آموزشی

افتادگی شانه چیست؟ علل، پیشگیری و درمان افتادگی شانه

افتادگی شانه از علل، پیشگیری و درمان افتادگی شانه

 

افتادگی شانه یکی از  عارضه های متداول ستون فقرات است. این عارضه علاوه بر مختل کردن عملکرد شانه، اثر منفی بر زیبایی اندام دارد. در افتادگی شانه، شانه پایین تر از حد نرمال قرار می گیرد. به همین دلیل نمود آن ساختار بدن را نامتقارن می کند. متاسفانه عدم دانش کافی در خصوص چگونگی رخ دادن این عارضه موجب فراگیر شدن آن شده است. از این رو این مقاله به بررسی جامع این مشکل پرداخته است. با درمان مدیکال وندیش فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در رابطه با افتادگی شانه، تشخیص و درمان افتادگی شانه در اختیارتان قرار دهیم.

 

عوارض افتادگی شانه چیست؟

افتادگی شانه تنها یک ناهنجاری نیست بلکه نمود آن با عوارض جدی برای بدن همراه است. با توجه به اینکه مفاصل شانه قابلیت چرخش و حرکت در تمامی جهات را دارند و از طرف دیگر بخش اعظمی از فعالیت های روزمره در گرو عملکرد صحیح آن است، بروز کوچکترین مشکلی در آن می تواند منجر به مختل شدن فعالیت های روزانه شود. علاوه بر این، این عارضه موجب ضعیف شدن عضلات شانه می شود به همین دلیل دامنه حرکتی شانه تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. این مشکل غالبا با احساس درد در ناحیه شانه و گردن همراه است.

 

علاوه بر موارد ذکر شده افتادگی شانه می تواند عملکرد ریه و قلب را نیز دچار اختلال کند. در بسیاری در واقع در افرادی که شانه های افتاده دارند علائمی همچون سر درد های میگرنی، گرفتگی عضلات چشم و بروز مشکل در ناحیه گوش مشاهده شده است. در کنار موارد ذکر شده نمی توان از اثر این عارضه بر اعتماد بنفس غافل شد. افرادی که شانه افتاده دارند اصولا از اعتماد بنفس پایینی برخوردار هستند و از اندام خود احساس رضایت ندارند. در نهایت باید گفت بروز این مشکل با آسیب دیدگی عضلات و اعصاب بازو همراه است.

 

 

 

عوارض افتادگی شانه چیست

 

 

انواع افتادگی شانه

افتادگی شانه اگر برای هر دو شانه اتفاق افتد به آن افتادگی دو طرفه می گویند. اما گاهی اوقات تنها یکی از شانه ها دچار افتادگی می شود. در این صورت به آن افتادگی یک طرفه می گویند.

 

پیشگیری از افتادگی شانه

اصولا افتادگی شانه در افرادی که عضلات فوقانی کمر آنها سست است، رخ می دهد. در واقع هرچه فرد بدن ورزیده تری داشته باشد عضلات او در مقابل تغییر شکل بیشتر مقاومت می کنند. به همین دلیل یکی از راه های اصلی پیشگیری از عارضه، ورزش کردن است. علاوه بر این در نظر گرفتن نکات زیر می تواند کارگشا باشد:

 

 • کودکان و نوجوانان به واسطه قرار گرفتن در سنین رشد بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند. حمل کیف های سنگین توسط آنها از جمله دلایل بروز این مشکل است. از این رو توصیه می شود که آنها از کیف سبک و ترجیحا کوله استفاده کنند. لازم به ذکر است که کوله باید بر روی هر دو شانه قرار گیرد زیرا فشار آن بر یک شانه می تواند موجب افتادگی یکی از شانه ها شود.

 

 • افراد بلند قد به طور ناخودآگاه قامت خود را خمیده می کنند. از این رو بهتر است این دسته از افراد به صاف نگه داشتن قامت خود توجه ویژه ای داشته باشند.

 

 • حمل بارهای سنگین و یا انجام حرکات ورزشی به صورت غیر حرفه ای از جمله موارد دیگری است که می تواند منجر به بروز این مشکل شود. در واقع عدم تقارن در انجام حرکات ورزشی و یا حمل بارهای نامتعادل می تواند افتادگی شانه ها را در پی داشته باشد.

 

 • افرادی که در حین نشستن، مطالعه کردن، راه رفتن و… به فرم طبیعی اسکلت خود دقت نمی کنند، بعد از مدتی به این عارضه مبتلا می شوند. این مشکل در افرادی که به انجام کارهای فیزیکی عادت دارند، متداول تر است.

 

با توجه به مطالب گفته شده در جهت پیشگیری از افتادگی شانه بهتر است به تعادل میزان بار وارد شده بر اندام های بدن توجه شود. این بدان معناست که بار باید به صورت کاملا مساوی بین شانه ها و دست ها تقسیم شود.

 

 

 

پیشگیری از افتادگی شانه

 

 

تشخیص افتادگی شانه

افتادگی شانه اگر در مراحل اولیه شناسایی شود بدون شک قابل درمان و پیشگیری است. نادیده گرفتن علائم این بیماری موجب تغییر شکل دائمی شانه ها می شود. هر چه این مشکل حادتر باشد درمان آن به مراتب سخت تر خواهد بود. از این رو بهتر است در همان مراحل نمود عدم تقارن در شانه ها، مراجعه به پزشک متخصص در اولویت هر امری قرار گیرد. پزشک در جهت تشخیص این بیماری آزمایشات و روش های معاینه متفاوتی را اتخاذ می کند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 

1-تصویر برداری

به منظور تشخیص میزان آسیب وارد شده به شانه از تصویر برداری استفاده می شود. همچنین اسکن سه بعدی به راحتی میزان نامتقارن بودن شانه ها را نشان می دهد.

 

2- معاینه فیزیکی

 • در معاینه فیزیکی پزشک با انجام حرکاتی همچون بالا و پایین آوردن و یا چرخاندن شانه عملکرد آن را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین در این شیوه معاینه تیغه شانه از نظر تقارن و توازن مورد بررسی قرار می گیرد. این مشکل در نیم رخ فرد مبتلا مشخص تر است.

 

 • معاینه فیزیکی می تواند به صورت دراز کشیده انجام شود. افرادی که شانه افتاده دارند وقتی دراز می کشند شانه آنها از زمین فاصله می گیرد.

 

 • انسان ها در حالت عادی دست های خود را در کنار بدن خود قرار می دهند. اما افراد مبتلا به افتادگی شانه کمی دست هایشان به سمت عقب متمایل است.

 

 

 

تشخیص افتادگی شانه

 

 

درمان افتادگی شانه

اگر پزشک عارضه افتادگی شانه را تشخیص دهد بر اساس شدت عارضه و شرایط جسمی بیمار یکی از درمان های زیر را اجرا می کند.

 

 • تجدید نظر در سبک زندگی

اگر افتادگی شانه در مراحل اولیه تشخیص داده شود می توان آن را با تجدید نظر در عادت های حرکتی و تغییر در سبک زندگی مداوا کرد. بدون شک این شیوه درمانی آسانترین و در دسترس ترین راه برای درمان افتادگی شانه است.

 

 • دارو درمانی

اصولا افراد مبتلا به افتادگی شانه در ناحیه شانه خود با دردهای بسیار شدیدی دست و پنجه نرم می کنند. به منظور کاهش این قبیل دردها برای بیمار داروهای ضد درد و ضد التهاب تجویز می شود. مصرف این داروها نمی تواند به درمان این عارضه کمک کند اما دردهای حاصل از آن را تسکین می دهد.

 

 

 • فیزیوتراپی

توانبخشی و فیزیوتراپی از روش های متداول درمان افتادگی شانه است. در این روش با توجه به وضعیت جسمانی بیمار و شدت بیماری او، برنامه درمانی تنظیم می شود. در طول فیزیوتراپی ناحیه آسیب دیده در معرض جریان الکتریکی قرار می گیرد. این امر موجب افزایش گردش خون، کاهش تورم، کاهش درد و همچنین بهبود بافت های آسیب دیده می شود. علاوه بر این، فیزیوتراپیست با کمک دستان خود ماساژ و حرکات های ورزشی را به ناحیه آسیب دیده اعمال می کند. این امر نیز به روند درمان کمک بسیاری می کند.

 

گاهی اوقات برای درمان افتادگی شانه از لیزر درمانی نیز استفاده می شود. در این روش از لیزر پرتوان و کم توان بسته به شدت عارضه ا استفاده می شود. نفوذ اشعه به داخل بدن بافت های آسیب دیده را ترمیم و تحریک می کند. این امر موجب کاهش تورم و درد شانه می شود.

 

 

 

درمان افتادگی شانه

 

 

 • ورزش و حرکات اصلاحی

همانگونه که گفته شد در افتادگی شانه دامنه حرکت شانه ها محدود می شود. از این رو در جهت افزایش دامنه حرکتی و بهبود بافت های آسیب دیده، ورزش و حرکات اصلاحی تجویز می شود. این حرکات باید به درستی و تحت نظر متخصص این حوزه صورت گیرد تا منجر به بهبود انعطاف پذیری مفاصل شود. در غیر این صورت انجام اشتباه حرکات ورزشی ممکن است منجر به آسیب دیدگی سایر عضلات و مفاصل بدن شود.

 

 • جراحی افتادگی شانه

در بخش های قبلی روش های درمانی مختلفی برای مرتفع کردن عارضه افتادگی شانه ذکر شد. این شیوه های درمانی در هنگامی که عارضه افتادگی شدید و یا با عارضه دیگر همراه باشد، غیر کارآمد است. از این رو پزشک متخصص جراحی را تجویز می کند. جراحی می تواند به صورت جراحی باز و یا جراحی با استفاده از آرتروسکوپی اجرا شود. در جراحی آرتروسکوپی پزشک با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه شانه و با کمک دوربین، بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند.

 

 

به منظور درمان افتادگی شانه می توان از قوز بند طبی استفاده کرد. قوزبندهای طبی برخلاف باور عمومی تنها در جهت مرتفع کردن قوز طراحی نشده اند. عملکرد قوزبنده ها به گونه ای طراحی شده است که ستون فقرات را صاف و تراز نگه می دارند. از طرف دیگر از میزان فشار وارد بر ماهیچه ها می کاهد. بنابراین با کمک آن عضلات تونیک و فازیک موقعیت اصلی خود را حفظ و به صورت طبیعی عمل می کنند. بنابراین با کمک قوزبند می توان میزان تنش های وارده بر ناحیه شانه، کمر و گردن را کاهش داد. به همین دلیل استفاده از آن نیز برای درمان افتادگی شانه توصیه می شود.

 

قوزبند باید با توجه به سن و شرایطی جسمی بیمار انتخاب شود. همچنین بهتر است در ساعات طولانی و به صورت مستمر مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت بدن به مرور ساختار اصلی خود را بازیابی می کند. استفاده از قوزبند اگر در سنین پایین (همچون نوجوانی) و در مراحل اولیه بیماری آغاز شود می تواند به تنهایی افتادگی شانه را مرتفع کند. در غیر اینصورت تنها یک روش کمکی برای فیزیوتراپی، حرکات ورزشی و … به حساب می آید.

 

جهت خرید انواع قوزبند طبی رفع افتادگی شانه از فروشگاه درمان مدیکال کلیک کنید.

 

 

درمان افتادگی شانه با قوزبند

 

 

خلاصه مقاله

همانگونه که در این مقاله اشاره کردیم یکی از مشکلاتی که ممکن است افرادی زیادی را درگیر کند افتادگی شانه می باشد این عارضه بسیار بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار است و میتواند صدمات روحی زیادی نیز در پی داشته باشد. در این مقاله در مورد عوارض افتادگی شانه و همچنین پیشگیری این عارضه به صورت کامل صحبت کردیم و در پایان نیز در مورد تشخیص و درمان افتادگی شانه صحبت به میان آوردیم.  را ه های درمانی برای این عارضه شامل ورزش، جراحی، قوزبند طبی، فیزیوتراپی و در نهایت تجدید نظر در سبک زندگی می باشد. در پایان اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته و نظر و تجربه ای در این مورد دارید با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *