آموزشی

انواع ترازو را بشناسید به همراه نکات و کاربرد انواع ترازو ها

انواع ترازو

اگر برای انتخاب ترازو سردرگم هستید و نمی دانید چه نوعی برای کار و اهداف شما مناسب است، این مقاله می تواند بسیار برای شما مفید باشد. در این مقاله شما را با انواع ترازو و کاربردهای آن ها آشنا خواهیم کرد. تقریباً همه ما حداقل یکبار از ترازو استفاده کرده ایم. برخی از افراد وزن خود را برای اهداف سلامتی یا ورزشی بصورت روزانه بررسی می کنند، در حالی که برخی دیگر بیشتر از ترازو برای اهداف تجاری مانند استفاده در سوپرمارکت، محل کار یا حتی به عنوان بخشی از یک آموزش علمی استفاده می کنند. بیشتر ترازوهایی که در بازار وجود دارند، بدلیل نوع مکانیسم و عملکرد معمولا دچار اشتباه می شوند. برای به حداقل رساندن این اشتباه، رعایت نکات و نحوه صحیح استفاده از آن بسیار مهم می باشد، به خصوص در مورد ترازوهای خانگی که در اصطلاح به ترازو حمام نیز نام برده می شوند.

با ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا درباره انواع ترازو و کاربردهای آن برای مصارف مختلف برای شما توضیح دهیم.

 

ترازو چیست؟

ترازو وسیله ای برای اندازه گیری وزن یا جرم است. در نمونه قدیمی و سنتی آن، مقیاس بر اساس دو بشقاب یا کاسه که در فواصل مساوی از یک تکیه گاه معلق هستند اندازه گیری می شود. امروزه ترازو در انواع و اقسام مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربردی که در ادامه از انواع ترازو و کاربردهای آن مطلع خواهید شد.

 

تاریخچه ترازو

گوتفرید ویلهلم لایبنیتس (1646-1716)، به همراه اسحاق نیوتن به اختراع زمینه ریاضی محاسبات نسبت داده می‌شوند، احتمال دارد که اولین دستگاه‌ ترازو را ابداع کرده باشد. ساختار ترازویی که او ابداع کرده بود به این صورت است که یک ستون عمودی با یک میله افقی که توسط یک مفصل متحرک در بالای آن ثابت شده است. از انتهای این میله افقی دو صفحه با جرم نسبی کافی برای حفظ تعادل مجموعه آویزان شده بود. نبوغ دستگاه لایبنیتس که تعادل پرتو مرکزی نامیده می‌شود این است که می‌تواند جرم نسبی اجسام برچسب‌گذاری شده را از طریق یک سری از جمع و تفریق سنگریزه‌ها یا موارد مشابه تعیین کند. از این طرح، علامت گذاری و تخصیص مقادیر عددی به موقعیت ها اجتناب ناپذیر بود و یک سیستم کاملاً جدید برای پیگیری دقیق کمیت ها به کار گرفته شد.

در اواسط دهه 1750، اولین ترازوهای آونگی ساخته شدند، و این ترازوها در طول زمان بدلیل پیشرفت های مهندسی پیچیده تر و امکان دقت بیشتر در ساخت را فراهم کردند. ترازوهای آونگی هنوز هم امروزه به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری از آنها با وسایل الکترونیکی مجهز شده اند که به عنوان مثل امکان تبدیل وزن معین به قیمت خرید معین را فراهم می کند.

 

انواع ترازو

ترازو انواع مختلفی دارد که برای محیط های خاص طراحی شده اند و هر کدام کارایی خاصی را دنبال می کنند. از وزن کردن حیوانات گرفته تا جعبه های حمل و نقل، مصارف خانگی، صنعتی، آزمایشگاهی و غیره را شامل می شود. برخی از ترازوها برای اقلام بزرگ و سنگین بر روی زمین قرار می گیرند و برای موارد کوچک تر، می توان از نمونه رو میزی استفاده نمود. بعضی از ترازو ها بوسیله قلاب، اقلام را وزن می کنند که این نمونه قابلیت مانور بیشتری دارد. بنابراین، اکثر ترازوها برای وزن کردن اقلام در هر اندازه و حجم برای دقیق ترین نتایج ممکن طراحی شده اند.

انواعترازو دارای نمونه های دیجیتالی و عقربه ای می باشد که بسته به نوع کارکرد و استفاده می توانید انتخاب نمایید. معمولا در نمونه ترازو دیجیتالی بدلیل نمایش اعشار، جزییات و دقت بیشتری نسبت به ترازو عقربه ای به ما نمایش می دهد. در ادامه مقاله به معرفی انواع ترازو و همچنین کاربرد انواع ترازو در زندگی روزمره و کاری می پردازیم. در کنار این توضیحات عکس انواع ترازو نیز برای شما آورده شده است.

 

1- ترازو خانگی (حمام)

ترازو خانگی که به ترازو bathroom scale معروف است برای وزن کشی افراد مورد استفاده قرار می گیرد، امروزه پیشرفت های چشمگیری هم در فناوری و هم در دقت اندازه گیری داشته است. این پیشرفت که منجر به تولید مدل هایی شده است که دست شما را در انتخاب ترازو باز گذاشته است. ترازو خانگی دارای دو مدل دیجیتال و عقربه ای می باشد که دقت و عملکرد هر دو مورد به مواردی مانند کیفیت و مارک آن بستگی دارد. در نمونه دیجیتالی علاوه بر اندازه گیری وزن، مواردی مانند چربی بدن، میزان آب بدن، توده عضلانی، BMI، BMR، توده استخوانی و چربی احشایی اندازه گیری می شود که به ترازو تشخیصی و ترازو هوشمند معروف شده است.

 

برای خرید، مقایسه و بررسی انواع مدل های ترازو وزن کشی عقربه ای و دیجیتال روی لینک ترازو وزن کشی کلیک کنید.

 

2- ترازو آشپزخانه

این ترازو که از نام آن هم پیدا است بهترین و کاربردی ترین وسیله برای استفاده در آشپزخانه، قنادی و رستوران می باشد. معمولا دارای ظرفی کاسه مانند است برای کاربرد راحت تر و همچنین در ظرفیت های مختلف تولید می شود که بسته به نیاز خود می توانید انتخاب نمایید. برای تهیه غذا و شیرینی با کیفیتی یکدست وجود ترازو آشپزخانه بسیار ضروری می باشد.

 

3- ترازو فروشگاهی

پر کاربردترین نوع ترازو است که در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع ترازو قدیمی می توان به آن نوعی که با سنگ اندازه گیری می شد نام برد و این مدل بدلیل پیشرفت در ساخت و تکنولوژی، دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و نمونه دیجیتالی از نمونه های دیگر پر استفاده تر است. ترازو فروشگاهی دارای تنوعی زیادی است که هر کدام کارایی و عملکردی خاص نسبت به فعالیت شما دارند مانند اتصال صندوق فروشگاهی، درگاه کارتخوان (پوز)، چاپ فاکتور و … .

 

4- ترازو جرثقیل

این نوع دارای ظرفیت بسیار زیادی (برای مثل 2.5 تن) می باشد که بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا به گونه ای طراحی شده اند که در همان زمان که توسط جرثقیل به بالای سطح زمین معلق می شوند، عملیات وزن کشی را انجام دهند.

 

5- ترازو میکروبالانس (Microbalance)

این ترازو می تواند مقادیری تا 1 میکروگرم را اندازه گیری کند. یک میکروگرم یک میلیاردیم کیلوگرم است. ترازو میکروبالانس برای استفاده توسط شیمیدانان، میکروبیولوژیست ها، فارماکولوژیست ها و بسیاری دیگر از متخصصان علوم طراحی شده است

 

6- ترازو خودرو

از این نوع برای وزن کردن کامیون های بزرگ، خودروهای کشاورزی و سایر وسایل نقلیه بزرگ صنعتی که معمولا دارای بار هستند و میخواهند وزن بار را محاسبه نمایند، استفاده می شود. معمولا این ترازو ها در ورودی شهرها، پلیس راه ها (برای اجرای مقررات ایمنی بار مانند اطمینان از اینکه وسایل نقلیه‌ای که از جاده‌های خاص استفاده می‌کنند از حد مجاز وزن آن جاده‌ تجاوز نمی‌کنند)، مراکز فروش محصولات و غیره وجود دارند.

 

7- ترازو صنعتی

ترازو صنعتی بدلیل نوع استفاده دارای بدنه مقاوم می باشد. از آن برای وزن کشی در انواع صنایع مانند شمارش قطعات استفاده می شود.

 

8-ترازو آزمایشگاهی

این گروه از ترازو بدلیل استفاده در آزمایشگاه و داشتن حساسیت بالا، دارای دقت بسیار بالا و قدرت وزن کشی مواد بسیار ریز گرمی مباشد. بدلیل طراحی خاص دارای محفظه ای ویژه می باشد که تاثیر هوای محیط را بر ترازو کاهش می دهد.

 

مقاله پیشنهادی:

بهترین ترازو وزن کشی

 

نکاتی درباره انتخاب انواع ترازو

  • در ترازو دیجیتالی بدلیل استفاده از باتری، نیاز به تعویض آن دارید. پس در صورت استفاده مکرر از دستگاه حتما باتری اضافه داشته باشید.
  • در ترازو عقربه ای بدلیل مکانیسم آن، بعد از مدتی استفاده نیاز به کالیبره شدن دارد. شما می توانید از پیچ ولومی که معمولا در بالا یا پایین دستگاه تعبیه شده است برای کالیبره کردن استفاده نمایید.
  • اگر ورزشکار هستید و به بدن خود اهمیت می دهید، ترازو دیجیتال تشخیصی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این نوع ترازو می تواند اطلاعاتی مانند وزن، میزان چربی بدن، میزان آب بدن، توده عضلانی، BMI ،BMR، توده استخوانی و چربی احشایی را در اختیار شما قرار دهد.
  • قیمت ترازو دیجتالی معمولا نسبت به عقربه ای بیشتر است. البته قیمت به فاکتورهای زیادی مانند کیفیت، جنس بدنه، گارانتی و غیره بستگی دارد.
  • ترازو های هوشمند قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارند و تمامی اطلاعات مفید درباره بدن شما را که در بالا ذکر شد، به گوشی انتقال می دهند.
  • اگر از ترازو خانگی استفاده می کنید برای افزایش طول عمر دستگاه بهتر است از جابجایی ترازو خودداری کنید. ترازو را می توانید زیر تخت، کابینت و مبل قرار دهید و هر موقع خواستید استفاده نمایید آن رابه صورت کشویی بیرون بیاورید و استفاده کنید.

جهت بررسی و خرید انواع مدل های ترازو میتوانید روی لینک ترازو کلیک نمایید و انواع ترازو در فروشگاه درمان مدیکال را مشاهده نمایید.

نتیجه

در بازار انواع ترازوهای مختلفی برای انتخاب و خرید وجود دارد که باید نیازهای خود، برای استفاده از این محصول کاربردی را در نظر بگیرید. مهمترین نکته ای که به شما یادآوری می کنیم برای استفاده از ترازو خانگی، عدم جابجایی های مکرر است.

امیدواریم که این مقاله توانسته باشد، اطلاعات شما را درباره انواع ترازو و کاربردهای آن بالا برده باشد. از شما خواهشمندیم نظرات خود را درباره این مقاله با ما و سایر خوانندگان در قسمت دیدگاهها در پایین همین صفحه درمیان بگذارید.

 

 

لینک منبع:

https://sciencing.com/list-6146929-types-weighing-scales-function.html

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.