آموزشی, بیماری

مهمترین نکات در انتخاب بالش طبی برای آرتروز گردن

مهمترین نکات در انتخاب بالش طبی برای آرتروز گردن

پیشگیری و تسکین دردهای مزمن در ناحیه گردن و ستون فقرات از مهم ترین مزایای استفاده از بالش طبی برای آرتروز گردن محسوب می شود. نحوه صحیح قرار گرفتن گردن در هنگام خواب می تواند مانع ابتلای افراد به آرتروز و دردهای عضلانی شود. انتخاب یک بالش ضد آرتروز مناسب علاوه بر بهبود کیفیت خواب، با تسریع جریان گردش خون مانع از بروز درد و ناراحتی در ناحیه شانه و بازو می گردد. اگر دچار آرتروز گردن هستید و به دنبال راه حل برای درمان مشکل خود هستید دقیقا در جای مناسبی هستید در این مقاله از فروشگاه تجهیزات پزشکی درمان مدیکال به موضوع انواع بالش طبی برای آرتروز گردن خواهیم پرداخت و نکات مهمی را در این باره با شما در میان خواهیم گذاشت پس تا انتهای این مقاله با درمان مدیکال همراه باشید.

یک بالش طبی خوب و باکیفیت موجب احساس خستگی و کوفتگی پس از خواب نمی شود. استفاده از یک بالش استاندارد، بدن را به هنگام خواب در وضعیت نامناسبی قرار نمی دهد و به شانه ها و گردن فشار وارد نمی کند. استفاده از بالش غیر استاندارد علاوه بر ایجاد اختلالات خواب، گاه باعث خر و پف و تعریق بیش از حد در فرد می شود. به طور کلی، بالش طبی نقش مهمی در یک خواب راحت و عمیق دارد و مانع بروز اختلالاتی نظیر آپنه خواب، دردهای کمر و گردن، رفلاکس معده می شود.

 

یک بالش طبی استاندارد بدن را هنگام خواب در موقعیت درستی قرار می دهد.

 

آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن نام یک بیماری است که بواسطه ی ایجاد ساییدگی در مهره های گردن به وجود می آید. وقوع این بیماری سبب می شود تا به اعصاب دست ها، پاها و گردن فشار وارد آید. گفتنی است که ابتلا به بیماری آرتروز گردن در مردان شیوع بیشتری دارد. وقوع این بیماری در گروه سنی بالای 60 سال به اوج خودش می رسد. در این بیماری مهره های گردن و دیسک های موجود بین آن و همچنین عروق خونی مرتبط با مغز تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

بیماری آرتروز گردن چه علت هایی دارد؟

بالا رفتن سن یکی از اصلی ترین و شایع ترین دلایل برای ایجاد این بیماری است. هر چقدر سن ما بیشتر می شود به طبع دیسک های ستون فقرات ما خشک تر شده و اینچنین دچار بیماری می شوند. این عامل حجم دیسک را کمتر کرده و باعث می شود تا دیسک از جای خودش بیرون بزند. لازم به ذکر است مفاصل فاست که در قسمت ستون فقرات گردنی وجود دارند نیز ممکن است دچار عارضه شده و فضای مفاصل در ناحیه گردن تنگ شوند. در سوی دیگر امکان دارد زائده های استخوانی در محل دیسک ها و مفصل هایی که دچار بیماری شده اند ایجاد گردد. در ادامه سایر عواملی که می توانند عامل ایجاد آرتروز گردن باشند را عنوان می کنیم:

·       وراثت و عوامل ژنتیکی

·       کار کردن برای ساعات طولانی و فشار طولانی مدت بر گردن

·       استعمال دخانیات

·       اضطراب و افسردگی مزمن

·       آسیب و ایجاد مصدومیت در ناحیه گردن

 

آرتروز گردن چه علامت ها و نشانه هایی دارد؟

·       وقوع درد در ناحیه گردن به سمت شانه ها و یا دردی که در قسمت تیغه شانه ها در کمر کشیده می شود.

·       درد شدید و مزمن در ناحیه گردن و شانه ها، صبح زود و بعد از بیدار شدن از خواب. طوری که پس از بلند شدن و حرکت کردن این درد بهبود پیدا می کند.

·       درد در ناحیه گردن طوری که شدت آن در اواخر شب بیشتر می شود.

·       همزمانی درد گردن و سردرد به خصوص در ناحیه پشت سر.

·       صدا دادن گردن به خصوص در زمان چرخاندن سر به طرفین.

 

آرتروز گردن چه علامت ها و نشانه هایی دارد؟

 

بالش طبی چگونه از آرتروز گردن جلوگیری می کند؟

این بالش یک وسیله ی درمانی است که به بهبود کیفیت خواب کمک می کند. این آیتم به گونه ای طراحی شده که از قسمت سر و قسمت گردن مراقبت بیشتری به عمل می آورد. با استفاده از بالش طبی برای آرتروز گردن می توان از وقوع بسیاری از بیماری ها از جمله آرتروز گردن جلوگیری نمود. در تهیه و ساخت این نوع از بالش معمولا از پلیمری به نام پلی اورتان استفاده می کنند. بالش مموری فوم نیز یک نوع بالش طبی است که از ترکیب مواد شیمیایی الاستیک شده است.

وجود حافظه یا مموری در بالش سبب می شود تا با هر فشاری بالش تغییر شکل داده و با وضعیت سر و گردن فرد مورد نظر هماهنگ گردد. به این فاکتور ویسکوالاستیک گفته می شود. ویسکو بدین معنا است که نیروی سر شما باعث تغییر در فرم بالش شود. حالت الاستیک مربوط به زمانی است که بالش به حالت اولیه خودش باز گردد.

نکته ی مهم در رابطه با بالش طبی برای آرتروز گردن این است که طراحی این آیتم به نوعی است که با حالت سر و گردن شما مطابق باشد. خبر خوش این است که بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که بالش طبی برای آرتروز گردن بطور موثری به کاهش درد کمک می کند. با استفاده از این آیتم می توان کیفیت خواب را تا حد زیادی بهبود بخشید. لازم به ذکر است که تا به امروز هیچ گونه شواهدی مبنی بر مضر بودن یا نامناسب بودن این بالش ها به اثبات نرسیده است. از اینرو اگر شما به آرتروز گردن مبتلا هستید و یا از اختلال در خواب رنج می برید حتما بالش طبی برای آرتروز گردن را تهیه نمایید.

 

ویژگی های یک بالش طبی مناسب

اولین و مهم ترین ویژگی بالش طبی برای آرتروز گردن، تجربه یک خواب راحت، عمیق و جلوگیری از گردن درد می باشد. انواع بالش های طبی با ابعاد، عملکرد، جنس و درجه نرمی و سفتی مختلفی وجود دارند که هر فرد با توجه به نیاز خود می تواند بالش دلخواه را انتخاب کند. یکی از مشخصات بالش طبی برای آرتروز این است که فضای بین سر و گردن را به خوبی پر می کند تا بدن هنگام خواب در وضعیت نامناسب قرار نگیرد. یک بالش مناسب از پف کردن چشم ها در زمان خواب جلوگیری می کند. یک بالش ضد آرتروز به حفظ انحنای ستون فقرات گردن کمک می کند. اغلب کالاهای خواب طبی ضد آلرژی هستند و به علت جنس نرمی که دارند، مانع بروز چین و چروک های عمیق بر پوست هنگام خواب می شوند. در انتخاب بالش، به جنس و کیفیت دقت کنید. یک بالش باکیفیت دوام و طول عمر بیشتری دارد و در نتیجه، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی: 

معرفی انواع بالش طبی برای گردن

 

بالش طبی برای آرتروز گردن

در انتخاب بالش طبی برای آرتروز گردن، به طراحی آن توجه کنید. یکی از مشخصات بالش طبی برای آرتروز، شیب و ارتفاع استاندارد است. بالش ضد آرتروز، نوعی بالش فومی با لبه های پهن و نرم است. این نوع کالای خواب از فوم هوشمند (پلی یورتان با خاصیت برگشت پذیری) یا مموری فوم ساخته می شود. در واقع، با قرار گرفتن سر بر روی بالش، فوم متناسب با سنگینی وزن تغییر شکل می دهد و فشار از روی نواحی سر و گردن برداشته می شود. استفاده از بالش های طبی، با قرار دادن مهره های گردن در یک راستا، مانع ایجاد فشار بر گردن می شوند. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از این نوع بالش، بهبود سردردهای صبحگاهی است. همچنین این نوع بالش در مقایسه با انواع دیگر باعث درد گوش نمی شود. در افرادی که مبتلا به فتق دیسک گردن هستند و یا کسانی که از ناحیه مهره های گردن آسیب دیده اند، استفاده از بالش ضد آرتروز توصیه می شود.

 

یک بالش ضد آرتروز از وارد آمدن فشار زیاد به ناحیه سر و گردن جلوگیری می کند.

 

 

انواع بالش طبی برای آرتروز گردن

بالش طبی برای آرتروز گردن یکی از انواع بالش های طبی هوشمند (مموری فوم) است. بالش های طبی انواع مختلفی دارند و هر فرد با توجه به ویژگی های بالش، جنس، قیمت و سبک خوابیدن می تواند بالش مناسب خود را انتخاب کند. بالش های طبی گردنی به دو گروه بالش مخصوص گردن درد و دیسک گردن تقسیم می شوند. افرادی که مبتلا به مشکلات مزمن از جمله آرتروز گردن هستند می توانند از نوع مخصوص گردن درد یا بالش ضد آرتروز استفاده کنند. فرم این محصول با توجه به وضعیت سر و گردن تغییر کرده و شکل می گیرد. روکش این نوع بالش از پنبه است و افراد مبتلا به آلرژی و آسم به راحتی می توانند از این محصول استفاده کنند. همچنین بالش تراکنش گردنی مناسب افرادی است که از دیسک گردن رنج می برند. طراحی ویژه این نوع بالش سبب می شود که ستون فقرات در وضعیت بهتری قرار بگیرد و نقش مهمی در تسکین درد گردن دارد.

 

هنگام انتخاب بالش علاوه بر نکات سلامت به راحتی محصول هم توجه شود.

 

انتخاب بالش متناسب با سبک خوابیدن

یکی از مواردی که هنگام خرید بالش طبی برای آرتروز گردن باید به آن دقت شود، سبک خوابیدن هر فرد است. توجه به این موضوع در انتخاب مدل مناسب بالش کمک کننده خواهد بود. افرادی که به پهلو می خوابند، بهتر است از بالش هایی با ارتفاع بیشتر استفاده کنند. به این ترتیب، سر و گردن و شانه ها در یک راستا قرار می گیرند و فشار بر یک نقطه خاص وارد نمی شود. بالش هایی با شیب و ارتفاع کمتر مناسب افرادی است که به پشت می خوابند. کسانی که بر روی شکم می خوابند، بهتر است از بالش های صاف استفاده کنند تا فشار کمتری به کمر آن ها وارد شود. هنگام انتخاب بالش ضد آرتروز، به ارتفاع، ابعاد، جنس و راحتی کالا توجه کنید. ارتفاع بالش باید به اندازه ای باشد که منحنی گردن و فاصله بین سر و گردن را کامل پوشش دهد. بالش هایی با ارتفاع خیلی کم و یا زیاد باعث ایجاد فشار بر عضلات آن ناحیه و درد گردن می شوند.

بالش های طبی نقش مهمی در بهبود کیفیت خواب دارند.

بالش مموری فوم چیست؟

معمولا بالش طبی برای آرتروز گردن از نوع مموری فوم است. مموری فوم را با استفاده از پلی اورتان ویسکوالاستیک می سازند. این نوع بالش ها از فوم هوشمند ساخته می شوند و این فوم ها سطح بالایی از راحتی را ارائه می دهند. این آیتم در عین حال که سفت است اما حالت ارتجاعی خوبی دارد و می تواند شکل و حالت خود را به خوبی حفظ نماید. این بالش در هنگام مواجهه و برخورد با گرما و فشار در زیر سر نرم می شود. لذا می تواند مطابق با حالت سر، برجستگیها و فرو رفتگی های مناسبی را به خود بگیرد. از اینرو برای مراقبت از مفاصل و استخوان ها بهترین انتخاب است. گفتنی است زمانی که فشار برداشته می شود بالش به حالت اصلی خودش باز می گردد.

بالش طبی مموری فوم یک گزینه مناسب هنگام خرید بالش طبی برای آرتروز گردن می باشد. از انواع بالش های مموری فوم می توان بالش سنتی، کانتور، دور گردنی، گُوه ای، پروانه ای و v شکل را نام برد. یکی از مزایای بالش سنتی گردش مناسب جریان هوا است که سبب تعریق فرد نمی شود. بالش های کانتور به خوبی از گودی گردن محافظت می کنند و باعث تسریع گردش خون و کاهش خر و پف می شوند. بالش دور گردنی استوانه ای شکل است و به علت ابعاد کوچکی که دارد بهترین انتخاب برای مسافرت است. بالش گوه ای سر را کمی بالاتر از حد معمول قرار می دهند و در کاهش خر و پف و ریفلاکس معده تاثیرگذار هستند. بالش پروانه ای طراحی خاصی دارد و گردن را در حالت بسیار مناسبی قرار می دهد. بالش v شکل یک انتخاب مناسب برای افرادی است که به پهلو یا روی شکم می خوابند و یا کسانی که از دو بالش زیر سر خود استفاده می کنند.

حتما بخوانید: بهترین بالش طبی برای خواب

چرا به یک بالش مموری فوم نیاز داریم؟

تمامی کسانی که از آرتروز رنج می برند و درد مفصل و گردن دارند به بالش مموری فوم نیاز خواهند داشت. این نوع بالش از ناحیه سر و گردن مراقبت کرده و پشتیبانی خوبی را برای این نواحی فراهم می کند. در واقع فوم پلی اورتان با انعطاف پذیری خوبی که دارد می تواند خم بشود. این فوم زمانی که فشار از روی آن برداشته می شود نیز به حالت اصلی و اولیه خودش در می آید. بالش طبی برای آرتروز گردن برای افراد بیمار و کسانی که از درد گردن رنج می برند چیزی شبیه به معجزه است. چون باعث می شود تا این افراد در طول شب سرشان را بر روی بالشی بگذارند که از گردن و مهره های آنها به خوبی مراقبت می کند. این فرایند به کمتر شدن درد منتهی می گردد. همچنین سبب می شود تا هنگام صبح و زمانی که این افراد از خواب بیدار می شوند دردی را در ناحیه سر و گردن و مهره های گردن احساس نکنند.

 

بالش مموری فوم و آرتروز گردن

بالش مموری فوم یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین انواع بالش طبی برای آرتروز گردن می باشد. مهم ترین مزیت این نوع بالش، کمک به رفع درد و فشار در ناحیه آسیب دیده گردن است. یکی از مشخصات بالش طبی برای آرتروز، تنظیم درجه حرارت ناحیه تحت فشار است. اغلب بخش دردناک بدن، درجه حرارت متفاوتی با اندام های دیگر دارد. این محصول با تنظیم دمای بدن، باعث تسکین درد می شود. همچنین جایگاه قرار گرفتن سر و گردن به گونه ای طراحی شده که از منحنی گردن و ستون فقرات به خوبی محافظت شود. این نوع کالای خواب دوام و طول عمر بالایی دارد و حتی با استفاده زیاد هم دچار تو رفتگی و فرو رفتگی نمی شود. روکش این بالش های طبی قابل شستشو است و در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی و یا آلرژی، حساسیت ایجاد نمی کند.

 

بالش های مموری فوم نسبت به سایر بالش ها قیمت بالاتری دارند.

بهترین بالش طبی برای آرتروز گردن کدام است؟

بهترین بالش طبی برای آرتروز گردن بالشی فومی است که لبه های نرمی داشته باشد. معمولا این بالش از نوع مموری فوم است که می تواند مطابق با حالت سر و سنگینی آن فرم بخصوصی بگیرد و اینگونه از نواحی آسیب دیده مراقبت کند.

بیشتر بخوانید: بالش طبی برای دیسک گردن

بهترین بالش طبی برای آرتروز گردن چگونه از گردن مراقبت می کند؟

در طراحی چنین بالش هایی سه حالت مختلف برای محافظت از گردن وجود دارد. این بالش ها در زمان خواب از گردن و شانه ها مراقبت می کنند و به همین دلیل درد در این ناحیه به حداقل می رسد.

 • با قرار دادن سر بر روی این بالش، گردن می تواند بر روی لبه ی پهن و فیبری که جنس نرمی دارد قرار بگیرد.
 • همچنین گردن می تواند بر روی لبه های نرم بالش با فیبر نرم نیز قرار بگیرد.
 • در حالت سوم گردن می تواند بر روی فیبر متوسطی که در این بالش ها کار گذاشته شده است قرار بگیرد.

بطور کلی چنین بالش هایی قابلیت های زیادی دارند و این به دلیل طبی بودن آنها است. گفتنی است که این بالش ها در مقایسه با بالش های پرتراکم که علاوه بر ایجاد درد در ناحیه گردن، سبب ایجاد درد در ناحیه گوش نیز می شوند از قسمت های مختلف سر و گوش و شانه و گردن مراقبت کرده و هیچ آسیبی را به هیچ کجا وارد نمی آورند.

شایان ذکر است چنانچه سر و گردن دچار آسیب دیدگی شده باشند در روزهای ابتدایی استفاده ممکن است فرد نتواند به راحتی سرش را بر روی بالش طبی برای آرتروز گردن قرار دهد. چرا که ممکن است عضلات گردنش تحریک شوند. که باید گفت چنین شرایطی موقتی است و استفاده از بالش طبی به مرور آسان تر می شود. استفاده از یک بالش طبی که انعطاف پذیر باشد و سر و گردن را در موقعیت مناسبی قرار دهد می تواند به بهبود بیماری و کنترل درد کمک قابل توجهی کند. همچنین استفاده کردن از چنین آیتمی به کسانی که هیچ مشکلی ندارند نیز توصیه می شود. چرا که تا حد زیادی می تواند از بروز مشکلات گردنی جلوگیری به عمل آورد.

 

بهترین بالش طبی برای آرتروز گردن چگونه از گردن مراقبت می کند؟

 

بالشتک طبی گردنی

علاوه بر بالش های مموری فوم نوع دیگری از بالش های طبی نیز وجود دارند. این نوع بالش ها به دلیل حالت U شکل از گردن و سر مراقبت می کنند. به همین دلیل می توان نام بالش طبی را بر روی آنها گذاشت.

 

مزیت های استفاده از بالشتک U شکل

 • این بالش حالت U شکل دارد و به همین دلیل فرد می تواند آن را به دور گردنش بپیچاند.
 • این نوع بالش قابل حمل و نقل است و فرد می تواند حتی در سفر نیز از آن استفاده کند.
 • این رول های گردنی ناراحتی های مزمن گردن را درمان کرده و برای بهبود بخشیدن به چنین دردهایی یک انتخاب خوب تلقی می شوند.
 • در بعضی از این رول ها می توان کمپرس آب سرد و آب گرم گذاشت. به همین دلیل این نوع از بالش ها دردهای عضلانی را تا حد زیادی کاهش می دهند.
 • این بالش ها حالت گردن را بهبود بخشیده و به استخوان ها و ماهیچه های آن احساسی از آرامش را می بخشند.

 

بالش های آرتروزی U شکل برای چه کسانی مناسب تر هستند؟

 • افرادی که دچار تخریب دیسک گردن هستند می توانند از بالش های U شکل استفاده بکنند.
 • بالش های U شکل گردنی برای افرادی که به فتق دیسک گردن مبتلا هستند یک انتخاب خوب می باشند.
 • افرادی که دچار اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن هستند باید از این بالش ها استفاده کنند.
 • استفاده از این بالش ها به افرادی که دچار بدخوابی هستند نیز توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: بالش طبی برای دیسک کمر

نکات مهم هنگام خرید بالش طبی برای آرتروز گردن

نوع بالش، اندازه، نحوه استفاده و جنس فوم از مهم ترین نکاتی است که هنگام خرید بالش طبی برای آرتروز گردن باید به آن توجه شود. انواع بالش های طبی برای مهار و تسکین درد در نواحی مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع، طراحی بالش ها به گونه ای است که از آسیب بیشتر به ناحیه مورد نظر جلوگیری کند.

 

هنگام انتخاب بالش به نوع و عملکرد خاص آن برای ناحیه آسیب دیده توجه شود. انتخاب نوع فوم (هوشمند و سرد) بستگی به سلیقه و نوع نیاز هر فرد متفاوت است. همچنین یک کالای خواب استاندارد و مناسب نباید خیلی نرم و یا سفت باشد. وزن هر فرد یکی دیگر از نکاتی است که هنگام خرید بالش ضد آرتروز باید به آن توجه شود. بالش های کم ارتفاع یک انتخاب خوب برای افرادی است که وزن بالایی دارند و بالش های بلند مناسب افراد سبک وزن می باشد. همچنین قیمت و میزان بودجه شما نقش مهمی در یک انتخاب مناسب دارد. جهت مشاهده لیست قیمت و مقایسه انواع مدل های بالش طبی برای آرتروز گردن می توانید به لینک قیمت بالش طبی مراجعه نمایید.

 

نکات مهم هنگام خرید بالش طبی برای آرتروز گردن

 

سخن پایانی

از مهم ترین کاربردهای بالش طبی برای آرتروز گردن، می توان به تسکین درد ناحیه آسیب دیده، کاهش خر و پف، محافظت از ستون فقرات و مهره های گردن اشاره کرد. بهبود جریان گردش خون و کاهش تعریق شبانه از دیگر مزایای استفاده از بالش ضد آرتروز می باشد. همچنین طراحی خاص این نوع از بالش های طبی از فشار به سر و گردن و انقباض عضلات جلوگیری می کند. به طور کلی، استفاده از بالش های طبی یک گزینه مناسب برای افرادی است که از دردهای آرتروز در ناحیه گردن رنج می برند. در این مقاله از درمان مدیکال سعی کردمی تمام اطلاعات لازم در رابطه با خرید بالش طبی برای آرتروز گردن را در اختیار شما همراهان درمان مدیکال قرار دهیم امید است که این مقاله مورد توجه و استفاده شما واقع شده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *