آموزشی

خار پاشنه چیست؟از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟

خار پاشنه چیست؟ و از کجا بفهمیم خارپاشنه داریم؟

در دنیای شلوغ امروز، ما همگی با مشکلات مختلفی روبرو می‌شویم. از جمله مسائلی که ممکن است برخی افراد با آن مواجه شود، خار پاشنه است. خار پاشنه نه تنها راه رفتن را دچار مشکل می‌کند، بلکه تأثیر زیادی بر فعالیت‌های روزمره خواهد گذاشت. بنابراین هدف ما در این مقاله این است که ببینیم خار پاشنه چیست.

در این مسیر، ما به سراغ مباحثی همچون تعریف خار پاشنه، علل ایجاد آن، علائم خار پاشنه و روش‌های درمان آن ، استفاده از پد خار پاشنه، و تأثیرات ناشی از عدم درمان می‌رویم. همچنین به چند سؤال متداول مرتبط با این موضوع پاسخ می‌دهیم.

برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها می‌توانید با ما همراه باشید. با خواندن این مقاله، شما اطلاعاتی کلی در مورد خار پاشنه پیدا خواهید کرد. این اطلاعات در پیشگیری یا درمان این مشکل می‌تواند کمک کننده باشد.

و حالا به این بپردازیم که خار پاشنه چیست؟

 

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه، یک وضعیت دردناک در ناحیه پا است که به علت تشکیل توده‌ای استخوانی در ناحیه پاشنه ایجاد می‌شود. این توده به دلیل این که، به شکل خار به نظر می‌آید و با عنوان خار پاشنه شناخته می‌شود. این وضعیت بیشتر در افرادی که فشار زیادی به پاها وارد می‌کنند، ایجاد می‌شود.

خار پاشنه می‌تواند تأثیر مخربی بر راه رفتن و فعالیت‌های روزمره افراد بگذارد. افراد مبتلا به این وضعیت اغلب با درد شدید در ناحیه پا روبرو می‌شوند، که ممکن است منجر به محدودیت حرکت و کاهش فعالیت‌های روزانه­شان شود. در برخی موارد، این درد می‌تواند به مرور زمان تشدید شده و به یک مشکل مزمن تبدیل گردد. بنابراین، شناخت و درمان به موقع این وضعیت ضروری است تا افراد بتوانند زندگی فعال و بدون درد را ادامه دهند.

خار پاشنه چیست؟

علت خار پاشنه پا

خار پاشنه پا می‌تواند از عوامل متعددی به وجود آید. این علت‌ها ممکن است به شکل ناگهانی و یا به صورت تدریجی ایجاد شوند. این مشکل به دلیل رسوب ماده معدنی کلسیم‌دار در قسمت پاشنه پا است. این رسوبات می‌توانند باعث تشکیل خارهای دردناک شوند. حال ببینیم علت خار پاشنه چیست.

وارد آمدن فشار زیاد روی لیگامان‌ها و رباط‌های کف پا، یکی از علت‌های خار پاشنه است. این فشارها ممکن است ناشی از فعالیت‌های ورزشی یا استفاده زیادی از پاها باشد، که در نهایت، به تشکیل خار پاشنه منجر گردند. مهم است به این نکته اشاره کنیم که علت خار پاشنه ناگهانی نیست و اغلب به تدریج و در طول زمان ایجاد می‌شود.

راه رفتن یا پریدن روی سطوح سخت نیز می‌تواند یک عامل مؤثر در ایجاد خار پاشنه باشد. افرادی که به طور مکرر بر روی سطوح سخت حرکت می‌کنند، بیشتر به این مشکلات دچار می‌شوند. چاقی و اضافه وزن نیز یک عامل کمک کننده دیگر است که می‌تواند این مسئله را تشدید کنند.

با افزایش سن و با از بین رفتن بالشتک‌های محافظ پاشنه پا، احتمال ایجاد خار پاشنه نیز بیشتر می‌شود. همچنین، برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثل آرتریت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و هیپروستوز نیز ممکن است این وضعیت را تشدید کنند.

اختلالات ساختاری پا نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد خار پاشنه هستند. صافی کف پا یا گودی بیش از حد کف پا، و چرخش مچ پا، همگی توزیع فشار بر کف پا را بر هم می‌زند و ممکن است به تشکیل خار پاشنه منجر شوند. پاره شدن غشایی که استخوان پاشنه را می‌پوشاند نیز از مشکلات ساختاری معمول است.

گفته شده که کمبود ویتامین ث در بدن هم یکی از دلایل احتمالی خار پاشنه است. این ویتامین در حفظ سلامت استخوان‌ها نقش دارد و کمبود آن می‌تواند منجر به مشکلاتی در این حوزه شود. همچنین، دویدن زیاد و تحمل استرس نیز یک علت محتمل برای این مشکل است.

به طور کلی، این که بدانیم علت خار پاشنه چیست، تا حد زیادی کمک خواهد کرد تا بتوان بهترین راه‌حل‌های پیشگیری را به کار بست.

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟

علائم خار پاشنه معمولاً با درد پاشنه پا هنگام راه رفتن در صبح زود آغاز می‌شود. این درد می‌تواند به شدت آزار دهنده باشد و باعث محدودیت در فعالیت‌های روزمره شود. التهاب و تورم در ناحیه پاشنه نیز از دیگر نشانه‌های خار پاشنه است. افراد ممکن است در ناحیه آسیب دیده احساس گرما داشته باشند.

علائم خار پاشنه ممکن است متفاوت باشند، یا حتی در برخی افراد ممکن است علائم خاصی نداشته باشد؛ اما احتمالاً با تصویربرداری و معاینه‌های بدنی می‌توان به این مشکل پی برد.

یکی دیگر از نشانه‌های رایج خار پاشنه، احساس وجود یک شی تیز در کف پا همراه با درد شدید در قدم‌های اول در ابتدای صبح یا بعد از نشستن طولانی مدت است.

برآمدگی استخوانی کوچک در کف پاشنه پا نیز از علائم خار پاشنه به حساب می‌آید. معمولاً با راه رفتن یا ایستادن روی پا، این درد افزایش می‌یابد و با فشار دادن به کف پا، میزان درد معمولاً افزایش می‌یابد.

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟

روش‌های درمان خار پاشنه چیست؟

حال زمان آن است که ببینیم روش‌های درمان خار پاشنه چیست؟
درمان خار پاشنه به شکل‌های متنوعی انجام می‌شود. در زیر به برخی از روش‌های معمول درمان خار پاشنه پا پرداخته خواهد شد:

تغییر سبک زندگی:

 • تغییرات در سبک زندگی از جمله استفاده از کفش مناسب، کاهش وزن در صورت لزوم، و جلوگیری از فعالیت‌هایی که ممکن است فشار زیادی به پاها وارد کنند، می‌تواند به بهبود وضعیت خار پاشنه کمک کند.

فیزیوتراپی و تمرین‌های کششی:

 • فیزیوتراپی و تمرین‌های کششی به تقویت عضلات پا و کاهش فشارهای زیاد به پا کمک می‌کنند. این تمرینات معمولاً به صورت تخصصی طراحی می‌شوند تا به طور مستقیم بر روی مناطق مشخصی از پا تأثیر بگذارند.

استفاده از داروهای ضد التهاب تزریقی (مثل کورتون‌ها):

 • در موارد شدید‌تر، استفاده از داروهای ضد التهاب تزریقی به منطقه آسیب‌دیده می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.

شاک ویو تراپی:

 • این روش ارسال امواج صوتی به ناحیه پاشنه پا را انجام می‌دهد و ممکن است به بهبود التهاب و درد کمک کند.

درمان با پلاسمای غنی شده:

 • در این روش، پلاسمای غنی شده با پلاک‌ها به منطقه آسیب‌دیده تزریق می‌شود تا فرآیند بازسازی بافت را تسریع کند.

گرفتن اسکن فشاری از کف پای فرد:

 • با گرفتن اسکن فشاری از کف پا و ساختن کفی مخصوص بر اساس فشارهای وارد شده بر کف پا، می‌توان کفش‌های مخصوصی برای هر فرد طراحی کرد.

آتل‌های شبانه:

 • با استفاده از آتل‌های شبانه، که نوک پا را به سمت بالا نگه می‌دارند تا کششی روی نیام کف پایی ایجاد کنند، می‌توان به تسکین درد و بهبود وضعیت کمک کرد.

روش‌های خانگی:

 • استفاده از آبغوره، سرکه یا گوجه فرنگی به عنوان روش‌های خانگی به دلیل خاصیت اسیدی بودن برای بیرون کشیدن رسوبات کلسیم مفید است. همچنین، گفته می‌شود که قبلاً مردم با گوشت کوب یا شیشه، کف پا ضربه می‌زدند.

جراحی:

 • در موارد شدید و زمانی که سایر روش‌ها مؤثر نباشند، جراحی ممکن است به عنوان آخرین درمان در نظر گرفته شود. در جراحی به برش و حذف برآمدگی استخوانی پرداخته می‌شود.

استفاده از این روش‌ها با توجه به شدت و نوع مشکل در هر فرد متفاوت است. در برخی افراد ممکن است چندین روش با هم ترکیب شود. اما قبل از هر اقدام، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا نتایج بهتری حاصل شود.

روش‌های درمان خار پاشنه چیست؟

پد خار پاشنه برای درمان خار پاشنه

استفاده از پد خار پاشنه یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش درد و تسکین خار پاشنه است. پدها شبیه به کفی کفش هستند که در داخل کفش قرار می‌گیرند. جنس آن‌ها خیلی نرم است، که می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد. در زیر به برخی از ویژگی‌های این پدها در کاهش درد پاشنه پا پرداخته خواهد شد.

جذب و خنثی سازی شوک‌های وارد شده به پاشنه پا:

 • پد خار پاشنه با جذب و خنثی سازی شوک‌ها، می‌تواند فشار و استرس را کاهش داده و از درد پیشگیری کند.

به راحتی با کفش قابل استفاده است:

 • پد خار پاشنه به راحتی با هر نوع کفش قابل استفاده است. پدها به صورت مخفی داخل کفش قرار می‌گیرند و افراد بدون نیاز به تغییر کفش، می‌توانند از این پدها استفاده کنند.

پخش کردن فشار در نقاط مختلف پاشنه:

 • پد خار پاشنه با پخش کردن فشار در نقاط مختلف پاشنه، به توازن و توزیع یکنواخت فشار کمک کرده و از تمرکز فشار بر روی یک نقطه جلوگیری می‌کند.

استفاده آسان:

 • این پدها به سادگی درون کفش قرار می‌گیرند و اغلب بدون نیاز به مشورت پزشک، یک راه حل سریع و آسان در مدیریت درد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوارض ندارد:

 • پد خار پاشنه به دلیل مواد نرم و مرغوبی که در ساخت آن استفاده می­شود، عوارضی ندارد. به دلیل نرم بودن، استفاده از آن در افراد مبتلا به خار پاشنه، می‌تواند لذت­بخش نیز باشد.

قیمت کم:

 • این پدها به دلیل قیمت مقرون به صرفه‌ای که دارند، یک گزینه مقرون به صرفه در مدیریت درد معرفی می‌شوند.

پد خار پاشنه با ترکیب این ویژگی‌ها، یک ابزار مؤثر و ساده در کاهش درد پاشنه پا می‌باشد و می‌تواند در تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی افراد مؤثر باشد.

انواع مدل های پد خار پاشنه در فروشگاه درمان مدیکال

پد خار پاشنه Max Care

69,000 تومان

پد خار پاشنه سیلیکونی فوت کر

147,000 تومان

پد متاتارسال ژله ای سما طب پاکان کد 6065

قیمت اصلی 255,000 تومان بود.قیمت فعلی 159,000 تومان است.

جوراب کامل ژله ای سما طب پاکان کد 6063

قیمت اصلی 365,000 تومان بود.قیمت فعلی 228,000 تومان است.

محافظ پاشنه ژله ای سما طب پاکان کد 6052

قیمت اصلی 195,000 تومان بود.قیمت فعلی 149,000 تومان است.

هیل پد سیلیکونی (پد خار پاشنه) سما طب پاکان کد 6045

قیمت اصلی 350,000 تومان بود.قیمت فعلی 249,500 تومان است.

اگر خار پاشنه درمان نشود چه می‌شود؟

استمرار در وجود خار پاشنه می‌تواند به مشکلات جدی‌تری منجر شود. بعد از مدتی، هنگام راه رفتن، درد بیشتری احساس خواهد شد؛ این درد بیشتر می‌تواند باعث تحرک کمتر شود، و به دنبال آن مشکلات ناشی از کم تحرکی به وجود خواهد آمد، مثل اضافه وزن.

همچنین صبح‌ها با اولین قدم‌ها، نسبت به قبل درد شدیدتری را احساس خواهید کرد، و ممکن است بر نحوه راه رفتن شما تأثیر بگذارد. این وضعیت می‌تواند منجر به مشکلاتی در ناحیه‌های کمر، زانو و لگن شود.

 

سؤالات متداول در مورد خار پاشنه

آیا خار پاشنه می‌تواند خودبه‌خود بهبود یابد؟

 • در بسیاری از موارد، استفاده از روش‌های مدیریت درد و تغییر سبک زندگی ممکن است به تسکین و بهبود وضعیت منجر شود. اما در موارد شدیدتر، نیاز به درمان‌های پزشکی یا فیزیوتراپی است. به هر حال، در موارد شدید مشاوره با یک فرد حرفه‌ای توصیه می‌شود.

آیا کودکان هم ممکن است خار پاشنه داشته باشند؟

 • بله، خار پاشنه در کودکان نیز رخ می‌دهد. و علت آن می‌تواند شامل فشار زیاد بر پاها، ساختار پا، یا استفاده از کفش‌های نامناسب است. در صورت مشاهده علائم مثل درد یا تورم در پاها، به پزشک مراجعه کنید.

 

سؤالات متداول در مورد خار پاشنه

 

سخن پایانی

در این مقاله، به تحلیل و بررسی جوانب مختلف خار پاشنه پرداختیم. ابتدا با سؤال “خار پاشنه چیست” آغاز کردیم تا مفهوم این مشکل را برای شما شفاف کنیم. سپس به بررسی علل خار پاشنه پا پرداختیم. بیان کردیم که چگونه می‌توان از علائم خار پاشنه آگاه شد و خیلی زود تصمیم‌های درمانی اتخاذ کرد. همچنین به روش‌های مختلف درمان خار پاشنه اشاره کردیم و نقش پد خار پاشنه در رفع درد و بهبود وضعیت افراد مبتلا را برجسته کردیم. از سوی دیگر، بیان کردیم که اگر خار پاشنه درمان نشود، ممکن است منجر به مشکلات جدی‌تری شود. در انتها نیز با پاسخ دادن به دو سؤال پر تکرار، مقاله را به پایان رساندیم.

این اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمات هوشمندانه‌تری در خصوص درمان خود بگیرید. با شناخت دقیق از خار پاشنه و توجه به علائم آن، می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهبودی را تجربه کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *