آموزشی

بخور سرد برای پوست چه فوایدی دارد؟

بخور سرد برای پوست چه فوایدی دارد؟

بخور سرد برای پوست چه فوایدی دارد؟ یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سلامت و شادابی پوست حفظ رطوبت آن است. سلول‌ها به طور طبیعی رطوبت مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. اما با افزایش سن، استفاده از مواد آرایشی، شست و شو مداوم صورت، استفاده از پاک کننده‌های نامناسب، مشکلات تیروئیدی و… به مرور از میزان رطوبت پوست کاسته می‌شود. از دست رفتن رطوبت پوست، خشکی آن راه به همراه دارد و از مقاومت آن در برابر عوامل محیطی می‌کاهد. زمانی که پوست صورت از رطوبت کافی برخوردار باشد عمل سم زدایی به راحتی انجام می‌گیرد. یکی از بهترین راهکارها استفاده از بخور سرد برای پوست صورت می‌باشد. البته روش‌های مختلفی برای تامین رطوبت پوست وجود دارد. نوشیدن مقادیر زیاد آب به طور روزانه و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان را می‌توان مکمل بخور سرد برای پوست دانست. امروزه دستگاه‌ بخور فرایند بخور گرفتن را سهولت بخشیده‌اند. از این رو به راحتی و بدون هیچ زحمتی می‌توانید به صورت روزانه و منظم عمل بخور گرفتن را انجام دهید. در این مقاله از سایت تجهیزات پزشکی درمان مدیکال قصد داریم به فواید بخور سرد برای پوست و مزایای آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا باید از بخور سرد برای پوست استفاده کرد؟

اگر دقت کرده باشید افرادی که در نواحی شرجی زندگی می‌کنند از پوست صاف‌تر و شاداب‌تری برخوردار هستند. بنابراین آب و هوا مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فاکتور در سلامتی پوست صورت محسوب می‌شود. بخور سرد برای پوست صورت افرادی که در مناطق خشک ساکن هستند و یا در هوای آلوده شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند لازم و حیاتی است. آب و هوای خشک میزان رطوبت پوست را بیش از حالت طبیعی کاهش می‌دهد و در دراز مدت باعث بروز ترک و چین و چروک می‌شود.

چرا باید از بخور سرد برای پوست استفاده کرد؟

بخور سرد یا گرم برای پوست کدام بهتر است؟

بخور سرد و گرم هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و باید تحت شرایط محیطی مناسب مورد استفاده قرار گیرند. بخور گرم و سرد هر دو رطوبت پوست را تامین می‌کنند اما تاثیر کاملا متفاوتی بر روی پوست می‌گذارند. برای اینکه بهتر دریابیم که بخور سرد برای پوست بهتر است یا گرم باید کاربرد هریک را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

 • استفاده از بخور گرم در فصول سرد سال که دما کاهش می‌یابد و هوا خشک‌تر است توصیه می‌شود. با استفاده از بخور گرم علاوه بر متعادل نمودن میزان رطوبت هوا می‌توان دما را افزایش داد تا فرایند تنفس به راحتی انجام گیرد. منافذ پوست با قرارگیری در مجاورت گرما باز می‌شوند. از این رو فرایند دفع سموم تسریع شده و جوش و آکنه را برطرف می‌کند. علاوه بر آن با افزایش جریان خون در نواحی پوست عمل اکسیژن رسانی بهبود می‌یابد. اما گشوده شدن منافذ پوست جنبه منفی هم دارد. آلودگی‌های محیطی به راحتی به منافذ پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد جوش و آکنه می‌شوند. به همین دلیل بخور گرم گرفتن به صورت روزانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. افرادی که از بیماری تنفسی، التهاب تنفسی و ناحیه فوقانی رنج می‌برند استفاده از بخور گرم می‌تواند سرفه‌های خشک و دردناک ناشی از بیماری‌های تنفسی، التهاب تنفسی و ناحیه فوقانی را بهبود بخشد.
بیشتر بخوانید:  طریقه استفاده و بستن گن ساعت شنی

بخور سرد برای پوست صورت باعث جلوگیری از ورود آلودگی‌های محیطی به منافذ پوست می‌شود.

 • از سوی دیگر بخور سرد با بستن منافذ پوست کاملا عکس بخور گرم عمل می‌کند. استفاده از بخور سرد برای پوست صورت باعث جلوگیری از ورود آلودگی‌های محیطی به منافذ پوست شده و از ایجاد آکنه، جوش و التهابات پوستی جلوگیری می‌کند. از این رو پوستی شفاف و یکدست را برای شما به ارمغان می‌آورد. بخور سرد بدون افزایش دمای محیط عمل رطوبت سازی را به خصوص در فصول گرم به خوبی انجام می‌دهد. به طبع کاهش دمای پوست موجب کاهش استرس، نشاط و شادابی شده و شرایط روحی و روانی افراد را بهبود می‌بخشد. این موارد خود به تنهایی برای داشتن پوستی شاداب کفایت می‌کنند.

فواید بخور سرد برای پوست

 • بخور سرد برای پوست فواید و مزایای بسیار زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فواید آن جلوگیری از افتادگی پوست و بازیابی و افزایش خاصیت الاستیسیته پوست است. با افزایش سن، پوست صورت به مرور خاصیت الاستیسیته خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود. استفاده از بخور سرد برای پوست یک درمان کم هزینه و غیر تهاجمی برای بازیابی خاصیت الاستیسیته پوست و کند کردن روند پیری و حتی جوانسازی پوست است.
 • از دیگر فواید بخور سرد برای پوست می‌توان به بستن منافذ و صاف یکدست شدن پوست صورت اشاره کرد. از این رو پس از شست و شوی صورت یا استحمام با آب گرم می‌توانید از بخور سرد برای بسته شدن منافذ پوست استفاده کنید.
 • بخور سرد لکه‌ها و التهابات پوستی را درمان کرده و ظاهری شفاف و یک دست به صورت شما می‌بخشد. کاهش دمای سلول‌های پوستی باعث کاهش فشار خون در آن نواحی شده و حس آرامش را در شما تشدید می‌کند.
 • آبرسانی و اکسیژن رسانی پوست با استفاده از بخور سرد به بهترین شکل ممکن انجام می‌گیرد. سلول‌ها ذرات بسیار ریز آب را به صورت عمقی جذب کرده و فرایند رطوبت رسانی به طور مستقیم انجام می‌گیرد. برخلاف بخور گرم که غدد تعریق را برای ترشح چربی و تامین رطوبت پوست تحریک می‌کند، بخور سرد به طور مستقیم عمل رطوبت رسانی را انجام می‌دهد.
 • بخور سرد در مقایسه با سایر راهکارهای درمانی، روشی بسیار مقرون به صرفه برای بازیابی سلامت پوست است. با استفاده از یک دستگاه بخور سرد دیگر نیازی به مراجعه به کلینیک‌های زیبایی و صرف هزینه برای پاکسازی پوست نیست.

بخور سرد در مقایسه با سایر راهکارهای درمانی، روشی بسیار مقرون به صرفه برای بازیابی سلامت پوست است.

 • برخلاف بخور گرم که استفاده‌ی مداوم آن باعث بروز آکنه و جوش می‌شود، استفاده از بخور سرد هیچ محدودیتی ندارد و به صورت روزانه قابل انجام است.
 • در فصول سرد سال میزان رطوبت هوا کاهش می‌یابد. با استفاده از دستگاه بخور سرد می‌توان کمبود رطوبت هوا را جبران نمود.
 • اصلی‌ترین دلیل بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی عدم وجود رطوبت کافی در محیط زندگی است. وجود رطوبت در هوا فعالیت دستگاه تنفسی را سهولت می‌بخشد و التهابات گلو و سینوزیت را برطرف می‌کند. علاوه بر این بیماری‌های پوستی چون اگزما، حساسیت، خارش و… ناشی از عدم تامین رطوبت کافی برای پوست هستند. در چنین شرایطی بخور سرد برای پوست اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.
 • یکی از فواید بخور سرد جلوگیری از ترک خوردگی و خشکی لب‌هاست. لب‌ها در فصول سرد پوسته پوسته شده و در برخی مواقع دچار ترک خوردگی می‌شوند. بخور سرد با تامین رطوبت مورد نیاز پوست لب آنها را بهبود می‌بخشد.
 • بخور سرد برای پوست صورت لازم و حیاتی است. حتی موهای شما نیز به رطوبت نیاز دارند. بخور سرد خشکی و شکنندگی موها را برطرف می‌کند و خارش و شوره سر را بهبود می‌بخشد. هیدراته کردن مو موجب شفافیت و افزایش درخشندگی مو می‌شود.
بیشتر بخوانید:  از عوارض بخور صورت چه می دانید؟

فواید بخور سرد برای پوست

دستگاه بخور سرد چیست و انواع آن کدامند؟

بزرگترین تفاوت بخور سرد و گرم در فرایند بخار سازی و ساختار مولکولی آنها است. همانطور که می‌دانید بخور گرم حاصل تبدیل آب به بخار است که با اعمال حرارت انجام می‌گیرد. اما بخار سرد به شکلی کاملا متفاوت ساخته می‌شود. دستگاه بخور سرد آب را به ذرات بسیار ریز و توده‌های مه تبدیک کرده و با استفاده از فن به بیرون می‌دمد. این فرایند به دو صورت تبخیری و التراسونیک انجام می‌گیرد.

 • دستگاه بخور سرد تبخیری: رایج‌ترین و قدیمی‌ترین دستگاه‌های بخور سرد نوع تبخیری هستند. مکانیزم این دستگاه‌ها به این صورت است که فیتیله موجود در دستگاه آب را به خود جذب کرده و سطحی وسیع برای تبخیر آن محیا می‌کند. سپس یک فن با دمیدن هوا به سمت فیتیله تبخیر آب را سرعت می‌بخشد. سرعت تبخیر ذرات آب به میزان رطوبت موجود در هوای اتاق بستگی دارد. هرچه رطوبت هوا کمتر باشد فرایند تبخیر سریع‌تر انجام می‌گیرد.
 • دستگاه بخور سرد اولتراسونیک: دستگاه بخور سرد اولتراسونیک از صفحه‌ای دیافراگمی تشکیل شده که با سرعت فراصوت به چرخش درآمده و ذرات آب را از یکدیگر جدا می‌کند و به صورت توده‌ای ابر مانند در می‌آورد. سپس ابر تشکیل شده به واسطه‌ی جریان به وجود آمده توسط چرخش فن به سمت بیرون دمیده می‌شود.

 

 

انواع دستگاه بخور سرد در فروشگاه درمان مدیکال

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک 3.8 لیتری

1,175,000 تومان

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک مدل D081

1,255,000 تومان

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک مدل T-281

1,179,000 تومان

دستگاه بخور سرد تایمر دار Linhui مدل LH-192

945,000 تومان

دستگاه بخور سرد صورت مدل مثلثی

98,500 تومان

دستگاه بخور سرد طرح گربه ای

275,000 تومان

دستگاه بخور سرد طرح گربه ای 2

275,000 تومان

دستگاه بخور سرد لمسی کنترل دار مدل D083

1,575,000 تومان

دستگاه بخور سرد لین هو مدل LH191

975,000 تومان

دستگاه بخور سرد و رطوبت ساز سرد

499,700 تومان

دستگاه بخور سرد وکتو مدل HQ-2008B1

1,300,000 تومان

دستگاه بخور سرد وکتو مدل HQ-602

1,200,000 تومان

روش اصولی بخور دادن صورت

 1. برای تاثیر پذیری بیشتر بخور سرد برای پوست بهتر است صورت خود را با استفاده از پاک کننده ملایم یا لایه بردار از وجود هرگونه آلودگی پاک کنید.
 2. صورت خود را در فاصله 10 الی 15 سانتی متری از دستگاه بخور صورت قرار دهید تا ذرات آب تمام سطح پوست صورت شما را پوشش دهند.
 3. در حین بخور چشمان خود را کاملا ببندید. با این کار علاوه بر محافظت از چشمان خود پلک‌هایتان را از موهبت رطوبت برخوردار کنید.
 4. پس از بخور پوست شما بسیار حساس است. از این رو از کشیدن حوله و تحریک کردن پوست خود بپرهیزید. کافیست صورت خود را با آب ولرم بشویید و به آرامی آن را خشک کنید.
 5. پوست شما آماده جذب مواد مغذیست. حال بهترین زمان برای استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و جوانسازی پوست است.
 6. در نهایت برای جذب بهتر کرم مرطوب کننده تمام نقاط پوست صورت خود را به آرامی و با ملایمت ماساژ دهید.
بیشتر بخوانید:  موثرترین حرکات اصلاحی افتادگی شانه

با بستن چشمان در حین بخور علاوه بر محافظت از چشمان پلک‌هایتان را از موهبت رطوبت برخوردار کنید.

روش اصولی بخور دادن صورت

سخن پایانی

در این فرصت به طور اختصار به شرح فواید بخور سرد برای پوست پرداختیم و مکانیزم دستگاه‌های رطوبت ساز سرد را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که گفته شد تامین رطوبت پوست امری لازم و حیاتی برای حفظ سلامت پوست است. اگر کمی بیندیشید متوجه می‌شوید که انواع کرم‌ها، داروها و بسیاری از روش‌های درمانی با هدف بازیابی رطوبت پوست انجام می‌گیرند. از این رو استفاده از بخور سرد برای پوست صورت می‌تواند روشی کاربردی، موثر، غیر هجومی و بسیار مقرون به صرفه برای داشتن پوستی شفاف و شاداب باشد. از آنجا که پس از حمام و دوش آب گرم منافذ پوست باز می‌شوند. بنابراین با استفاده از بخور سرد می‌توانید منافذ پوست خود را ببندید و از نفوذ آلودگی‌های محیطی جلوگیری کنید. برخلاف بو.ر گرم، بخور سرد به بسته شدن منافذ و شفاف شدن پوست کمک می‌کند. در حقیقت بخور سرد برای پوست می‌تواند مکمل بخور گرم برای تکمیل فرایند پاکسازی پوست باشد. علاوه بر آن بخور سرد باعث تشکیل یون‌های منفی در محیط و ایجاد حس طراوت و شادابی در افراد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *