آموزشی

راهنمای خرید دستگاه بخور

راهنمای خرید دستگاه بخور

 

دستگاه بخور یکی از مهم‌ترین دستگاه هایی است که می توان آن را برای رفع علائم سرماخوردگی، آسم و بیماری های تنفسی مختلف استفاده کرد. دستگاه های بخور به دو نوع سرد و گرم تقسیم‌بندی می شوند، برای خرید این دستگاه ها لازم است که ابتدا در مورد راهنمای خرید دستگاه بخور و نکات مهم در خرید دستگاه بخور، اطلاعات کافی کسب کنید. چرا که ممکن است یک دستگاه بخور گرم مناسب شرایط و بیماری شما نباشد و شما با خرید و استفاده از این دستگاه احساس بدتری پیدا کنید. بخور سرد و گرم هر کدام دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و باید در هنگام انتخاب آن ها، به یک سری موضوعات مهم توجه داشته باشید. راهنمایی برای خرید دستگاه بخور به شما کمک می کند تا بهترین دستگاه را متناسب با شرایط اتاق و بیماری خودتان انتخاب کنید. اگر می خواهید بدانید میزان رطوبت مناسب در محیط اتاق چقدر است و در مورد بخار گرم و سرد اطلاعات کسب کنید، با مجله اینترنتی درمان مدیکال در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

میزان رطوبت مناسب در محیط اتاق برای فصول مختلف سال

رطوبت مانند دمای خانه و اتاق، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر رطوبت داخل اتاق پایین باشد، احتمال بروز مشکلات مختلفی از جمله خشک شدن پوست، خشک شدن مخاط بینی و … به وجود می آید. اگر رطوبت اتاق نیز بالا باشد، احتمال بروز مشکلات دیگری مانند افزایش رشد برخی از بیماری ها در بدن، افزایش پیدا کند.

 

بنابراین، میزان رطوبت مناسب در محیط اتاق بسیار حائز اهمیت است. در راهنمای خرید دستگاه بخور باید به میزان رطوبت مناسب در محیط اتاق توجه کافی داشته باشید. چون به هر حال، شما برای افزایش رطوبت اتاق خودتان اقدام به خرید بخور سرد یا گرم می کنید.

 

در بیماری های مختلف مانند آسم، برونشیت، کرونا و … ممکن است رطوبت مورد نیاز برای محیط اتاق متفاوت شود. بنابراین، شما باید در مورد میزان رطوبت مفید برای بیماری خودتان اطلاعات کافی کسب کنید و در صورت نیاز با پزشک مشورت نمایید.

 

طبق اطلاعات موجود، بهترین میزان رطوبت برای محیط اتاق، 30 تا 50 است. در فصل تابستان بهتر است که رطوبت اتاق نزدیک به 50 باشد؛ اما در فصل زمستان وجود رطوبت 40 تا 50 کافیست. رطوبت بالای 50 برای اتاق اصلا مفید نبوده و اتاق را مکانی برای رشد کپک، ویروس و میکروب و … تبدیل می کند. رطوبت پایین 30 نیز اصلا مفید برای محیط اتاق نیست.

 

ضرورت خرید دستگاه بخور

همزمان با شیوع بیماری های مختلف از جمله بیماری های ویروسی و عفونی، نیاز ما به استفاده از برخی تجهیزات پزشکی افزایش پیدا می کند. یکی از انواع این تجهیزات، دستگاه بخور است. دستگاه بخور می تواند با تنظیم کردن رطوبت مورد نیاز در اتاق و خانه، باعث بهبود سلامت ما شود.

 

خرید دستگاه بخور به همه افرادی که به سلامت خودشان اهمیت می دهند، توصیه می شود. هم دستگاه بخور سرد و هم دستگاه بخور گرم می توانند علائم بیماری های ویروسی تنفسی مانند خشکی گلو، خشکی بینی و ناراحتی سیستم تنفسی را کاهش دهند. همچنین، در فصل های سرد سال، باعث جلوگیری از خشک شدن پوست می شوند.

بیشتر بخوانید:  عوارض بستن زانو بند چیست؟

 

دستگاه بخور به دلیل اینکه رطوبت داخل اتاق را تنظیم می کند، می تواند برای افرادی که شاهد بیماری های مختلف جسمی هستند، بسیار مطلوب باشد. به طور مثال، در صورت بروز آلرژی، بیماری کرونا، آسم و … می توان با کمک دستگاه بخور علائم این بیماری ها را تا حد زیادی کاهش داد.

 

 

ضرورت خرید دستگاه بخور

 

 

راهنمای خرید دستگاه بخور؛ کدام دستگاه بخور را خریداری کنم؟

دستگاه بخور در گروه دستگاه های پزشکی قرار می گیرد که می تواند در شرایط خاص استفاده شود. برای خرید این دستگاه، باید به یک سری نکات مهم در خرید دستگاه بخور توجه داشته باشید. توجه به نوع دستگاه، آشنایی با مزیت ها و معایب هر یک از دستگاه های بخور سرد و گرم از جمله موضوعاتی هستند که باید به آن ها توجه کنید.

 

آشنایی با انواع دستگاه بخور

ما انسان ها ممکن است در شرایط بیماری های مختلف قرار بگیریم و نیاز باشد که به رطوبت و دمای اتاق خودمان توجه بیشتری داشته باشیم. شاید در حالت ایده آل نیازی به توجه به میزان رطوبت درون اتاق نباشد؛ اما در زمانی که با بیماری های مختلف تنفسی مانند آسم و برونشیت روبرو می شویم، باید به دما و رطوبت داخل اتاق توجه بیشتری داشته باشیم.

 

دستگاه بخور سرد و گرم، دستگاه هایی اند که می توانند برای تنظیم رطوبت داخل اتاق مورد استفاده قرار گیرند. در واقع، دستگاه بخور به دو نوع دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم تقسیم بندی می شود.

 

کاربردهای هر یک از دستگاه های بخور متفاوت است. بنابراین، لازم است که افراد بیشتر در مورد تفاوت بخور سرد و گرم و راهنمای خرید دستگاه بخور اطلاعات کسب کنند.

 

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم در چیست؟

به طور کلی، هم بخور سرد و هم بخور گرم، دارای عملکرد مشابهی اند و می توانند باعث افزایش رطوبت در فضای خانه شوند. اما به هر حال، تفاوت هایی میان دو دستگاه بخور سرد و گرم وجود دارند که بهتر است برای راهنمای خرید دستگاه بخور به آن ها توجه داشته باشید. ابتدا دستگاه بخور سرد و گرم را به صورت مختصر معرفی می کنیم و در ادامه به نکات مهم در خرید دستگاه بخور خواهیم پرداخت.

 

·       دستگاه بخور گرم

نحوه کارکرد دستگاه بخور گرم با دستگاه بخور سرد تفاوت بسیار زیادی دارد. دستگاه بخور گرم، آب داخل دستگاه را گرم می کند و بخار را به هوا اضافه می کند. در واقع، در این دستگاه یک فناوری وجود دارد که آب را قبل از رها کردن در هوا می جوشاند و سپس بخار آب را به محیط تحویل می دهد.

·       دستگاه بخور سرد

یکی دیگر از انواع دستگاه های بخور، دستگاه بخور سرد است. این دستگاه یک مرطوب کننده قوی است که می تواند بخار سرد را به محیط اضافه کند. دستگاه های بخور سرد می توانند با فناوری اولتراسونیک کار کنند. همچنین، برخی از آن ها دارای فیتیله یا فن می باشند.

 

 

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم در چیست؟

 

 

نکات مهم در خرید دستگاه بخور؛ کدام دستگاه بخور برای کدام بیماری مناسب است؟

 • دستگاه بخور گرم، مناسب افرادی است که آلرژی دارند.
 • افرادی که دارای آسم هستند، باید با احتیاط بیشتری از دستگاه بخور سرد و گرم استفاده کنند.
 • برای درمان برونشیت می توان از دستگاه بخور گرم و سرد استفاده کرد. چون اضافه کردن رطوبت به صورت سرد و گرم مفید است.
 • برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا می توان از دستگاه بخور گرم یا سرد استفاده کرد. هر دوی این دستگاه ها برای رفع تحریک گلو و التهاب گلو مفید هستند.
 • برای نوزادان و کودکانی که دارای گرفتگی بینی هستند، می توان از دستگاه بخور گرم و سرد استفاده کرد؛ اما چون دستگاه بخور سرد ایمن تر است، بهتر است که از این دستگاه استفاده نمود.
بیشتر بخوانید:  بررسی تاثیر دستگاه وکیوم مردانه و نظرات در مورد دستگاه وکیوم مردانه

 

مقاله پیشنهادی: دستگاه بخور صورت چیست؟

 

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

اگر قصد خرید دستگاه بخور سرد را دارید، باید در مورد مزایا و معایب دستگاه بخور سرد اطلاعات خوبی کسب کنید. راهنمای خرید دستگاه بخور سرد به شما کمک می کند تا بهتر این دستگاه را برای خودتان انتخاب کنید. دستگاه بخور سرد، نسبت به دستگاه بخور گرم ایمن تر هستند. این دستگاه ها می توانند برای نوزادان و کودکان هم مورد استفاده قرار گیرند، بدون اینکه خطر سوختگی داشته باشند.

 

این دستگاه ها می توانند کمی فضای اتاق را خنک کنند. به همین خاطر، یکی از بهترین گزینه ها برای روزهای گرم تابستان هستند. یکی از معایب دستگاه بخور سرد این است که دارای فن بوده و احتمالا کمی سر و صدا ایجاد کند. از جمله مزیت ها و معایب دستگاه بخور سرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مزیت های دستگاه بخور سرد

 • ایمن ترین برای استفاده در اطراف بچه ها و حیوانات خانگی
 • قابل استفاده در تمام طول سال
 • انرژی کارآمدتر از مدل های دستگاه بخور گرم

معایب دستگاه بخور سرد

 • افزایش احتمال رشد باکتری ها
 • دارای سر و صدای بیشتر نسبت به دستگاه بخور گرم به دلیل داشتن فن

 

برای آشنایی بیشتر با مزیت های دستگاه بخور سرد پیشنهاد می کنیم مقاله فواید دستگاه بخور سرد را مطالعه نمایید.

 

 

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

 

 

مزایا و معایب دستگاه بخور گرم

به عنوان یکی از مهم ترین نکات برای راهنمای خرید دستگاه بخور گرم، باید در مورد مزایای و معایب دستگاه بخور گرم اطلاعات کسب کنید. دستگاه بخور گرم یکی از انواع دستگاه هایی است که برای جوشاندن آب و تولید بخار استفاده می شود.

 

این دستگاه می تواند هوای داخل اتاق را تا حد خیلی کمی، گرم کند. به دلیل اینکه این دستگاه تولید کننده گرما و بخار است، بهتر است که در دسترس کودکان قرار نگیرد. دستگاه بخور گرم، می تواند برای کاهش تولید باکتری ها و میکروب ها مطلوب باشند. این دستگاه ها می توانند به عنوان یک دستگاه مفید برای تسکین سرفه انتخاب شوند.

 

دستگاه بخور گرم به دلیل اینکه بدون فن داخلی کار می کنند، نسبت به دستگاه های بخور سرد کم سر و صداتر هستند. این دستگاه به دلیل تولید گرما می تواند باعث تشدید اگزمای پوستی شود. به همین خاطر، بهتر است که در هنگام انتخاب این دستگاه، در مورد مشکلات پوستی خودتان با پزشک مشورت کنید.

 

مزیت های دستگاه بخور گرم

 • قابل استفاده برای کاهش باکتری ها و میکروب ها
 • بی سر و صداتر از دستگاه های بخور گرم
 • کمک به گرم کردن فضای داخل اتاق

معایب دستگاه بخور گرم

 • احتمال بروز مشکلات پوستی مانند اگزما
 • دارای خطر برای کودکان و حیوانات
 • مصرف انرژی بالاتر

 

برای آشنایی بیشتر با مزیت های دستگاه بخور گرم پیشنهاد می کنیم مقاله فواید بخور گرم را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید:  درمان نعوظ بعد از جراحی پروستات

 

 

مزایا و معایب دستگاه بخور گرم

 

 

فاکتورهای مهم هنگام خرید دستگاه بخور

برای خرید دستگاه بخور، باید به موارد زیر دقت داشته باشید.

هزینه

قیمت دستگاه بخور سرد و گرم بسته به سازنده دستگاه و اندازه دستگاه می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، دستگاه های بخور سرد گران تر از دستگاه های بخور گرم هستند. هنگام خرید دستگاه بخور، اندازه اتاق را در نظر بگیرید و بهترین اندازه دستگاه بخور گرم یا سرد را انتخاب کنید.

 

نحوه نگهداری و تمیز کردن

معمولا فرآیند تمیز کردن و نگهداری از دستگاه بخور سرد و گرم مشابه است. همیشه سعی کنید که دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید دستگاه بخور کنید. یکی از بهترین روش های تمیز کردن دستگاه بخور این است که آن را با سرکه سفید و آب تمیز کنیم. فردی که اقدام به خرید دستگاه بخور گرم و سرد می کند، باید مطمئن شود که می تواند فرآیندهای تمیز کردن دستگاه را انجام دهد یا خیر.

 

ایمنی

اگرچه افزودن رطوبت به هوا ممکن است ناراحتی ناشی از خشکی هوا را کاهش دهد، اما رطوبت بیش از حد نیز ممکن است منجر به مشکلاتی شود. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، سطح رطوبت ایده آل در خانه بهتر است بین 30 تا 50 درصد حفظ شود. در حالت ایده آل، یک فرد می تواند از رطوبت سنج برای اندازه گیری سطح رطوبت در اتاق استفاده کند. هم دستگاه های بخور گرم و هم دستگاه های بخور سرد رطوبت هوا را افزایش می دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که دستگاه های بخور گرم می توانند برای کودکان خطرناک باشند.

 

 

مقاله پیشنهادی: دستگاه بخور مناسب گیاهان

 

 

فاکتورهای مهم هنگام خرید دستگاه بخور

 

 

معرفی چند محصول پرفروش در بازار

در صورتی که قصد خرید دستگاه بخور سرد و گرم را دارید، حتما به غیر از راهنمای خرید دستگاه بخور سرد و گرم، می خواهید چند نمونه از بهترین دستگاه های موجود در بازار را بررسی کنید. در ادامه چند دستگاه بخور سرد و گرم پرفروش را معرفی می کنیم.

 • بخور سرد و گرم بیورر مدل LB88
 • دستگاه بخور سرد یوکومت مدل LP-2110
 • دستگاه بخور سرد آی هوم مدل j2024
 • بخور سرد میگل مدل GAH 60
 • دستگاه بخور گرم ویسان مدل 40
 • دستگاه بخور و رطوبت ساز سرد شیائومی مدل Smart humidifier
 • بخور سرد و گرم فرش لایف مدل GO-2845

 

نتیجه گیری

در اینکه دستگاه بخور گرم و سرد می توانند برای تسریع در بهبود بسیاری از بیماری ها، مطلوب باشند شکی نیست. اما لازم است که در هنگام خرید این دستگاه ها، به یک سری نکات توجه داشت. بسیاری از افراد نمی دانند که تفاوت میان دستگاه بخور سرد و گرم در چیست. به همین خاطر، در هنگام خرید دستگاه بخور سرد و گرم دچار مشکل می شوند. در این مقاله سعی کردیم در مورد انواع دستگاه بخور گرم و سرد، مزیت ها و معایب آن ها صحبت کنیم. همچنین، برای اینکه افراد بتوانند راحت تر این دستگاه را انتخاب کنند، اقدام به ارائه یک سری توضیحات در مورد راهنمای خرید دستگاه بخور کردیم. امیدواریم با توجه به توضیحات داده شده در این مقاله، بتوانید راحت تر بخور گرم و سرد مناسب خودتان را خریداری کنید. به عنوان توصیه آخر، حتما قبل از خرید دستگاه بخور در مورد اطلاعات فنی این دستگاه ها، اطلاعات کسب کنید و سپس اقدام به خرید آن ها کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *