آموزشی

درمان دیسک کمر ✅ بهترین روشهای درمان و اصلاح 💯% دیسک کمر

درمان دیسک کمر بهترین روشهای درمان و اصلاح دیسک کمر

در این روزها، دیسک کمر  یکی از مشکلات شایع در جامع است. این مشکل، معمولاً با علائمی چون درد و ناراحتی، مشکلات حرکتی و حتی مشکلاتی در استراحت و خواب به همراه خواهد داشت؛ که می‌تواند بر سبک زندگی فرد تأثیرگذار باشد. با توجه به اهمیت این بیماری، در این مقاله قصد داریم تا به شما راهکارهایی ارائه دهیم تا بتواند به درمان دیسک کمر، کمک کند.

به همین منظور، ابتدا به توضیح مفهوم دیسک کمر می‌پردازیم و سپس به علائم و انواع آن می‌پردازیم. سپس روش‌های مختلف درمانی از جمله حرکات اصلاحی، نحوه استراحت، و استفاده از بالش طبی برای دیسک کمر را بررسی می‌کنیم. در انتها، به پاسخگویی سؤالات متداول در مورد درمان دیسک کمر می‌پردازیم. بنابراین اگر به داشتن این اطلاعات نیاز دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. امیدواریم این مقاله، به شما در درک بهتر و درمان مؤثرتر این مشکل کمک کند.

 

دیسک کمر چیست؟

دیسک‌های کمری، اجزای از ستون فقرات هستند که در تعادل و عملکرد بهینه این بخش از بدن نقش دارند. دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند. در واقع دیسک‌ها مانع از تماس مهره‌ها با همدیگر می‌شود، و در نتیجه از ساییده شدن مهره‌ها نیز جلوگیری می‌کنند. دیسک‌ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند؛ یک هسته مرکزی نرم که ژله مانند است، و یک پوسته سخت‌تر خارجی که از عمدتاً از پروتئین‌ها تشکیل شده است. در ساختار داخلی دیسک، وجود مواد ژلاتینی و آب به دیسک این امکان را می‌دهد که فشارها را تحمل کند و از ساییدگی مهره‌ها جلوگیری کند.

دیسک‌ها به طور مستقیم به مهره‌های کمر متصل هستند و عملکرد مشترکی با آن‌ها دارند. وظیفه اصلی دیسک‌ها علاوه بر ایجاد یک سطح محافظی برای مهره‌ها، فشارها و نیروهایی که در طول روز بر روی ناحیه کمر اعمال می‌شوند، به مهره‌ها انتقال می‌دهد. ضرورت دیسک‌ها کاملاً واضح است زیرا فشارها و نیروهایی که بر مهره‌ها اعمال می‌شوند، به مرور زمان می‌توانند باعث خرابی و ساییدگی آن‌ها شود. با توجه به شایع بودن این بیماری، درمان دیسک کمر، یکی از موضوعات مهم درزمینهٔ پزشکی است.

به طور عامیانه، وقتی صحبت از دیسک کمر می‌شود، در واقع منظور آسیبی است که به دیسک‌ها وارد شده است؛ که در نتیجه آن معمولاً علائمی چون درد را به همراه خواهد داشت. این بیماری می‌تواند در هر نقطه از ستون فقرات اتفاق بیافتد، اما اغلب در قسمت پایینی ستون فقرات، به عنوان ستون فقرات کمری، رخ می‌دهد. با این حال، در برخی موارد، آسیب دیسک کمری نیز در ستون فقرات گردنی و در مواقع نادر در بخش بالایی (ستون فقرات سینه‌ای) مشاهده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: علت دیسک کمر چیست؟ ✅(چرا دیسک کمر اتفاق می افتد؟ 🌟چگونه از بروز مشکل دیسک کمر پیسگیری نماییم)

 

 

دیسک کمر چیست؟

 

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر می‌تواند متنوع باشد. این علائم بیشتر به محل دیسک و فشاری که به عصب وارد می‌کند بستگی دارند. اما این علائم معمولاً در یک طرف بدن ظاهر می‌شوند و به ندرت هم‌زمان در هر دو پا مشاهده می‌شوند. همچنین در بعضی موارد که هیچ فشاری به عصب وارد نمی‌شود، ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد،. اما به طور کلی هر چه آسیب دیسک بیشتر باشد، علائم آن نیز بیشتر خواهد بود. شناخت و آگاهی به موقع از این علائم می‌تواند در درمان دیسک کمر مؤثر باشد. این علائم شامل موارد زیر می‌شود:

 • کمر درد: درد در ناحیه کمر که ممکن است تیز یا مزمن باشد. در برخی حرکات ناگهانی، مانند خم شدن، این درد شدیدتر احساس می‌شود.
 • ضعف ماهیچه‌ها: برخی افراد ممکن است، همراه با انجام کارهای روزمره، با مشکلاتی مانند ضعف ماهیچه‌های دست و پا مواجه شوند.
 • بی حسی یا گز گز شدن: احساس بی حسی، سوزش یا گز گز شدن در ناحیه کمر و پایینی بدن، که نشانه اختلال در عصب‌های مربوط به دیسک است.
 • درد پاها: اگر دیسک آسیب دیده در ناحیه پایینی ستون فقرات باشد، می‌تواند در قسمت پا (باسن، ران و یا ساق پا) باعث ناراحتی و درد شود. این درد ممکن است به عنوان سیاتیک شناخته شود که یکی از رایج‌ترین نشانه‌های فتق دیسک در ناحیه پایین کمر است.
 • درد در بازوها و دست‌ها: اگر دیسک آسیب دیده در ناحیه نزدیک به گردن باشد، ممکن است باعث ایجاد درد در بازوها و دست‌ها شود. این علائم نشانگر فشار وارد شده بر عصب‌های مربوطه است.

انواع دیسک کمر

انواع مختلفی از دیسک کمر وجود دارد. در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت؛ چرا که برای درمان دیسک کمر نیاز به شناخت انواع مختلف این بیماری داریم.

نازک شدن دیسک:

 • ساییدگی دیسک به تخریب و فرسایش غیرطبیعی دیسک‌های ستون فقرات اطلاق می‌شود که به تدریج با پیری و استفاده مکرر از ستون فقرات رخ می‌دهد. در این فرآیند، از اندازه و ضخامت دیسک‌ها کم می‌شود و این می‌تواند منجر به کم شدن فضای بین مهره‌ها و ایجاد مشکلاتی دیگر شود.

برآمدگی دیسک:

 • برآمدگی دیسک به وضعیتی اشاره دارد که دیسک به طور نسبی از محل خود بیرون می‌آید اما پوسته خارجی دیسک همچنان حفظ می‌شود. این وضعیت ممکن است فشاری بر ریشه‌های عصبی ایجاد کرده و منجر به درد و ناراحتی شود.

فتق یا پارگی دیسک:

 • فتق دیسک وقتی رخ می‌دهد که پوسته خارجی دیسک پاره شود و مواد داخل آن به خارج از دیسک راه پیدا کند. در این حالت بر ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌شود. این ممکن است منجر به درد حاد و علائم عصبی شود که نیازمند درمان فوری است.

کم‌آب شدن دیسک:

 • کم‌آب شدن دیسک به کاهش مقدار آب در دیسک‌ها اشاره دارد که منجر به کاهش انعطاف پذیری و کاهش عملکرد دیسک‌ها می‌شود. این موضوع معمولاً با افزایش سن ممکن است رخ دهد.

جدا شدن دیسک:

 • در این وضعیت، مواد داخلی دیسک به طور کامل از پوسته خارجی جدا شده و به خارج از دیسک ریخته می‌شود. این وضعیت نیاز به درمان فوری دارد.

 

 

 

انواع دیسک کمر

 

روش‌های درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر روش‌های مختلفی وجود دارد. با توجه به نوع بیماری دیسک کمر و شرایط بیمار، پزشک تشخیص می‌دهد که از یک یا چند نوع از درمان‌ها استفاده کند. برخی از این درمان‌ها در زیر آورده شده است.

دارو درمانی:

 • پمادها: شامل پمادهای مخصوص برای کاهش التهاب و درد در ناحیه کمر.
 • داروهای خوراکی: شامل داروهای مسکن، ضد التهاب غیر استروئیدی و شل کننده عضلات که برای کنترل درد و التهاب استفاده می‌شوند.
 • داروهای تزریقی: شامل تزریق‌های کورتیکواستروئیدی که می‌تواند التهاب و درد را کنترل کند.

فیزیوتراپی:

 • فیزیوتراپی شامل تمرینات تقویتی، کشش عضلانی، و تکنیک‌های فیزیک درمانی است که به کاهش درد و بهبود عملکرد ناحیه کمر کمک می‌کند.

ترکشن:

 • یکی دیگر از روش‌های درمان دیسک کمر، ترکش نام دارد. ترکشن به کشیده شدن ستون فقرات با استفاده از دستگاه‌های خاص اشاره دارد. هدف از این نوع درمان نیز، کاهش فشار بر روی دیسک‌ها و تسکین درد است.

اوزون درمانی:

 • در این روش، اوزون به صورت تزریقی به ناحیه آسیب دیده کمر تزریق می‌شود؛ که منجر به کاهش درد و ناراحتی و اصلاح شرایط دیسک می‌شود.

ماساژ قسمت‌هایی از پا برای کاهش درد:

 • ماساژ حرفه‌ای قسمت‌هایی از پا می‌تواند به کاهش درد و تسکین علائم مرتبط با دیسک کمر کمک کند.

جراحی دیسک کمر:

 • جراحی با لیزر: برای موارد خفیف تا متوسط، جراحی با لیزر ممکن است به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.
 • جراحی باز: برای موارد شدید، ممکن است جراحی باز لازم باشد. پزشک با تشخیص وخامت آسیب و با توجه به شرایط بیمار، تصمیم به جراحی باز می‌گیرد. که این جراحی نیز انواع مختلفی دارد.

حرکات اصلاحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر معمولاً شامل حرکات اصلاحی و تمرینات فیزیکی منظم می‌شود که به تقویت عضلات پشتی، بهبود انعطاف پذیری، و کاهش فشار بر روی دیسک‌ها کمک می‌کنند. تمرینات اصلاحی می‌توانند به تقویت عضلات مهم بدن، مانند عضلات شکم، عضلات پشتی، و عضلات لگن کمک کنند. برخی از حرکات اصلاحی که معمولاً برای درمان دیسک کمر توصیه می‌شوند عبارتند از:

پلانک (Plank):

 • این تمرین عضلات شکم، پشت، و لگن را تقویت می‌کند و به تقویت هسته بدن کمک می‌کند که می‌تواند به کاهش درد و پیشگیری از آسیب‌های بیشتر در ناحیه کمر کمک کند.

تمرین تقویت عضلات پشتی (Back Extensions):

 • این تمرین برای تقویت عضلات پشتی و افزایش انعطاف‌پذیری آن‌ها مفید است. برای انجام این تمرین، دراز کشیده روی شکم خود قرار بگیرید و دستانتان را در کنار بدنتان قرار دهید. سپس با استفاده از عضلات پشتی، بالاتنه خود را به بالا ببرید. این حالت را حدود 5 ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه برگردید. این تمرین را تا 10 بار تکرار کنید.

تمرینات تنفس شکم (Abdominal Bracing):

 • این تمرین به تقویت عضلات شکم (عضلات محیط شکم) کمک می‌کند و استحکام و پشتیبانی کمر را افزایش می‌دهد. برای انجام این تمرین می‌توانید دراز بکشید و زانوهای خود را جمع کنید. نفس عمیقی بکشید و عضلات شکم را به طور هم‌زمان به داخل بکشید. این حالت را حدود 10 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این تمرین را تا 10 بار تکرار کنید.

حرکات اصلاحی دیسک کمر

 

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

استراحت یک جزء اساسی در درمان دیسک کمر است که باید به درستی انجام شود تا سرعت فرایند بهبودی افزایش یابد. در این راستا، استراحت مطلق و طولانی مدت نیز معمولاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث ضعف عضلات شده و می‌تواند وضعیت دیسک کمر را بدتر کند. به جای آن، استراحت همراه با فعالیت‌های اصولی و منظم، بهترین راه برای کاهش درد و درمان دیسک کمر است.

به همین منظور، برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، باید از حرکت ناگهانی اجتناب شود. تا حد امکان، از بلند کردن اجسام سنگین باید دوری کرد؛ و در صورت لزوم، نحوه صحیح بلند کردن اجسام باید یاد گرفته شود. برای این کار، اجسام باید طوری برداشته شوند که به ناحیه کمر فشاری وارد نشود، در واقع به کمک پاها باید این کار را انجام داد.

در مورد نحوه خواب نیز باید توجه کرد. کسانی که دچار درد ناحیه کمر هستند، بهتر است توصیه‌های لازم را از پزشک خود دریافت کنند. اما استفاده از بالش‌های طبی دیسک کمر، می‌تواند کمک شایانی به این افراد کند. در ادامه بیشتر با این نوع بالش‌های طبی آشنا خواهیم شد.

 

بالش طبی برای دیسک کمر

استفاده از بالش طبی یکی از راه‌های مؤثر برای پیشگیری، کاهش درد، و درمان دیسک کمر است. بالش‌های طبی از موادی ساخته و طراحی می‌شوند که به نحوی مناسب از ناحیه کمر حمایت کرده و فشار اضافی را از آن نقاط کم می‌کنند.

استفاده منظم از بالش طبی می‌تواند از ایجاد فشار اضافی بر روی دیسک‌ها و عصب‌ها جلوگیری کند؛ در نتیجه می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. بالش طبی این قابلیت را دارد که، به کاهش درد و تسکین علائم دیسک کمر نیز کمک کند.

بنابراین، استفاده از بالش طبی می‌تواند در پیشگیری، کاهش درد، و درمان دیسک کمر مؤثر باشد و عملکرد ناحیه کمر را بهبود بخشد. قیمت بالش طبی هم بسته به جنس و برند آن متفاوت می باشد. جهت بررسی انواع مدل های بالش طبی می توانید روی محصولات کلیک کنید.

 

حتما بخوانید: معرفی بهترین بالش طبی برای دیسک کمر ✅ (کدام بالش طبی برای درمان دیسک کمر موثرتر است؟ 🌟)

 

 

بالش بادی سفری

بالش بارداری (بالش بدن) هوشمند

قیمت اصلی 764,000 تومان بود.قیمت فعلی 712,500 تومان است.

بالش طبی آکسون مدل مدرن

بالش طبی بین زانویی هوشمند

قیمت اصلی 728,000 تومان بود.قیمت فعلی 684,500 تومان است.

بالش طبی زیکلاس مد مدل ZYK

بالش طبی سفت آکسون مدل مدیکال

بالش طبی سما طب پاکان مدل 1017

قیمت اصلی 2,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,155,000 تومان است.

بالش طبی کامفی لایف مدل Butterfly

بالش طبی کامفی لایف مدل Classic

بالش طبی مموری فوم آرون مدل پروانه نرمال

بالش طبی مموری فوم مدل موج دار نرمال آرون سایز لارج

925,000 تومان

بالش طبی مموری فوم مدل موج دار نرمال آرون سایز مدیوم

بالش طبی نرم آکسون مدل مدیکال

بالش طبی هوشمند مدل بامبو کلاسیک

بالش طبی هوشمند مدل بامبو موج

1,378,000 تومان

بالش طبی هوشمند مدل پروانه

قیمت اصلی 1,298,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,194,500 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل سوپر موج

قیمت اصلی 1,298,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,193,000 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل سوپر موج نسیم

قیمت اصلی 1,305,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,194,000 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل کلاسیک

1,215,000 تومان1,245,000 تومان

بالش طبی هوشمند مدل کودک

بالش طبی هوشمند مدل موج

قیمت اصلی 1,298,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,184,500 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل موج سایز XXL

قیمت اصلی 1,370,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,279,000 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل موج شیاردار

قیمت اصلی 1,305,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,194,500 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل نوزاد

قیمت اصلی 410,000 تومان بود.قیمت فعلی 384,500 تومان است.

بالش طبی هوشمند مدل هلال

قیمت اصلی 1,285,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,179,000 تومان است.

بالش فرم دهی و بعد از تزریق ژل باسن آرون

سؤالات متداول در مورد درمان دیسک کمر

آیا درمان دیسک کمر با داروها ممکن است؟

 • این موضوع بستگی به شرایط فرد و شدت آسیب دیسک دارد. بنابراین در مواردی که شدت آسیب دیسک زیاد نباشد، ممکن است بتوان با داروها مختلف درد و التهاب را کنترل کرد، تا نیازی به جراحی نباشد.

آیا مصرف مکمل‌های غذایی می‌تواند در درمان دیسک کمر مفید باشد؟

 • گفته می‌شود که مصرف برخی مکمل‌های غذایی ممکن است در درمان دیسک مفید باشند. با این حال مکمل‌هایی وجود دارند که می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.

 

سؤالات متداول در مورد درمان دیسک کمر

 

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی چندین جنبه مرتبط با موضوع درمان دیسک کمر پرداختیم. ابتدا به توضیح مفهوم دیسک کمر پرداختیم و سپس علائم و انواع آن را بررسی کردیم. در همین راستا متوجه شدیم که با توجه به نوع و شدت آسیب دیسک، علائم آن نیز متفاوت خواهد بود. سپس، روش‌های مختلف درمانی از جمله حرکات اصلاحی، نحوه استراحت، و استفاده از بالش طبی برای دیسک کمر را بررسی کردیم. در انتها، به سؤالات متداول مربوط به درمان دیسک کمر پاسخ دادیم.

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا با درک بهتری از مشکل دیسک کمر، بتوانید راه‌های مؤثرتری را برای درمان آن پیدا کنید. با اطلاعاتی که ارائه شده است، شما قادر به پیگیری مناسب و درمان این مشکل خواهید بود. موضوعی که نباید فراموش کرد این است که، برای کاهش علائم دیسک کمر، در کنار سایر روش‌های درمانی، عضلات مربوطه نیز باید تقویت شوند. به دنبال آن استفاده از بالش‌های طبی برای ریکاوری عضلات تقویت شده نیز توصیه می‌شود. سپاس که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *