آموزشی

روش های از بین بردن چربی شکم ✔️

از بین بردن چربی شکم

چربی شکم، به‌طور عمده به دلیل تأثیرات منفی بر سلامتی و زیبایی بدن مورد توجه قرار می‌گیرد. چربی‌های اضافی در این ناحیه، می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی قلب و عروق، دیابت نوع 2، و بیماری‌های مزمن ایجاد کند. بنابراین، از بین بردن چربی شکم به عنوان یک هدف مهم در تلاش برای حفظ سلامتی و کاهش ریسک بیماری‌ها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در این مقاله، ابتدا توضیح می­دهیم که منظورمان از چربی شکمی، چه نوع چربی است. در ادمه به بررسی دلایل مختلفی که باعث به ایجاد چربی شکم می­شوند می­پردازیم. شناخت این دلایل، به این که چگونه چربی شکم را بسوزانیم به ما کمک خواهد کرد. در ادامه برای این که بدانیم چگونه چربی شکم را آب کنیم، به بررسی روش‌ها و راه‌های مختلف از بین بردن چربی شکم پرداخته خواهد شد. این روش­ها شامل ارائه توصیه‌ها و رژیم‌های غذایی متعادل، تمرینات هوازی، خواب منظم و کافی، مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و پروبیوتیک­ها، مصرف اسیدهای چرب امگا-3 و کنترل مصرف کربوهیدرات می‌شود. در پایان نیز با معرفی گن لاغری و نحوه عملکرد آن، مقاله را به پایان می­رسانیم. بنابراین برای داشتن یک بدن سالم و زیبا، تا انتهای این مقاله با درمان مدیکال همراه باشید.

 

چربی شکم چیست؟

چربی شکم یکی از مشکلات رایج در میان افراد است که به طور عمده در منطقه شکم و کمر جمع می­شود. این مسئله اغلب در افرادی رخ می‌دهد که نمی‌توانند تعادل میان مصرف کالری و انرژی مصرفی بدن خود را حفظ کنند. چربی شکم به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

 1. چربی شکم زیرپوستی: این نوع چربی در زیر پوست شکم قرار دارد و اغلب به صورت چربی‌های نرم و قابل لمس است. این نوع چربی با تغییرات وزن بدن (افزایش یا کاهش وزن)، به راحتی تغییر می‌کند. بنابراین اغلب مشکلی با این نوع چربی نداریم.
 2. چربی داخل ‌شکمی یا چربی احشایی: این نوع چربی بین عضلات شکم و در نزدیکی اندام‌های داخلی بدن واقع شده است. چربی احشایی نه تنها در اندام‌های داخلی ما مشکل ایجاد می‌کند، بلکه در ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و سایر مشکلات بهداشتی مؤثر است. در ادامه مقاله تمرکز ما بر روی این نوع چربی است. اما برای از بین بردن چربی شکم ابتدا باید علت به وجود آمدن آن را متوجه شویم.

 

چربی شکم چیست؟

 

علت چربی شکم

چربی شکم یکی از مشکلات شایع در زندگی افراد است که می‌تواند به مشکلات جدی­تر منجر شود. به همین دلیل یکی از چالش­های این افراد، این است چگونه چربی شکم را از بین ببریم. عوامل مختلفی در بروز آن می­تواند نقش داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از علل اصلی چربی شکم می‌پردازیم که می­تواند در از بین بردن چربی شکم مؤثر باشد.

 • عوامل ژنتیکی: تحقیقات نشان می‌دهد که اختلاف‌های ژنتیکی می‌تواند باعث تغییر در سیستم‌های متابولیکی و هورمونی شود، که خود موجب انباشت چربی در شکم می‌شود. افرادی که ژن تجمع چربی در مناطق خاص بدن (از جمله شکم) دارند، آسیب‌پذیرتر هستند. به عبارت دیگر، وراثت می‌تواند نقش بسزایی در تجمع چربی در شکم افراد داشته باشد.
 • عوامل هورمونی: سطح هورمون‌ها مانند انسولین، کورتیزول و هورمون‌های جنسی بر تجمع چربی در ناحیه شکم تأثیر زیادی دارند. این هورمون‌ها نقش مهمی در کنترل تعادل انرژی و سوخت‌ و سازهای بدن دارند. مثلاً افزایش انسولین به عنوان پاسخ به افزایش مصرف قند، میزان چربی‌ها را در ناحیه شکم افزایش می‌دهد. همچنین، تغییرات هورمونی مرتبط با سن، دوران بارداری و یائسگی نیز می‌تواند به تجمع چربی در این منطقه منجر شود.
 • فعالیت فیزیکی کم: انجام تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های بدنی کمک می‌کند که انرژی مصرفی بدن افزایش یابد و چربی‌ها به عنوان منبع سوخت مورد استفاده قرار گیرند. عدم فعالیت بدنی ممکن است سبب کاهش سوخت‌های مصرفی شود و در پی آن، زیاد شدن کالری باعث تجمع چربی در مناطق مختلف بدن، به ویژه شکم، می­شود. از این رو، انجام ورزش‌های منظم و فعالیت‌های بدنی می‌تواند به کاهش چربی شکم کمک کند.
 • نوع تغذیه: مصرف زیاد غذاهای پرکالری، غذاهای غنی از چربی‌های اشباع‌شده و شکر، می‌تواند به تجمع چربی در شکم منجر شود. مصرف زیاد چربی‌های اشباع‌شده، که اصطلاحاً چربی‌های بد نامیده می‌شوند، می‌تواند سطح کلسترول و چربی‌های خون را افزایش داده و باعث تجمع چربی‌ها در شکم شود. همچنین، غذاهای غنی از شکر، موجب افزایش سطح قند خون و ترشح انسولین می‌شوند که تأثیر مستقیم در افزایش تجمع چربی‌ها در شکم دارد.
 • استرس: استرس موجب افزایش سطح هورمون کورتیزول می‌شود که خود اثرات منفی بر متابولیسم چربی و ترشح انسولین دارد. این عوارض هورمونی باعث افزایش اشتها، میل به خوردن غذاهای با کالری بالا و استفاده کمتر از انرژی مصرفی می‌شود. در نتیجه، افراد تحت تأثیر استرس ممکن است چربی‌های اضافی را به ویژه در منطقه شکمی ذخیره کنند.
 • نقش آنتی‌اکسیدان‌ها: استرس ناشی از کمبود آنتی‌اکسیدان‌ها، می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های چربی و اختلال در فرآیندهای متابولیکی شود. این تغییرات ممکن است منجر به افزایش و ذخیره چربی‌ها در شکم شود. برخی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین‌های C و E، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها می‌توانند از استرس جلوگیری کنند و در نتیجه از انباشت چربی در منطقه شکمی پیشگیری کنند.
 • کم خوابی: کمبود خواب می‌تواند به تغییر در هورمون‌ها و فعالیت‌های بیولوژیکی بدن انجامد که بر متابولیسم چربی و اشتها تأثیر می­گذارد. کاهش خواب ممکن است میزان هورمون گرلین که احساس گرسنگی را تحریک می‌کند، افزایش دهد و همچنین میزان هورمون لپتین که احساس سیری را تنظیم می‌کند، کاهش یابد. همه این موارد بر تجمع چربی در ناحیه شکم تأثیر دارند.
 • مصرف زیاد الکل: مصرف زیاد الکل می‌تواند با افزایش کالری و ایجاد تنبلی در سیستم متابولیکی، به افزایش چربی‌های اضافی در شکم منجر شود. الکل انرژی بالایی دارد و مصرف زیاد آن می‌تواند سبب افزایش وزن و چربی‌های اضافی شود. همچنین، با تأثیر بر فعالیت کبد متابولیسم چربی‌ها به تعویق می‌افتد. این امر می‌تواند باعث انباشت چربی‌ها در سلول‌های چربی شکم و سایر مناطق بدن شود.
 • نوع چربی مصرفی: چربی‌های اشباع‌شده عمدتاً در مواد چربی حیوانی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی وجود دارند. مصرف این نوع چربی‌ها می‌تواند سطح کلسترول بد (LDL) را افزایش داده و به تجمع چربی در شکم منجر شود. در مقابل، مصرف چربی‌های اشباع ‌نشدۀ موجود در روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون و آفتابگردان می‌تواند مفید باشد و به کاهش چربی‌های شکم کمک کند.
 • برخی بیماری‌ها و داروها: برخی بیماری‌ها و مصرف بعضی داروها می‌توانند علت چربی شکم باشند. برای مثال، سندرم کوشینگ که با افزایش هورمون کورتیزول همراه است، می‌تواند به افزایش تجمع چربی در شکم منجر شود. همچنین، بعضی داروها مانند استروئیدها، بتابلوکرها، آنتی‌دپرسان‌ها و داروهای تنظیم فشار خون می‌توانند عوارض جانبی مانند افزایش وزن و تجمع چربی‌ها در شکم داشته باشند.

 

علت چربی شکم

 

روش‌های از بین بردن چربی شکم

از بین بردن چربی شکم یکی از هدف‌های افرادی است که یا می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند و یا به دنبال راهی برای چربی سوزی شکم و پهلو هستند. در ادامه به برخی از روش‌ها برای از بین بردن چربی شکم پرداخته می‌شود:

 • رژیم غذایی متعادل و با چربی اشباع کم: رژیم غذایی متعادل شامل تنوعی از مواد غذایی ارزشمند است که چربی اشباع شده در آن محدودیت مصرف دارد. این رژیم غذایی شامل مقادیر مناسب از پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مرغ، مغزها و محصولات لبنی کم چرب می‌تواند جزء این رژیم غذایی باشد. از مصرف غذاهای پر آرد، شیرینی‌ها، و غذاهای پرچربی اشباع پرهیز کنید.
 • تمرینات هوازی: تمرینات هوازی فعالیت‌های ورزشی هستند که به تحریک سیستم قلب و عروق و سیستم تنفسی می‌پردازند. این تمرینات شامل فعالیت‌هایی مثل دویدن، پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری و غیره است. تمرینات هوازی باعث افزایش ضربان قلب، بهبود عملکرد قلب و عروق، مصرف اکسیژن توسط عضلات و بهبود سیستم تنفسی می­شوند. همچنین، این تمرینات با سوزاندن کالری‌ بیشتر، به کاهش وزن و چربی‌های اضافی کمک کرده و از ایجاد چاقی و بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کنند.
 • خواب کافی و منظم: خواب کافی و منظم یکی از اصول بهداشتی مهم است که برای حفظ سلامت جسم و ذهن ضروری است. خواب کافی به عنوان بخشی از روند بازسازی بدن، به ترمیم و نوسازی بافت‌ها، افزایش سیستم ایمنی و کنترل هورمون‌ها کمک می‌کند. کمبود خواب با افزایش ترشح هورمون‌های ترشح کننده استرس مرتبط است که ممکن است به افزایش چربی شکمی و افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و متابولیکی منجر شود. بهتر است روزانه حداقل 7-8 ساعت خواب کافی داشته باشید و زمان خواب منظمی داشته باشید تا ساعت‌های استراحت بدنتان تنظیم شود.
 • کاهش استرس و اضطراب: استرس و اضطراب می‌توانند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شوند که باعث تجمع چربی‌ها را در منطقه شکم می­شوند. برای کاهش استرس و اضطراب می‌توانید از تمرینات آرامش‌بخش مثل مدیتیشن و یوگا، فعالیت‌های تنفسی عمیق و روش‌های تمرکز استفاده کنید. همچنین، تغییر در روند زندگی و شیوه‌های مدیریت زمان می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
 • عدم مصرف الکل: الکل می‌تواند باعث افزایش کالری‌ و تغذیه ناپایدار شود، در نتیجه سبب ایجاد چاقی و تجمع چربی در ناحیه شکم می­شود. عدم مصرف الکل می‌تواند به بهبود عملکرد کبد و سیستم ایمنی کمک کند و خطر بروز بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی و متابولیکی را کاهش دهد. از این‌رو، کاهش یا قطع مصرف الکل می‌تواند به کاهش چربی‌های اضافی و بهبود سلامتی کمک کند.
 • عمل جراحی: عمل جراحی به عنوان یکی دیگر از روش‌های از بین بردن چربی شکم (چربی احشایی) است. در جراحی لیپوساکشن، از طریق سوراخ­های کوچک، چربی‌های اضافی از نواحی مختلف بدن، از جمله شکم، جذب می‌شوند. در این روش به کمک یک لوله نازل و محلولی مخصوص، چربی‌های مورد نظر خارج می‌شوند. مدت زمان این جراحی کوتاه است. عمل جراحی لیپوساکشن می‌تواند به تغییر شکل و ظاهر بدن کمک کرده و بهبود اعتماد به نفس افراد را نیز به دنبال داشته باشد.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی یک روش غیرتهاجمی است که در کاهش چربی شکم (چربی احشایی) استفاده می­شود. در این روش، از نور لیزر با طول موج خاص برای تحریک سلول‌های چربی استفاده می‌شود. نور لیزر انرژی را به سلول‌های چربی منتقل می‌کند و باعث تخریب و تجزیه چربی‌ها می‌شود. این فرآیند باعث کاهش حجم و ضخامت چربی‌ها می‌شود. لیزر درمانی بدون نیاز به برش و دخالت جراحی است و معمولاً نیاز به تعداد جلسات تکراری دارد تا نتایج مطلوب به دست آید.
 • مصرف مواد حاوی آنتی اکسیدان: آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که به خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند و از آسیب‌های اکسیداتیو محافظت می‌کنند. این آسیب‌ها ممکن است باعث آسیب به سلول‌ها و بافت‌ها شوند و در نتیجه منجر به بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی، سرطان و پیری زودرس شوند. مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها شامل میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، گیاهان دارویی و… هستند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک: مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک برای بهبود سلامت روده و سیستم گوارشی بسیار مفید است. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های مفیدی هستند که به صورت زنده در برخی مواد غذایی و مکمل‌ها یافت می‌شوند. این میکروارگانیسم‌ها به تعادل میکروبیوم روده کمک می‌کنند و باعث تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب‌ها، هضم بهتر مواد غذایی و ترمیم بافت‌های روده می‌شوند. مواد غذایی حاوی پروبیوتیک شامل ماست، کره، ترشی‌ها، جوانه گندم و نخودفرنگی است. مصرف منظم این مواد غذایی بهبود عملکرد روده‌ها و سیستم گوارشی را تقویت کرده و به حفظ سلامت کلی بدن کمک می‌کند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی فیبر محلول: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر محلول برای از بین بردن چربی شکم بسیار مفید است فیبر محلول یک نوع فیبر مخصوص است که در آب حل می‌شود و ژل‌های قوی تشکیل می‌دهد. با افزایش حجم محتوای روده، این فیبر می‌تواند احساس سیری را بهبود داده و افزایش وزن را کنترل کند. علاوه بر این، فیبر محلول باعث کاهش جذب چربی و کلسترول از روده می‌شود که به کاهش چربی شکم کمک می‌کند. مصرف منظم مواد غذایی حاوی فیبر محلول، نظیر میوه‌ها و سبزیجات، نخود، لوبیا، کدو و گندم می‌تواند به بهبود ترکیب بدن و کاهش چربی‌های اضافی در منطقه شکم کمک کند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3: مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 برای چربی سوزی شکم و پهلو مفید است. اسیدهای چرب امگا-3 یک نوع اسید چرب اساسی هستند که بدن قادر به تولید آن‌ها نیست و باید از طریق مواد غذایی مصرف شوند. این اسیدها نقش مهمی در کاهش التهاب‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی دارند. همچنین، اسیدهای چرب امگا-3 می‌توانند به تعادل قند خون کمک کرده و به کاهش تجمع چربی در ناحیه شکم کمک کنند. مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 نظیر ماهی‌ها، بادام، و کره بادام‌زمینی می‌توانند به بهبود ترکیب بدن و کاهش چربی‌های اضافی در منطقه شکم کمک کنند.
 • مصرف پروتئین: مصرف مناسب پروتئین‌ها می‌تواند احساس سیری را افزایش داده و به کنترل اشتها کمک کند. همچنین، پروتئین‌ها انرژی کمتری نسبت به کربوهیدرات‌ها ایجاد می‌کنند و باعث افزایش حرکت و سوزاندن چربی‌ها می‌شوند. مصرف مناسب منابع پروتئینی مثل گوشت ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات کم چرب و مغزها به ترکیب بدنی بهتر و کاهش چربی شکم کمک می‌کند.
 • کنترل مصرف کربوهیدات: در این روش، کمترین میزان کربوهیدرات‌های قندی مصرف می‌شود و معمولاً منابع سالم از کربوهیدرات‌ها انتخاب می‌شوند. با کاهش مصرف کربوهیدرات‌های ساده و افزایش مصرف پروتئین و چربی‌های سالم، احساس سیری افزایش می‌یابد و نیاز به مصرف چربی به عنوان منبع انرژی افزایش می‌یابد که به کاهش چربی‌های شکمی کمک می‌کند. این روش می­تواند نتایج مثبتی در کاهش وزن و بهبود ترکیب بدنی به‌خصوص در ناحیه شکم داشته باشد.
 

 

روش‌های از بین بردن چربی شکم

 

گن لاغری برای سوزاندن چربی شکم

سازندگان گن لاغری برای چربی سوزی شکم و پهلو، ادعا می‌کنند که با پوشیدن آن و انجام فعالیت‌های روزمره، چربی‌های اضافی در ناحیه شکم کاهش می­یابد. این ابزار شبیه به پوشاک فشرده و الاستیک است که باعث ایجاد فشار مناسب در نواحی شکم می­شود. اصول کار این گن لاغری بر اساس افزایش تعرق و افزایش نرخ متابولیسم است.

با این حال، تأثیر گن لاغری در از بین بردن چربی شکم پر از تردید و بحث است. تاکنون، مطالعات علمی کمی درباره اثرات واقعی آن بر کاهش چربی شکم ارائه شده است. به علاوه، هیچ تحقیق علمی به طور قطعی نشان نداده که این گن لاغری بتواند به تنهایی باعث کاهش چربی شکم شود.

برای کاهش چربی شکم بهتر است، در کنار استفاده از گن لاغری از روش­های گفته در قسمت قبل نیز استفاده کنید. با این حال، قبل از استفاده از هر نوع محصول یا لباس گن لاغری، مشاوره با پزشک یا متخصص تغذیه توصیه می‌شود تا از سلامت و اثربخشی آن، بر موارد خاص خودتان اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که دوست داشته باشید اطلاعات بیشتری در مورد انواع گن لاغری و گن شکم کسب کنید میتوانید روی لینک گن شکم کلیک کنید.

 

گن لاغری برای سوزاندن چربی شکم

 

 

 

لیست قیمت انواع گن های لاغری

آتل گن ساعت شنی

11,000 تومان

سوتین گنی جلو بازشو اِما مدل 3651

249,000 تومان

سوتین گنی و شورت Dream Luna

255,000 تومان

گن اسلیپ جلو قزن دار و فاق غزن دار ژله ای بعد از سزارین آرتان مدل 3018

520,000 تومان

گن اسلیپ قزن دار بند دار آرتان مدل 3023

640,000 تومان

گن پادار بعد از زایمان آرتان مدل 3017

520,000 تومان

گن ساعت شنی 6 قزن 9 فنر اصل کلمبیا آنچری

1,200,000 تومان

گن ساعت شنی 6 قزن آنشری

570,000 تومان

گن ساعت شنی آناماری 6 قزن 13 فنر

1,100,000 تومان1,150,000 تومان

گن ساعت شنی تاپی 6 قزن 25 فنر آناماری

1,435,000 تومان

گن ساعت شنی تاپی 6 قزن 27 فنر لیدی کلمبیا

1,800,000 تومان

گن ساعت شنی شکمی 6 قزن 25 فنر اصل کلمبیا آنچری

1,100,000 تومان

گن ساعت شنی شکمی 6 قزن 27 فنر لیدی کلمبیا

1,500,000 تومان

گن ساعت شنی شکمی 6 قزن 9 فنر آناماری

1,000,000 تومان

گن ساعت شنی شکمی 6 قزن 9 فنر اصل کلمبیا آنچری

890,000 تومان

گن کامل قزن دار آرتان مدل 3013

640,000 تومان

گن لاغری ساعت شنی

115,000 تومان

گن لاغری مردانه آرتان مدل 2072

480,000 تومان

سخن پایانی

در این مقاله، به یکی از مسائل پر چالش که مورد توجه ما قرار می‌گیرد، یعنی “از بین بردن چربی شکم” پرداختیم. در این مقاله از موضوعات مختلفی سخن گفتیم. از شناخت نوع چربی شکم، علت‌های ایجاد آن تا راه‌های کاهش و آب‌کردن آن، همه را در این مقاله بررسی کردیم. اصول و توصیه‌هایی که می‌توانند در بهبود ترکیب بدنی و افزایش سلامت کلی بدن مؤثر باشند، در اختیارتان گذاشتیم. از اهمیت استفاده از رژیم‌های غذایی متعادل و تمرینات هوازی تا مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و پروبیوتیک‌ها، همه یک هدف را دنبال میکنند: چربی شکم را چگونه بسوزانیم تا بدنی سالم داشته باشیم.

پس از خواندن این مقاله، امیدواریم که به اهمیت از بین بردن چربی شکم پی ببرید. حفظ سلامتی و زیبایی بدن، مسیری است که با عزم و اراده‌ی قوی می‌توانید طی کنید. با پیروی از توصیه‌ها و راهنمایی‌های ارائه شده، می­توانید بدنی سالم و زیبا را به‌خود هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *