آموزشی

درمان هالوکس والگوس با ورزش های مفید🏃🏿 و روش های خانگی 🏡

درمان هالوکس والگوس با ورزش های مفید🏃🏿 و روش های خانگی 🏡

درمان هالوکس والگوس یا درمان بونیون چیست؟ درمان انحراف شست پا چیست؟چه فصل پوشیدن کفش های تابستانه باشد، چه فصل پوشیدن چکمه های بلند در طول زمستان، شاید به این فکر کنید که وقت آن رسیده که بیرون زدگی استخوان انگشت پای خودتان را درمان کنید. پزشکان به این مشکل هالوکس والگوس یا بونیون می گویند که باعث انحراف شست پا به سمت انگشت های داخلی پاها می شود. این بیماری زمانی شکل می گیرد که انگشت شست پا از جای خود منحرف شود و دیگر شکل طبیعی نداشته باشد. داشتن حرکات غیر طبیعی و فشار روی مفاصل می تواند سال ها باعث ایجاد فشار در انگشت شست شود و این موضوع باعث خم شدن انگشت شست روی دیگر انگشتان خواهد شد. اگرچه شاید به نظر نرسد، اما بونیون می تواند به همراه درد باشد و مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد. چرا که مفصل انگشت شست پا وزن زیادی را در هنگام ایستادن و راه رفتن شما تحمل می کند و قوس ایجاد شده در آن، باعث عدم تعادل در انگشتان پا می شود. اگر شما هم با این بیماری مواجه هستید و به فکر درمان هالوکس والگوس می باشید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید. درمان انحراف شست پا با روش های مختلفی امکان پذیر است که یکی از روشهای موجود درمان هالوکس والوکس با پد می باشد که در ادامه این مقاله از سایت کالا پزشکی درمان مدیکال آن ها را بررسی می کنیم.

هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس یا بونیون در واقع یک بیماری رایج است که باعث ایجاد انحراف جانبی در انگشت شست پا می شود. این بیماری بدشکلی والگوس را در اولین مفصل انگشت پا به نام متاتارسوفالانژیال (MTP) ایجاد می کند. بسیاری از مردم هالوکس والگوس را با نام بونیون نیز می شناسند. انحراف بیش از 15 درجه در انگشت پا می تواند یک انحراف غیر طبیعی باشد و باعث بهم خوردن تعادل بیومکانیکی در استخوان های پا شود.

ممکن است انحراف انگشت پا روی دیگر انگشتان آنقدر زیاد باشد که حتی انگشت شست پا بخشی از انگشتان دیگر را بپوشاند. هالوکس والگوس می تواند باعث ایجاد برجستگی روی استخوان شست پا شود. این برآمدگی شامل بورس پر از مایع است که با فشار آوردن به آن احساس درد زیادی خواهید داشت. به همین خاطر، افرادی که با این بیماری مواجه هستند، در هنگام پوشیدن کفش درد زیادی را تجربه می کنند.

ویدئوی درمان هالوکس والگوس

علت انحراف شست پا چیست؟

علت انحراف شست پا یا همان هالوکس والگوس به طور دقیق مشخص نیست. این بیماری معمولا در اثر ضعف مادرزادی بافت همبند پاها ایجاد می شود. در این صورت به محض اینکه فشار زیادی در هنگام ایستادن و راه رفتن های طولانی مدت در پاها ایجاد می شود، شست پا منحرف شده و باعث ایجاد فشار روی پا به صورت نابرابر می شود. منحرف شدن انگشت شست پا، تنها اتفاقی نیست که بر اثر ضعف مادرزادی بافت همبند ایجاد می شود. بیرون زدگی استخوان انگشت شست پا نیز نشانه دیگر از این بیماری می باشد.

زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر هالوکس والگوس قرار می گیرند. اگرچه به طور دقیق مشخص نیست که چرا زنان ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند؛ اما به نظر می رسد یکی از دلایل آن پوشیدن کفش های زنانه، پاشنه بلند و تنگ باشد.

علت انحراف شست پا چیست؟

روش های درمان هالوکس والگوس

اگرچه بیماری هالوکس والگوس جزء بیماری های بی آزار است و می توان به راحتی با آن کنار آمد. اما باز هم این موضوع نباید دلیلی برای عدم درمان هالوکس والگوس باشد. روش های درمان این بیماری به دو دسته تقسیم بندی می شوند. یک سری روش های درمانی، محافظه کارانه هستند و بدون جراحی انجام می شوند و یک سری از روش های دیگر نیز مربوط به روش های جراحی هستند که به صورت تهاجمی انجام می شوند.

 • درمان هالوکس والگوس محافظه کارانه
بیشتر بخوانید:  بالش طبی چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

درمان انحراف شست پا بستگی به میزان تغییر شکل، میزان درد و یا ناراحتی دارد. در صورتی که شرایط بیماری به گونه ای باشد که بتوان آن را بدون جراحی کنترل کرد، می توان از روش های درمان هالوکس والگوس محافظه کارانه کمک گرفت. موارد خفیف این بیماری را می توان با کمک فیزیوتراپی، کفش های مخصوص، آتل و پد مخصوص بونیون و … درمان کرد. اما در مواردی که علائم افراد شدیدتر باشد، حتی ممکن است استفاده از این روش ها باعث تشدید علائم شود و منجر به ساییدگی مفصل نیز شود. بنابراین، در صورتی که علائم با روش های محافظه کارانه بهبود پیدا نکردند، درد تشدید شد و انگشتان دیگر پا تغییر شکل دادند، باید از جراحی برای درمان هالوکس والگوس کمک گرفت.

 • درمان هالوکس والگوس با جراحی

در صورتی که هالوکس والگوس تشدید شده باشد، هیچ راهی به غیر از جراحی آن نمی ماند. درمان هالوکس والگوس اغلب با یک عمل ساده امکان پذیر است. بنابراین، می توان با این عمل ناهنجاری استخوان متاتارس و استخوان انگشت پا را اصلاح کرد. بزرگ شدن بافت نرم تحریک کننده روی پا نیز در طی این عمل کاهش پیدا می کند. اگرچه جراحی به صورت تهاجمی انجام می شود؛ اما کاملا کم خطر است. بنابراین، می توان بدون عارضه از این روش جراحی کمک گرفت و شاهد بهبود علائم مربوط به این بیماری بود.

درمان خانگی هالوکس والگوس

کنترل هالوکس والگوس بهترین روش برای درمان آن است. درمان خانگی هالوکس والگوس به شما این امکان را می دهد تا با کمترین احساس درد، این بیماری را در خانه درمان کنید. البته این روش ها زمانی نتیجه می دهند که علائم این بیماری خفیف باشد. در غیر این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا روش های دیگر درمان هالوکس والگوس به شما پیشنهاد شود. از جمله روش های درمان خانگی برای بیماری هالوکس والگوس عبارتند از:

 • خیس کردن پاها در حمام

خیس کردن پاهای خودتان در آب چند بار در هفته، می تواند باعث کاهش درد و التهاب شود. همچنین، می توانید از نمک حمام نیز برای بهبود درد و کاهش التهاب بونیون استفاده کنید.

 • استفاده از یخ برای پاها

یخ می تواند التهاب و درد ایجاد شده در بونیون را کاهش دهد. از قرار دادن یخ به صورت مستقیم روی پوست خودداری کنید. فقط کافیست که چند تکه یخ را درون یک پلاستیک قرار دهید و با قرار دادن پلاستیک در یک پارچه نرم و قرار دادن پارچه روی ناحیه بونیون، درد و التهاب را تسکین دهید.

 • مصرف داروهای ضد التهابی

داروهای ضد التهابی می توانند باعث کنترل درد بونیون و کنترل عوارض این بیماری شوند. اگر احساس درد دارید، می توانید از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید. این داروها شامل ناپروکسن، استامینوفن و … می باشند که باعث کاهش درد و التهاب در شما خواهند شد.

درمان خانگی هالوکس والگوس
 • انتخاب کفش های مناسب

عدم استفاده از کفش های تنگ که فشار زیادی به پاهای شما وارد می کنند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای درمان هالوکس والگوس باید از کفش های مناسب استفاده کنید. به طوری که هیچ فشاری روی استخوان برآمده شما ایجاد نشود.

 • ماساژ دادن پاها

اگر به دنبال بهترین درمان خانگی هالوکس والگوس هستید، ما به شما ماساژ پا را توصیه می کنیم. ماساژ دادن پاها می تواند باعث نرم نگه داشتن انگشتان پا شود. می توانید در کنار ماساژ از ورزش های مفید برای درمان انحراف شست پا نیز استفاده کنید. این دو روش باعث تقویت عضلات پا می شوند و از بدشکلی پاها نیز جلوگیری خواهند کرد.

 • حفظ وزن سالم
بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین دستگاه بخور در بازار ایران

شاید عجیب به نظر برسد، ولی حفظ وزن سالم می تواند به درمان هالوکس والگوس کمک کند. هر چقدر وزن شما بیشتر باشد، اضافه وزن بیشتری روی پاها و مفصل شست پا وارد می گردد. در نتیجه احتمال بروز بونیون و یا بدتر شدن علائم این بیماری افزایش پیدا می کند. کاهش وزن می تواند باعث کنترل فشار اضافی روی مفصل شست پا شود و علائم بیماری بونیون را کاهش دهد.

درمان هالوکس والگوس با پد و آتل

یکی از روش های درمان هالوکس والگوس در خانه، استفاده از پد هالوکس والگوس و آتل شست پا جهت درمان هالوکس والگوس

 می باشد. پدها می توانند یک حائل میان کفش و پای شما باشند و باعث کاهش درد شوند. اگر احساس درد زیادی در هنگام پوشیدن کفش دارید، می توانید از پدهای حاوی ژل برای پوشش دادن بونین استفاده کنید. عملکرد آتل برای درمان انحراف شست پا کاملا متفاوت است. آتل ها می توانند باعث نگه داشتن استخوان و مفصل شما در جای مناسب شوند. بنابراین، اجاره نمی دهند تا انگشت شست شما بیشتر از چیزی که هست، منحرف شود.

انواع پد و آتل هالوکس والگوس جهت درمان انحراف شست پا در فروشگاه درمان مدیکال

اسپلینت هالوکس والگوس مفصل دار

59,000 تومان

اسپلینت هالوکس والگوس مفصل دار سما طب پاکان کد 6060

189,000 تومان

پد ژله ای هالوکس والگوس 5 انگشتی

67,000 تومان

پد ژله ای هالوکس والگوس پنج انگشتی سما طب پاکان کد 6058

119,000 تومان

پد ضد درد هالوکس و والگوس پارچه ای Foot Mate

119,000 تومان

پد متاتارسال همراه با بین انگشتی هالوکس والگوس

79,000 تومان

پد هالوکس والگوس سیلیکونی پارچه ای همراه با بین انگشتی

149,000 تومان

فاصله دهنده انگشت پا کش دار

69,000 تومان

فاصله دهنده دو انگشتی سیلیکونی پا Hallux Valgus

45,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت شست پا Hallux Valgus

29,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت شست پا ساده Hallux Valgus

33,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت کوچک پا

25,000 تومان

 

ورزشهای مفید برای درمان هالوکس والگوس

بهترین روش برای درمان خانگی هالوکس والگوس، ورزش کردن است. ورزش باعث تقویت عضلات پا شده و علائم هالوکس والگوس را کاهش می دهد. در ادامه به برخی از ورزشهای مفید برای درمان خانگی هالوکس والگوس اشاره می کنیم. اگر بتوانید چند ورزش را به صورت همزمان و منظم انجام دهید، نتیجه بهتری خواهید داشت. از جمله ورزش های مفید برای درمان هالوکس والگوس که به سادگی در خانه قابل اجرا هستند، عبارتند از:

 • کشیدن انگشت پا
بیشتر بخوانید:  با انواع رطوبت سنج و کاربردشان آشنا شوید.

کشیدن انگشت پا می تواند به صاف نگه داشتن آن و کاهش درد پا کمک کند. برای کشش انگشتان پا می توانید انگشت شست پای خودتان را به مدت 5 ثانیه به سمت جلو بگیرید و سپس آن را به مدت 5 ثانیه بچرخانید تا کش بیاید. می توانید در طول 10 بار این حرکات کششی 10 ثانیه ای را انجام دهید. این ورزش در مجموع زیر 2 دقیقه وقت شما را می گیرد، ولی برای درمان هالوکس والگوس بهترین گزینه است.

 • انقباض انگشتان پا

انگشتان پا را روی یک سطح سخت مثل دیوار فشار دهید و آن ها را خم کنید و کشش دهید. این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و 3 یا 4 بار تکرار کنید. حالا دوباره انگشتان پای خودتان را در جهت مخالف خم کنید و این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید. سپس می توانید دوباره 3 یا 4 بار این ورزش را انجام دهید. این ورزش نیز می تواند 80 ثانیه از وقت شما را بگیرد، ولی بسیار کاربردی خواهد بود.

 • تمرین مقاومتی برای انگشت پا با حوله

تمرینات کششی که تا به الان برای درمان انحراف شست پا ذکر کردیم، می توانند بسیار موثر باشند. اما بهتر است که علاوه بر آن ها، از تمرینات مقاومی نیز استفاده کنید. یک حوله یا کمربند را دور انگشت شست خودتان بپیچید. سپس، انگشت شست پای خودتان را با کمک حوله یا کمربند به سمت خود بکشید. سپس، انگشت شست پا را به سمت جلو فشار دهید. در واقع شما در حال کشیدن حوله به یک سمت دیگر هستید و می خواهید انگشت پای خودتان را به یک سمت دیگر فشار دهید.

 • استفاده از توپ گلف

یک توپ تنیس یا توپ گلف را زیر پاهای خودتان قرار دهید. سپس، توپ را به مدت 2 دقیقه زیر پاهای خودتان بچرخانید. این کار باعث می شود تا فشار وگرفتگی در پای شما کاهش پیدا کند و بتوانید با آرامش بیشتری کارهای خودتان را انجام دهید.

 • برداشتن تیله و سنگ با انگشت پا

یکی از جذاب ترین ورزش ها برای درمان هالوکس والگوس، برداشتن تیله و سنگ با انگشت پا است. کافیست که روی زمین چند عدد سنگ بریزید و سپس تلاش کنید که با انگشتان پای خودتان این سنگ را از روی زمین بلند کنید و درون یک کاسه بریزید. برای اینکه با مشکل عدم تعادل در هنگام ورزش کردن مواجه نشوید، بهتر است که روی یک صندلی بنشینید.

 

ورزشهای مفید برای درمان هالوکس والگوس

 

جمع بندی

هالوکس والگوس یا بونیون یک بیماری رایج در خانم ها و آقایان است که به علت ضعیف شدن بافت های همبند در پاها به وجود می آید. این بیماری می تواند دلیلی برای احساس درد و برآمده شدن استخوان پاها باشد. با داشتن این بیماری احساس درد شدیدی را روی پاهای خودتان تجربه می کنید، اما می توانید با درمان های خانگی بونیون، انحراف شست پا و علائم آن را کنترل کنید. در اکثر موارد نیازی به جراحی برای درمان هالوکس والگوس نیست. ولی اگر پزشک توصیه به جراحی کند، می توان این بیماری را به سادگی درمان کرد. در صورتی که هنوز شدت بیماری شما زیاد نیست، بهتر است برای جلوگیری از تشدید علائم به دنبال درمان هالوکس والگوس با پد و آتل و انجام ورزش های مفید باشید. در این مقاله به طور کامل در مورد ورزش های مفید برای درمان انحراف شست پا و روش های درمان خانگی هالوکس والگوس صحبت کردیم. امیدواریم که اگر از این بیماری رنج می برید، بتوانید با در نظر گرفتن نکات ذکر شده در این مقاله آن را درمان کنید و علائم خود را تسکین دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *