آموزشی

برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم، چرا؟

برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم، چرا؟

 

نوزادان به سبب سیستم بدنی فوق العاده حساس، به مراقبت های ویژه ای نیز نیاز دارند. از این رو والدین می بایست شرایط اتاق نوزاد را از هر نظر به نحوی مطلوب آماده کنند. یکی از نکاتی که در جهت ایجاد شرایطی راحت برای نوزاد حائز اهمیت است، توجه به میزان اکسیژن و رطوبت موجود در اتاق او است، زیرا نوزادان ریه های حساسی دارند. یکی از روشهای موثر در ایجاد هوای مطبوع و مناسب، استفاده از دستگاه بخور سرد یا گرم برای نوزاد می باشد. استفاده از این دستگاه در اتاق نوزاد، از ایجاد بسیاری از مشکلات تنفسی و ریوی برای فرزند دلبند شما جلوگیری خواهد کرد.

 

در این میان یکی از سوالات متداولی که به ویژه برای مادران پیش می آید این است که، برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟ جالب است بدانید که ما در این مقاله به سوال شما و مهمترین نکات پیرامون آن پاسخ داده ایم. در این مقاله به شما خواهیم گفت که بخور سرد بهتر است یا گرم برای نوزاد؟، همچنین بهترین نوع بخور برای سرماخوردگی یا بهبود سرفه ی نوزاد را به شما معرفی خواهیم کرد. علاوه بر این، ضمن شرح فواید و مضرات بخور برای نوزاد شما، شیوه و مدت زمان استفاده از دستگاه بخور را نیز به شما آموزش می دهیم. این مقاله به طور قطع، پاسخ جامعی برای سوالات شماست. در ادامه با فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی درمان مدیکال همراه باشید.

 

اهمیت و ضرورت استفاده از دستگاه بخور در اتاق نوزاد

قبل از آنکه بدانیم برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم، باید دریابیم که ضرورت استفاده از دستگاه بخور در اتاق نوزاد چیست. در وهله ی اول نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که، سیستم ایمنی بدن نوزادان در بدو تولد و حتی تا یک سالگی چندان قوی نیست و در برابر عوامل بیماری زا و شرایط نامناسب محیطی بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. به عنوان مثال اگر میزان رطوبت هوای اتاق نوزاد در حد متعادل و مطلوبی نباشد، میتواند سبب انتشار عوامل بیماری زایی چون باکتری ها در فضای اتاق شود. این امر به طور قطع، برای سلامتی نوزاد شما مضر و خطر آفرین خواهد بود. رطوبت نامناسب و خشکی هوا میتواند سبب بروز مشکلات تنفسی نظیر آسم، سرفه ی خشک و عارضه های دیگری چون؛ خشکی لب، پوست و چشم نوزاد و نیز ایجاد آلرژی و خارش های پوستی شود. این امر به تبع نگرانی های فزاینده ای را برای مادران ایجاد خواهد کرد.

 

تمامی این موارد، لزوم و اهمیت استفاده از دستگاه بخور سرد یا گرم برای نوزاد را نشان می دهند. استفاده از دستگاه بخور در اتاق نوزاد، رطوبت و میزان اکسیژن هوا را متعادل میکند. این امر باعث میشود که فرزند عزیز شما تنفس و خواب راحتتری داشته باشد. همچنین رطوبت و اکسیژن مناسب هوا سبب میشود که، نوزاد شما دچار خشکی و حساسیت های پوستی نشود و حتی در شرایط ابتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، کمتر با مشکلات تنفسی مواجه شود.

 

 

آشنایی با انواع دستگاه بخور مناسب برای اتاق نوزاد

 

 

آشنایی با انواع دستگاه بخور مناسب برای اتاق نوزاد

دستگاه بخور محصولی کارآمد برای متعادل سازی سطح اکسیژن و رطوبت هوای اتاق نوزاد است. دستگاه های بخور موجود در بازار به دو دسته ی دستگاه بخور سرد و گرم تقسیم میشوند. دستگاه تولید کننده ی بخور سرد عمدتاً، دارای محفظه ای حاوی فیتیله یا اسفنج جذب کننده ی رطوبت و یک فن می باشد. به این ترتیب با روشن کردن دستگاه، اسفنج آب را جذب و توسط فن به صورت قطرات ریز در هوای اطراف منتشر میکند. دستگاه بخور گرم علاوه بر موارد فوق، به یک سیستم گرمایشی نیز مجهز می باشد. این سیستم آب را تا مرز 100 درجه سانتیگراد یا همان نقطه ی جوش، گرم و به بخار تبدیل میکند. بخار آب تولید شده توسط فن در هوای محیط پراکنده میشود.

 

اگر از خود می پرسید کدام نوع دستگاه از نظر کارآیی بهتر عمل میکند باید گفت، هر یک از این دو دستگاه مزیت ویژه ی خود را دارند. به عنوان مثال، دستگاه بخور سرد انرژی کمتری مصرف میکند و بنابراین انواع شارژی آن، به میزان بیشتری شارژ نگه میدارند. از آن جهت که دستگاههای تولید کننده ی بخور گرم، آب را تا مرز جوشیدن گرم میکنند، میتوانند هوای پیرامون خود را ضدعفونی و استریل نمایند. اکنون که با انواع دستگاههای رطوبت ساز آشنا شدید، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که، برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟

 

برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟

برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا دستگاه بخور گرم؟ باید گفت با اینکه دستگاه های رطوبت ساز، تقریبا از مکانیسم مشابهی جهت ایجاد رطوبت در محیط استفاده میکنند، ولی حساسیت بالای سیستم بدن نوزاد و لزوم ایجاد بهترین شرایط جهت نگهداری از او ایجاب میکند که، با دقت بیشتری دستگاه های بخور و تفاوت های آنها را بررسی نماییم تا بتوانیم انتخاب مناسبتری داشته باشیم. دستگاه بخور برای نوزاد باید با توجه به ابعاد اتاق، محل قرارگیری و میزان استفاده از دستگاه، مورد استفاده و نیز میزان خروجی بخار انتخاب گردد.

 

اگر دقیق تر بخواهیم بررسی کنیم که بخور سرد بهتر است یا گرم برای نوزاد، باید گفت هر دستگاه برای رطوبت دهی در مورد خاص خود، مناسب می باشد. به عنوان مثال، اگر میخواهید دستگاه بخور را در مکانی نزدیک به نوزاد قرار دهید، به جهت پیشگیری از احتمال افتادن دستگاه و تخلیه ی مخزن آب آن، بهتر است که از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. اگر بتوانید دستگاه را در مکانی امن و به دور از خطر افتادن قرار دهید، دستگاه بخور گرم، گزینه ی مناسبتری برای نوزاد شما خواهد بود.

 

همچنین اگر ابعاد اتاق نوزاد شما بزرگ می باشد، استفاده از بخور سرد مناسب تر خواهد بود. از آن جهت که برعکس بخور گرم که به علت چگالی به سمت بالای اتاق منتشر میشود، بخور سرد گسترش بیشتر و متعادل تری در جو میانی اتاق خواهد داشت. دستگاه بخور گرم نسبت به بخور سرد علیرغم مصرف برق بالا، گزینه ی مناسبتری جهت استفاده در فصل زمستان خواهد بود.

 

 

برای درمان سرماخوردگی نوزاد بخور سرد بهتره یا گرم؟

 

 

برای درمان سرماخوردگی نوزاد بخور سرد بهتره یا گرم؟

از آنجایی که نوزادان سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ترجیحاً به هنگام ابتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، بهتر است از دستگاه بخور سرد یا گرم برای نوزاد استفاده کرد. حال باید دید که در این رابطه برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟ در این میان دستگاه بخور سرد از آن جهت که میتواند موجب از بین رفتن ویروسهای سرماخوردگی و یا برونشیت شود، گزینه ی مناسبی جهت استفاده در اتاق نوزاد می باشد. بخار حاصل از این دستگاه ضمن تامین رطوبت مناسب جهت تنفس نوزاد، در تسریع روند بهبود سرماخوردگی و کاهش تحریکات مجاری تنفسی نوزاد شما نقش موثری خواهد داشت.

 

 

برای رفع گرفتگی بینی بخور سرد بهتر است یا گرم برای نوزاد؟

یکی از مشکلات عدیده ای که به ویژه به هنگام سرماخوردگی برای نوزادان پیش می آید، گرفتگی بینی است. در این حالت استفاده از دستگاه های بخور میتواند راه حل مناسبی برای رفع آن باشد اما، در این شرایط برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟. استفاده از هر دو نوع دستگاه میتواند در رفع این مشکل کارآمد باشد اما، دستگاه بخور گرم میتواند به صورت موثرتری در بازگشایی مجاری بینی نقش داشته باشد.

 

بخور سرد یا گرم برای سرفه کودک

زمانی که نوزادان دچار سرماخوردگی میشوند، معمولاً عارضه هایی چون سرفه های خشک و مداوم در آنها پدید می آید. یکی از دلایل اصلی ایجاد این موضوع خشکی هوای محیط است که برای رفع آن میتوان از دستگاه بخور استفاده کرد. ممکن است در این رابطه برای برخی سوال پیش بیاید که جهت درمان سرفه، برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟ میتوان گفت در این شرایط پزشکان معمولاً استفاده از دستگاه های بخور سرد را برای نوزادان پیشنهاد میکنند. به این جهت که این دستگاه با فراهم کردن رطوبت مناسب و گسترش متعادل آن در محیط، التهابات مجاری تنفسی نوزاد را بهبود بخشیده و به درمان سرفه ی خشک کمک میکند.

 

 

طرز استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزاد

در ابتدا باید محل قرارگیری دستگاه را به درستی انتخاب کنید. ترجیحاً دستگاه بخور سرد را در محلی ایمن و با کمی فاصله از محل استراحت نوزاد قرار دهید. سپس محفظه ی دستگاه را از آب ( ترجیحاً آب تصفیه) پر کنید و سپس آن را بسته و محکم کنید. سپس دستگاه را روشن کرده و شدت خروجی بخار را متناسب با ابعاد اتاق و میزان نیاز نوزاد در حد مناسبی تنظیم نمایید. هر از چند مدت محفظه ی دستگاه را بررسی و در صورت تشکیل رسوب و گرفتگی مجرای خروجی بخار، آن را تمیز و رسوب زدایی کنید.

 

 

مدت زمان استفاده از بخور سرد برای نوزاد

 

 

مدت زمان استفاده از بخور سرد برای نوزاد

از آنجایی که هر دستگاه رطوبت ساز عمر مشخص و قابلیت روشن بودن به میزان ساعت معینی را دارند، نمیتوان دستگاه بخور سرد را تمام مدت روز روشن نگه داشت. به این منظور شما میتوانید، یک دستگاه یا سنسور رطوبت سنج برای اتاق نوزاد خود تهیه کنید و در طول روز میزان رطوبت اتاق را اندازه گیری نمایید. با این کار شما همواره از میزان رطوبت محیط مطلع خواهید بود و تنها در صورتیکه رطوبت هوا کمتر از حد استاندارد باشد، دستگاه بخور سرد را روشن خواهید کرد. این امر همچنین، از ایجاد میزان رطوبت مازاد در هوای اتاق نوزاد پیشگیری خواهد کرد.

 جهت خرید دستگاه بخور نوزاد با بهترین قیمت کلیک کنید.

مضرات بخور سرد برای نوزادان

  • ایجاد مشکلات تنفسی در صورت استفاده ی مداوم و 24 ساعته از دستگاه بخور سرد
  • افزایش طول مدت درمان در صورت استفاده ی نامناسب و غیر اصولی از بخور سرد
  • ایجاد حساسیت مادرزادی در برخی از نوزادان

 

جمع بندی

دریافتیم با توجه به حساسیت بالای نوزاد در برابر عوامل بیماری زا و شرایط محیطی، باید به بهترین نحو از او مراقبت کرد. همچنین آموختیم که به علت ضعف سیستم ایمنی نوزادان، بهتر است برای درمان بیماری هایی نظیر سرماخوردگی از درمان های غیر دارویی و دستگاه بخور سرد یا گرم برای نوزاد استفاده کرد. همچنین ضمن معرفی انواع دستگاه های بخور و بیان شیوه ی عملکرد آنها، اطلاعاتی را در زمینه ی اینکه برای نوزاد دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم، مورد استفاده و مضرات استفاده از دستگاه بخور سرد در اختیار شما قرار دادیم. علاوه بر این به طور دقیق بررسی کردیم که، به هنگام ابتلای نوزاد به سرماخوردگی، بروز سرفه و گرفتگی بینی بخور سرد بهتر است یا گرم برای نوزاد. همچنین شیوه ی کار با دستگاه بخور سرد و مدت زمانی که لازم است در طول روز دستگاه را روشن گذاشت را بازگو کردیم. از این رو شما میتوانید با استفاده از موارد ذکر شده در مقاله، بهترین دستگاه رطوبت ساز را برای اتاق نوزاد خود تهیه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.