آموزشی

انحراف شصت یا هالوکس والگوس چیست؟

انحراف شصت یا هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس چیست؟ اگر انگشت شست شما به سمت بیرون متمایل شده است و انگشتان کوچک را مجبور به خم شدن کرده است، باید در مورد هالوکس والگوس اطلاعات کسب کنید. هالوکس والگوس که به آن بونیون هم گفته می شود، یکی از رایج ترین ناهنجاری های استخوانی در پا است. اگر پاهای شما بعد از پیاده روی طولانی و یا حتی کوتاه مدت درد می کند. اگر وجود یک برآمدگی روی پاهای شما باعث شده تا تحرک روزانه شما کمتر شود، باید بگوییم که احتمالا با انحراف در استخوان شست پا مواجه شده اید. علائم مشخصی برای این بیماری وجود دارد که می توان بر اساس آن ها آن را تشخیص داد. همچنین، به واسطه روش های پیشگیری و درمانی، کنترل این مشکل در پاها امکان پذیر می باشد. درمان هالوکس والگوس از روش های فیزیوتراپی و استفاده از آتل تا جراحی متغیر می باشد. فقط کافیست که بر اساس نیاز خودتان به یک پزشک مراجعه کنید و یا از ورزش های مفیدی که برای انحراف شست پا در منزل مناسب هستند، کمک بگیرید.

بونیون یا هالوکس والگوس چیست؟

هالوکس والگوس چیست؟ بونیون یا هالوکس والگوس یک برآمدگی در قسمت خارجی انگشت شست پا است که می تواند تاثیر زیادی روی زیبایی پاها داشته باشد. هالوکس والگوس در اثر سال ها فشار روی مفصل شست پا یا همان ام تی پی (MTP) رخ می دهد. در نهایت پس از اینکه مفصل انگشت فشار زیادی را تحمل کرد، از حالت ایده آل خودش خارج می شود و یک برآمدگی استخوانی ایجاد خواهد شد. اصطلاح پزشکی بونیون، ابداکتیو والگوس می باشد. شایع ترین نوع بونین، برآمدگی روی استخوان شست پا است. اما ممکن است در برخی از مدل های این بیماری، انگشتان دیگر نیز درگیر شوند.

در حال حاضر، از هر 3 نفر در ایالات متحده آمریکا، 1 نفر به هالوکس والگوس مبتلا می شود. این مشکل بیشتر در افراد مسن رخ می دهد و البته در زنان نسبت به مردان شایع تر است. بونیون می تواند در یکی از پاها و یا هر دو پاها ایجاد شود. با این حال ممکن است این بیماری به صورت مادرزادی رخ بدهد و یا در سنین جوانی و نوجوانی ایجاد شود.

بونیون یا هالوکس والگوس چیست؟

علائم هالوکس والگوس

هالوکس والگوس جزء بیماری های رایجی است که معمولا با علامت مشخص قابل تشخیص می باشد. این موضوع می تواند تشخیص و درمان این بیماری را ساده تر کند. از جمله علائم بونیون یا همان انحراف شست پا عبارتند از:

 • التهاب مفاصل پا
 • درد و حساسیت در هنگام پوشیدن کفش
 • تغییر در پوست روی بونیون (سفت، گرم و قرمز شدن پوست)
 • بزرگ شدن استخوان سر متاتارس اول
 • افزایش درد بونین با افزایش سن
 • انحرافات راه رفتن در مرحله میانی (مرحله میانی) و مرحله پیشرانه
 • دیر بلند شدن پاشنه به دلیل جابجایی وزن بدن در مرز جانبی پا
 • کاهش زمان در پشتیبانی تک اندام
 • تغییر شکل پرونیشن پا
 • ضعف عضلات ابداکتور هالوکس
 • کوتاه شدن عضله فلکسور هالوسیس برویس

عوارض هالوکس والگوس چیست؟

اگرچه هالوکس والگوس یک بیماری شایع در پاها است که ممکن است افراد زیادی به آن مبتلا شوند؛ اما عدم درمان این بیماری می تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به مشکلات مختلف دیگر مانند موارد زیر شود:

 • خارهای استخوانی
 • بورسیت (کیسه های دردناک و پر از مایع در اطراف مفاصل)
 • انگشت چکشی
 • آرتروز

بدون مراقبت مناسب از مشکل انحراف شست پا، مثل تعویض کفش یا استفاده از ارتز، این بیماری می تواند با گذشت زمان بدتر شود. اگر شما در هنگام راه رفتن و ایستادن درد شدیدی دارید و ممکن است تحرک خودتان را برای کاهش این درد، کاهش دهید؛ باید مراقبت عوارض هالوکس والگوس باشید.

بیشتر بخوانید:  دستگاه رطوبت سنج چیست؟ کاربرد های رطوبت سنج

دلایل انحراف انگشت شست پا

بسیاری از افراد به دنبال دلایل انحراف شست پا هستند. به طور کلی، فشاری که در اثر راه رفتن یا ساختار پا روی انگشت شست پا اعمال می شود، دلیلی برای انحراف انگشت شست پای شما محسوب می شود. این موضوع منجر به خم شدن انگشت شست پا به سمت انگشت دوم و دیگر انگشتان می شود. بونیون به تدریج و در طول زمان ایجاد می شود. ایستادن طولانی مدت و پوشیدن کفش های نامناسب و باریک، می تواند درد انحراف استخوان شست پا را شدیدتر کند. البته عوامل خطری نیز برای افزایش ریسک ابتلا به انحراف انگشت شست پا وجود دارند که عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی بونیون به دلیل مشکلات ساختاری ارثی پا، مانند صافی کف پا
 • آسیب دیدگی پا
 • بیماری های التهابی، مانند آرتریت روماتوئید
بیشتر بخوانید: علت انحراف شست پا چیست؟

پیشگیری از هالوکس والگوس

در نظر گرفتن نکات پیشگیری از هالوکس والگوس به شما کمک می کند تا از این بیماری پیشگیری و یا از شدت آن کاهش دهید. انتخاب کفش مناسب برای جلوگیری از بدتر شدن بونیون توصیه می شود. کفش هایی که دارای پنجه پهن هستند و کفی آن ها نرم است، می توانند بهترین گزینه برای هالوکس والگوس محسوب شوند. این در حالی است که کفش های باریک، نوک تیز و کفش های پاشنه بلند می توانند باعث بدتر شدن علائم این مشکل شود. اگر صافی کف پا و یا مشکلات دیگر دارید، می توانید از ارتزهای مناسب برای درمان هالوکس والگوس استفاده کنید.

پیشگیری از هالوکس والگوس

روشهای درمان هالوکس والگوس

بونیون، یک بیماری نیست که بتوان آن را به طور کامل درمان کرد. در واقعیت هالوکس والگوس به طور کامل از بین نمی رود و روش های درمانی بیشتر بر روی تسکین علائم متمرکز هستند. از جمله روش های درمان و کنترل علائم این بیماری عبارتند از:

 • تغییر کفش: انتخاب کفش مناسب و تعویض کفش با پنجه پهن و عمیق، می تواند باعث کاهش فشار انگشتان پا شود. می توانید از یک وسیله کششی برای گشاد کردن بخش های کفش های قدیمی خودتان استفاده کنید.
 • مسکن‌ها: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) خوراکی و موضعی و کمپرس یخ می توانند باعث کاهش درد و تورم شوند.
 • فیزیوتراپی: ماساژ، فیزیوتراپی و اولتراسوند درمانی سه روشی برای کاهش درد بونین می باشند. این تکنیک ها می توانند باعث کاهش چسبندگی بافت های نرم شوند و درد و التهاب را از بین ببرند. با استفاده از فیزیوتراپی، قدرت عضلانی شما بهبود پیدا می کند و انحراف استخوان شست پا نیز کمتر می شود.
 • تزریق دارو: تزریق ماده استروئید ممکن است درد و تورم را کاهش دهد. البته تزریق بیش از اندازه از استروئید و یا تزریق آن در خود مفصل، می تواند مضر باشد.
 • جراحی: اگر درمان‌های غیر جراحی برای بونیون موثر نبود و راه رفتن نیز بسیار دردناک و مشکل شده بود، ممکن است پزشک شما جراحی را برای درمان توصیه کند. در روش جراحی استخوان ها در جای مناسب قرار می گیرند تا دیگر انحرافی در آن ها وجود نداشته باشد.
برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله درمان هالوکس والگوس را در مجله درمان مدیکال مطالعه نمایید.

استفاده از آتل و پد هالوکس والگوس برای درمان انحراف شست پا

یکی از بهترین روش های درمانی هالوکس والگوس، کنترل این بیماری است. بیماری هالوکس والگوس که به دلیل انحراف شست پا رخ می دهد، می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. درد، تورم و مشکل در راه رفتن از جمله علائم و عوارض این بیماری هستند. بهترین روش برای درمان بونیون، کنترل و مدیریت وضعیت بیماری است. آتل هالوکس والگوس و پدهای هالوکس والگوس بهترین گزینه برای درمان انحراف شست پا محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید:  موثرترین حرکات اصلاحی قوز کمر با تصویر

پدهای هالوکس والگوس مانند یک نوار چسب هستند که می توانید آن ها را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید. این پدها می توانند باعث کاهش درد و ثابت نگه داشتن انگشت شست پا در یک موقعیت مناسب شوند. آتل ها نیز به عنوان یکی از بهترین ارتزها برای درمان هالوکس والگوس شناخته می شوند. آتل ها می توانند باعث کنترل مشکلات هم ترازی مانند پرونیشن شوند و از بروز بونیون نیز پیشگیری کنند. آتل ها می توانند با صاف نگه داشتن انگشت شست پا، از انحراف آن جلوگیری کنند و آن را کاهش دهند.

جهت مشاهده قیمت و خرید پد هالوکس والگوس با بهترین قیمت می توانید به فروشگاه درمان مدیکال اعتماد کنید. 

 

انواع اسپلینت و پدهای هالوکس والگوس در فروشگاه درمان مدیکال

اسپلینت هالوکس والگوس مفصل دار

59,000 تومان

اسپلینت هالوکس والگوس مفصل دار سما طب پاکان کد 6060

189,000 تومان

پد ژله ای هالوکس والگوس 5 انگشتی

67,000 تومان

پد ژله ای هالوکس والگوس پنج انگشتی سما طب پاکان کد 6058

119,000 تومان

پد ضد درد هالوکس و والگوس پارچه ای Foot Mate

119,000 تومان

پد متاتارسال همراه با بین انگشتی هالوکس والگوس

79,000 تومان

پد هالوکس والگوس سیلیکونی پارچه ای همراه با بین انگشتی

149,000 تومان

فاصله دهنده انگشت پا کش دار

69,000 تومان

فاصله دهنده دو انگشتی سیلیکونی پا Hallux Valgus

45,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت شست پا Hallux Valgus

29,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت شست پا ساده Hallux Valgus

33,000 تومان

فاصله دهنده سیلیکونی انگشت کوچک پا

25,000 تومان

ورزش های مفید برای انحراف شست پا

برای درمان انحراف شست پا، هیچ راهی بهتر از مدیریت نیست. آتل ها، پدهای هالوکس والگوس، داروهای ضد التهاب و … از جمله روش های درمانی برای انحراف شست پا محسوب می شوند. همچنین، می توان از یک سری تمرین های ورزشی برای درمان انحراف شست پا استفاده کرد که عبارتند از:

 1. نوک انگشتان پا و فر

روی یک صندلی بنشینید، به طوری که انگشتان شما با فاصله نسبت به زمین قرار بگیرد. سپس، انگشتان پا را به آهستگی به سمت چسب بکشید. این کار را برای 20 بار تکرار و در 2 تا 3 ست انجام دهید.

 1. باز شدن انگشتان پا

روی زمین یا صندلی بنشینید و پاهای خود را روی زمین بگذارید. پاشنه پای خودتان را روی زمین ثابت نگه دارید و انگشتان پا را از زمین بلند و باز کنید. این تمرین را 10 تا 20 بار در روز برای هر پا انجام دهید.

 1. دایره های انگشت پا

روی صندلی بنشینید، خم شوید و انگشت شست پای خود را بگیرید. شروع به چرخش انگشت پا در جهت عقربه های ساعت، به اندازه 20 بار کنید. 20 بار دیگر انگشت شست خودتان را در جهت مخالف بچرخانید. سعی کنید که این کار را 2 تا 3 ست در روز برای هر انگشت پا انجام دهید.

 1. دور کردن انگشت شست پا با باند ورزشی
بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع دستگاه وکیوم مردانه و تاثیر آن ها بر روی درمان اختلال نعوظ

یک باند ورزشی را در دور هر دو انگشت شست پای خودتان بپیچید. حال با کمک آن باند، انگشت شست پای خودتان را از انگشتان دیگر دور کنید. هنگامی که انگشت شستن شما به طور کامل شیده شد، آن را 5 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این حرکت را برای 20 بار تکرار کنید تا شاهد اثربخشی آن باشید.

 1. رول توپ

یک توپ تنیس را روی زمین قرار دهید و پاهای خودتان را روی آن بگذارید. سعی کنید با پای خودتان توپ را به جلو و عقب بچرخانید. این حرکت را برای 3 تا 5 دقیقه روی هر پا تکرار کنید.

 1. گرفتن حوله و کشیدن

یک حوله کوچک را روی زمین قرار دهید. بنشینید و حوله را با انگشتان پای خودتان بگیرید و به سمت خود بکشید. حال از انگشتان پا برای جمع کردن حوله استفاده کنید و این کار را تا 5 دقیقه انجام دهید.

 1. ورزش با تیله

برای این تمرین جهت درمان هالوکس والگوس، نیاز به یک کاسه و 10 الی 20 عدد تیله دارید. کافیست که تیله ها را روی زمین قرار دهید و کاسه را نزدیک آن بگذارید. روی یک صندلی بنشینید و پاهای خودتان را به زمین نزدیک کنید. با انگشتان پا هر بار یک تیله را بردارید و در کاسه قرار دهید.

 1. چرخش انگشت شست پا به شکل 8

این تمرین برای درمان بونیون، مانند تمرین دایره است. فقط با این تفاوت که انگشست شستن پای خودتان را به صورت دایره حرکت می دهید، آن را به صورت 8 خواهید داد. این حرکت به انعطاف پذیری مفاصل و بهبود دامنه حرکت کمک می کند. پس سعی کنید که این کار را 10 بار برای هر انگشت پا در 2 تا 3 ست تکرار کنید.

 1. پیاده روی با پای برهنه در ساحل

اگر در نزدیکی شهرهای ساحلی زندگی می کنید و می توانید هر چند وقت یک بار به ساحل بروید، پیاده روی با پای برهنه در ساحل می تواند برای درمان هالوکس والگوس شما راهگشا باشد. شن ها می توانند باعث تقویت ماهیچه های پای شما شوند و درد بونیون را کاهش دهند.

 1. بالا بردن پاشنه پا

روی زمین بنشینید و پای خود را به صورت صاف روی زمین قرار دهید. پاشنه پای خود را بلند کنید و بیشتر وزن خود را به قسمت بیرونی پای خود قوس دهید. این کار را به مدت 5 ثانیه انجام دهید و دوباره پای خودتان را روی زمین قرار دهید. این کار را 10 بار برای هر پا انجام دهید.

ورزش های مفید برای انحراف شست پا

سخن پایانی         

هالوکس والگوس جزء بیماری های رایج استخوانی در پاها است که متاسفانه بسیاری از افراد مسن و به ویژه زنان به این بیماری مبتلا می شوند. در این بیماری استخوان شست پا به سمت دیگر استخوان ها متمایل می شود. به گونه ای که انحراف زاویه ای را در انگشت شست پا مشاهده می کنیم. بونیون نام دیگر این بیماری است که به طور کامل در این مقاله در مورد آن توضیح دادیم. دلایل زیادی می توانند باعث بروز این مشکل شوند، اما معمولا عدم استفاده از کفش مناسب و ایستادن های طولانی مدت دو دلیل مهم برای بروز بونیون هستند. با توجه به روش های درمانی این بیماری، این بیماری را می توان تا حد زیادی کنترل کرد. اما در صورت تشدید علائم بیماری و غیر قابل درمان بودن آن، می توان از روش جراحی نیز برای درمان هالوکس والگوس کمک گرفت. در نهایت با ورزش هایی که در این مقاله برای انحراف شست پا ذکر کنیم، می توانید از علائم این بیماری در خودتان کاهش دهید و شاهد عوارضی که در مورد آن ها توضیح دادیم، نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *