز استریل را بصورت شل دور زخم بپیچید و آنرا با یک نوار چسب محکم کنید. گاز مانع از التهاب و عفونت می شود بدون اینکه جریان خون قطع شود و یا فشاری بر روی سوختگی اعمال گردد.

 

 

۵- از یک بانداژ کشی (تانسور) استفاده کنید. در یک بریدگی عمیق یا قطع عضو ناگهانی، بانداژ های کشی فوق العاده هستند. بانداژهای کشی از یک الاستیک ضخیم ساخته شده که باعث اعمال فشار سنگین برای توقف خونریزی شدید می شود. اگر دچار یک بریدگی عمیق یا قطع عضو ناگهانی شدید، تا حدّ ممکن خون را پاک کنید و سپس یک لایه ضخیم از گاز استریل بپیچید تا محکم شود و برای بحداقل رساندن خونریزی بتواند بر روی زخم فشار اعمال کند.

 • قبل از بانداژ کردن، بخش آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب قرار دهید، اینکار کاهش جریان خون و خطر شوک را کاهش می دهد. همچنین کاربرد باند راحت تر می شود.

 

درباره نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

*

code