نحوه استفاده از نبولایزر

نحوه استفاده از نبولایزر

نحوه استفاده از نبولایزر

اگر دچار بیماری های دستگاه تنفسی مانند پنومونی (ذات الریه) ، آسم ، اختلال ریوی مزمن یا عفونت تنفسی هستید ممکن است نیاز به استفاده از نبولایزر (وسیله ای جهت تولید اسپری هایی با قطرات ریز) داشته باشید . این دستگاه داروی مایع را به ذرات اسپری تبدیل می کند که بوسیله دهانه یک ماسک صورت به داخل شش های بیمار استنشاق می شود. نبولایزر دارو را بصورت اسپری در می آورد و موجب عملکرد تنفسی بهتر بیمار می شود .

روش اول : آمادگی برای کاربرد نبولایزر

۱- شست و شوی دست ها

دستهایتان را بشوئید. با شستن دستها با آب و صابون بمدت ۲۰ ثانیه شروع کنید . دستهایتان را آب کشیده و با یک حوله کاغذی خشک کنید . با استفاده از حوله کاغذی شیر آب را ببندید .

۲- ریختن دارو در نبولایزر

  • دارو را داخل نبولایزر بگذارید . کلاهک نبولایزر را باز کنید و داروی تجویز شده را داخل نبولایزر قرار دهید. داروهای تنفسی زیادی برای درمانهای نبولایزری با دوزهای از قبل تنظیم شده وجود دارند.
  • اگر داروی شما از قبل اندازه گیری نشده است مقدار واقعی تجویز شده برای هر دوز را اندازه بگیرید . برای جلوگیری از ریختن دارو کلاهک آنرا محکم ببندید . اگر دستگاه مجهز به باتری نیست ، کمپرسور هوا را به برق وصل کنید .

داروهایی که می توانند در نبولایزر قرار داده شوند عبارتند از :

آنتی کلی نرژیک ها و بتا آگونیست های استنشاقی ، گلوکوکورتیکوئیدهای استنشاقی و آنتی بیوتیک های استنشاقی .

داروهای استنشاقی دیگر برای درمان بیماریهای غیر تنفسی میباشند . همه داروها نمی توانند بصورت اسپری درآیند.

نبولایزر افشانه ای یا گازی رایج ترین نوع میباشد . نبولایزرهای جدیدتر برای پخش کل دارو در طی استنشاق طراحی می شوند . اگر قصد استفاده از نبولایزر را دارید با پزشک یا متخصص بیماریهای تنفسی صحبت کنید.

۳- اتصال بخش دهانی به کلاهک نبولایزر

بخش دهانی را وصل کنید. بخش دهانی را به کلاهک نبولایزر محکم کنید. اگر چه نبولایزرهای افشانه ای کارخانه های مختلف با هم اندکی تفاوت دارند اما اکثر بخش های دهانی به بخش فوقانی کلاهک نبولایزر وصل می شوند. اکثر نبولایزرها بجای ماسک صورت، دهانه دارند چون ماسکها رسوبهایی را بر روی صورت بجا می گذارند.

۴-اتصال لوله ها

لوله را وصل کنید . یکی از دو انتهای لوله اکسیژن را به کلاهک نبولایزر وصل کنید . در اکثر نبولایزرها، لوله به بخش تحتانی کلاهک وصل می شود . انتهای دیگر لوله را به کمپرسور هوای استفاده شده برای نبولایزر وصل کنید .

روش دوم : استفاده از نبولایزر

۱- شروع استفاده از نبولایزر

  • کمپرسور هوا را روشن کرده و از نبولایزر استفاده کنید . دهانه را داخل دهان و بالای زبان قرار دهید و آنرا محکم با لبهایتان نگهدارید. از طریق دهان تنفس های کند و عمیق بکشید تا دارو وارد شش ها شود . از طریق دهان یا بینی عمل بازدم را انجام دهید . با بسته بگهداشتن بینی ، استنشاق دارو از طریق دهان تضمین می شود.
  • استفاده از ماسک آتروسل بجای دهانه برای کودکان خردسال یا افرادیکه خیلی بیمار هستند و نمی توانند دهانه را نگهدارید را در نظر بگیرید . ماسکهای آتروسل به بخش فوقانی کلاهک نبولایزر وصل می شوند . این ماسکهای سایزهای متفاوتی برای کودکان و بزرگسالان دارند .

۲- استنشاق دارو تا زمان تمام شدن اسپری

  • استنشاق دارو را ادامه دهید . راست بنشینید و تا زمان تمام شدن اسپری به استنشاق دارو ادامه دهید . معمولا ۱۵-۱۰ دقیقه طول می کشد. زمانیکه همه مایع تمام شد ، جریان ورود اسپری متوقف می شود . کلاهک نبولایزر باید خالی شود . می توانید در طی این مدت با تماشای تلویزیون با گوش دادن به یک موزیک ، حواس خود را پرت کنید .
  • برای سرگرم کردن کودکان خردسال در این مدت یک فعالیت برنامه ریزی کنید . پازل، کتاب یا رنگ آمیزی به نشستن کودک در طول درمان کمک می کند . بهترین حالت ، نگهداشتن کودک روی زانو است چون کودک باید صاف بنشیند تا دوز دارو را دریافت کند .

۳- پایان استفاده از نبولایزر

نبولایزر را خاموش و تمیز کنید. آنرا از پریز بکشید و کلاهک دارو و دهانه را از لوله جدا کنید . دهانه و کلاهک دارو را با آب گرم و صابون بشوئید و آب بکشید . دستگاه را روی یک حوله تمیز قرار دهید تا کاملا خشک شود . اینکار را هر بار پس از استفاده انجام دهید .

  • لوله را نشوئید . اگر لوله مرطوب باشد باید آنرا عوض کنید . همچنین قسمتهای دیگر نبولایزر را در ماشین ظرفشویی نگذارید چون گرما باعث کج و معوج شدن دستگاه می شود.

۴- ضدعفونی کردن نبولایزر

نبولایزر را هفته ای یکبار ضدعفونی کنید . برای ضد عفونی کردن دستورالعمل های کارخانه را دنبال کنید . همه بخشهای نبولایزر به جز لوله را در یک محلول مرکب از یک واحد سرکه سفید تقطیر شده و سه واحد آب ، بمدت یک ساعت خیس کنید . محلول را بیرون بریزید . همه بخشها را بجز لوله با آب سرد ، آب بکشید و آنها را بر روی یک حوله تمیز در مجاورت هوا خشک کنید . بعد از خشک شدن تمام بخشها ، آنها را در یک جعبه تمیز نگهداری کنید .

اگر بیش از یک فرد نیاز به نبولایزر دارند، از دستگاه استفاده نکنید حتی اگر شسته شود . هر فرد باید از نبولایزر مخصوص خود استفاده کند.

منبع : دوراخ

درباره نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

*

code